Güç Kontrol Rolesi Karşılaştırılması İsteği ?

nuriefe

Üye
Evet arkadaşlar kompanzasyon artık öyle bir hal aldıki sormayın işletmeden işletmeye değişen yükler nedeni ile hem kapasitif ile karşılaşıyor hemde endüktif ile bu tarz firmalara bir çok örnek verebilirim mesela bankalar okullar marketler dershaneler vs.. artık çoğunda aydınlatmalarda kullanılan elektronik balast kullanımından dolayı yer altı kablolarından dolayı alpek kablolardan dolayı, kapasitif cezaya girmekteler.diğer işletmelerde genel itibari ile endüktif görülmektedir.Bu tarz işletmelerde çözüm için bir reaktif role gördüm kademeleride çok fazla olduğu için işimi hayli hayli görmekteyim benim merak ettiğim şudur bu tarz röle markaları bana sayabilirmisiniz amacım reklam olmadığı için yöneticinin lütfen bu yazılanları reklam olarak görmesin amacım sistemi kuran elektrikçinin en iyisini kullanmasını sağlamaktır çözüm üretebilmesini sağlamaktır.Okuduğum kadarı ile insanlar marka saplantıları var gibi görünüyor esası sebebi şudur bir role öğrenmiştir yanlızca onun bağlantısını bilir vs.. bu sebepten dolayı hiç araştırmaz çünkü bir rolede çözüm bulduğunu sanır amacım bütün reaktif rolelerin bütün herkesçe bilinip yaptığı işleme göre kalitesine göre seçim yapmasını sağlamaktır marka manyaklığı ile değil okuyorum yok üç displayi varmış yok tek diplayi varmış yok bilmemnesi varmış tamam bunlar bir kriter olabilir ama yapılan geyik benim rolem senin roleni döver edebiyatı birazcık konunun derinine indiğinizde ise bu tarz çalışma yapanların bu ürünleri imal eden kişiler olduğu ortaya çıkıyor ben derimki aynı platformda bütün kriterler ölçülerek bir tabloda bakılsın TSE CE ölçüler display hız menü kolaylığı neler ölçtüğü vs.. gibi fiyat kısmı hariç tutulsun tabiiki amacım dediğim gibi sisteme göre en iyisini görüp kullanmaktır.Bu şekilde firmalar hatalarını görüp daha iyisini yapmak için çaba sarfedeceklerdir.Bu sistemde hem kullanıcı faydalanacak hemde imalatcıdır diye düşünüyorum bu iş kullanma kılavuzu ile veya en tanınan tanınmayan firma ile veya en eski en yeni firma ile olmayacağını düşünüyorum. Teknik özellikle olacağını düşünüyorum souç itibari ile konumuz kompanzasyondur.Önümüzdeki yıllarda da artık darbeli kompanzasyonun düşük işletmelerde kalkıp yerine tristörlü dinamik kompanzasyonun geleceğini düşünüyorum bu konuda düşüncelerime olumlu olumsuz bakan bir çok kişi vede görüş olacaktır unutulmaması gereken tek şey saygıdır.Yorum yapan herkesi saygıyla karşılıyorum ve yorumarı için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Saygılarımla...

(Ben öğrenmeye paylaşmaya ve de uygulamaya her zaman muhtaç biriyim.)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu konudan hiçbirşey anlamadım. Sürekli ENTES kullanıyorum. Klemsan bir röle çıkartmış Bundan sonraki ilk işimde o röleyi deneyeceğim. Oldukça gelişmiş bir röleye benziyor.

Temel Amaçlar

CosØ değerini, kademeleri anahtarlayarak kullanıcı tarafından belirlenmiş CosØ değerine yaklaştırmak

Kullanıcı sistemlerine ait tüm ölçümleri, arşiv verilerini, alarm ve olayları çok kullanıcılı WEB ortamına taşımak

Uzaktan erişim ile konfigürasyon yükleme ve yüklenen konfigürasyonu izleme

REMO-Q - Reaktif Güç Kontrol Rölesi

Her faza ait ölçümlerin alınması

Bağlatı şekilleri ve kondansatör kademe güçlerinin öğrenilmesi

Devreye giren kademelerin bozuk olup olmadığının öğrenilmesi ve dinamik olarak kademe izleme

Kullanıcı dostu, Türkçe menü

Röle ve kademeleri test imkanı

4 farklı programda kompanzasyon imkanı

< %0.1 hata oranı

Ölçülen ve hesaplanan veriler
o
V, I, CosØ, P, Q, S, F, THDV, THDI
o
21’e kadar akım ve gerilim harmonikleri
o
Saatlik, günlük ve aylık ortalama değerler
o
Saatlik , günlük ve aylık min\max değerler
o
Aktif, indüktif reaktif ve kapasitif reaktif enerji değerleri
o
Sıcaklık

Otomatik veya manuel olarak kontrol imkanı

Ayarlanabilir fan veya alarm çıkışı

12 kademede trifaze ve monofaze kompanzasyon

Sayaç ilk değerleri girilerek sayaç takibine olanak sağlama

Kademelerin herbiri için devrede kalma süreleri

Kondansatör kademelerinin anahtarlanmasında eş yaşlanmaya olanak sağlama

Gerilim, akım ve harmoniklerin grafiksel olarak izlenebilmesi ve şebekenin görsel olarak incelenebilmesi

Yüksek çözünürlüğe sahip geniş ekranı ile 3 faza ait bir çok parametrenin aynı anda görüntülenebilmesi

DMASQ Dağıtım Yönetim Sistemi

Tamamen WEB tabanlı komple dağıtım yönetim sistemi

Modüler yapı

Yönetim ve yetkilendirme modülü

Raporlama ve istatistik modülü

Gerçek zamanlı bilgiler modülü

Arşivleme ve loglama modülü

Arşivleme

Saatlik, günlük, aylık min, max, ortalama, toplam verilerin gerçek zamanlı arşivlenmesi

Raporlama

İşletme, müşteri ve ekip raporları

Gün, Ay veya mevsimlere göre üretim, tüketim raporları

Öngörü raporları

Ekip Yönetimi

PDA’lar üzerinden rektif güç kontrol rölesini doğrudan ulaşım

SMS, email ile arıza, Bakım ve bilgilendirme ihbarları

Harici Sistemlere Veri Aktarımı

FEPQ gateway ile Scada sistemlerine Modbus bağlantısı
İletişim

GPRS EDGE teknolojisi

Yüksek güvenlikli ve performanslı iletişim protokolü

WEB tabanlı yapı sayesinde esnek çalışma

Sistemde her noktadan sahaya online erişim

RouterQ iletişim yöneticisi
o
Yüksek performanslı çoklu bağlantı
o
İletişim ortamından bağımsız mesaj trafiği yönetimi

FEPQ Modbus Gateaway
o
Limitsiz soket desteği
o
Yüksek performanslı sorgulama

klemsan ın rölesinde bir 3g özelliği yokmuş:p

Bu konudan hiçbirşey anlamadım. Sürekli ENTES kullanıyorum. Klemsan bir röle çıkartmış Bundan sonraki ilk işimde o röleyi deneyeceğim. Oldukça gelişmiş bir röleye benziyor.

Temel Amaçlar

CosØ değerini, kademeleri anahtarlayarak kullanıcı tarafından belirlenmiş CosØ değerine yaklaştırmak

Kullanıcı sistemlerine ait tüm ölçümleri, arşiv verilerini, alarm ve olayları çok kullanıcılı WEB ortamına taşımak

Uzaktan erişim ile konfigürasyon yükleme ve yüklenen konfigürasyonu izleme

REMO-Q - Reaktif Güç Kontrol Rölesi

Her faza ait ölçümlerin alınması

Bağlatı şekilleri ve kondansatör kademe güçlerinin öğrenilmesi

Devreye giren kademelerin bozuk olup olmadığının öğrenilmesi ve dinamik olarak kademe izleme

Kullanıcı dostu, Türkçe menü

Röle ve kademeleri test imkanı

4 farklı programda kompanzasyon imkanı

< %0.1 hata oranı

Ölçülen ve hesaplanan veriler
o
V, I, CosØ, P, Q, S, F, THDV, THDI
o
21’e kadar akım ve gerilim harmonikleri
o
Saatlik, günlük ve aylık ortalama değerler
o
Saatlik , günlük ve aylık min\max değerler
o
Aktif, indüktif reaktif ve kapasitif reaktif enerji değerleri
o
Sıcaklık

Otomatik veya manuel olarak kontrol imkanı

Ayarlanabilir fan veya alarm çıkışı

12 kademede trifaze ve monofaze kompanzasyon

Sayaç ilk değerleri girilerek sayaç takibine olanak sağlama

Kademelerin herbiri için devrede kalma süreleri

Kondansatör kademelerinin anahtarlanmasında eş yaşlanmaya olanak sağlama

Gerilim, akım ve harmoniklerin grafiksel olarak izlenebilmesi ve şebekenin görsel olarak incelenebilmesi

Yüksek çözünürlüğe sahip geniş ekranı ile 3 faza ait bir çok parametrenin aynı anda görüntülenebilmesi

DMASQ Dağıtım Yönetim Sistemi

Tamamen WEB tabanlı komple dağıtım yönetim sistemi

Modüler yapı

Yönetim ve yetkilendirme modülü

Raporlama ve istatistik modülü

Gerçek zamanlı bilgiler modülü

Arşivleme ve loglama modülü

Arşivleme

Saatlik, günlük, aylık min, max, ortalama, toplam verilerin gerçek zamanlı arşivlenmesi

Raporlama

İşletme, müşteri ve ekip raporları

Gün, Ay veya mevsimlere göre üretim, tüketim raporları

Öngörü raporları

Ekip Yönetimi

PDA’lar üzerinden rektif güç kontrol rölesini doğrudan ulaşım

SMS, email ile arıza, bakım ve bilgilendirme ihbarları

Harici Sistemlere Veri Aktarımı

FEPQ gateway ile SCADA sistemlerine Modbus bağlantısı
İletişim

GPRS EDGE teknolojisi

Yüksek güvenlikli ve performanslı iletişim protokolü

WEB tabanlı yapı sayesinde esnek çalışma

Sistemde her noktadan sahaya online erişim

RouterQ iletişim yöneticisi
o
Yüksek performanslı çoklu bağlantı
o
İletişim ortamından bağımsız mesaj trafiği yönetimi

FEPQ Modbus Gateaway
o
Limitsiz soket desteği
o
Yüksek performanslı sorgulama

arkadasımın goruşlerıne katılıyorum bende ilk ihtiyacım oldugunda denicem ama galıba mono faze uygulama yapılamıyor

Arkadaşlar demek istediğim çok basit reklamcı olmayalım kaliteli araştırmacı olalım biz kullanıcı olarak satıcı olarak imalatcıları arz ve taleplerimze göre yönlendirelim yönlendirelimki kalite artsın kalite artarsa rakip çoğalır rakip çoğalırsa firmaların ürünleri ucuzlar ucuzlayıncada firmalar biz kompanzasyon işi ile uğraşan firmalara geldiğinde yuhh demesin fiyatlara neden böyle olduğunu anlatalım kullandığımız kondansatörden kontaktörden sigortasından klemensinden akım tarfosuna hatta ve hatta kablo ve yüksüğe varıncaya kadar anlatıp ikna edebilelim bu yazımda anlatmak istediğim budur.Bu işten paylaşımdan herkes kazançlı çıksın bir veya birileri değil şöylede derseniz gerek yok bu tarz şeylere işte siemens siemens olur möller möller olur birde ricam şudur imalatcı firmalardan bütün ürünlerinizden birer adet bütün meslek liselerine iki yıllık dört yıllık üniversitelere hibe edin adamlar bizim ülkemize bu şekilde girerek türk firmalarının önünü kesmektedir sitede reklam yapan arkadaşlar bu yönde yapmalarını tavsiye ederim daha faydalı reklam yapmış olursunuz.

Monofaze yapılabiliyormuş Üstelik enteste olmayan bir özellik iki faz arası kondansatörde bağlayabiliyormuşuz.

o zaman kullanılmaya deger profesyonel bir role ortaya çıkmış birde fan kontrolu için 2 bir çıkış kontagı koymuşlar

Sn uzmansel,

Klemsan, REMO-Q modelinden farklı bir rölemi piyasaya sundu.Yoksa, mevcuttaki röle üzerinde(yazılımında) değişiklik yaparak;her fazın bağımsız kompanze edilebilmesimi sağlandı.Zira klemsan REMO-Q bildiğimiz kadarıyla, ortalama cosinüs( üç fazın ortalaması alınarak)esasına dayanarak sisteme müdahale ediyordu.Dolayısıyla monofaz ve trifaz kondansatör eklemlenmesi yapılamıyordu.Bu konuya açıklık getirirseniz sevinirim.

Ayrıca sn, nuriefe' nin konuyu açarken, vurguladığı(haklı ve yerinde bulduğum) noktaya değinmemişsiniz.Rölelerdeki kademe sayısı.Piyasada yoğun olarak satılan rölelerin max kademe sayısı 12 dir.Oysa daha hassas ve yedekleme sistemi için (deşarj süresi gereğince; ihtiyaç duyulması halinde kullanılıp terk edilen kondansatör o süreyi beklemek durumunda olacağından,o kvara yakın kondansatör seçeneği röle tarafından değerlendirmeye alınacaktır.Yani ihtiyaç duyulan kondansatörden yedek olmaması halinde durum iç açıcı olmayacaktır).
Piyasa hakimi rölelerde bu yerindelik dikkate alınmazken;TENSE,ELEKROPAN,BARİKA gibi firmalar,24 kademeli ürünlerini piyasaya sundular.selametle

ben şunu hic anlamıyorum dünyanın neresinde bizdeki kadar güc dengesizligi var başka röleler tek fazı ölcerek kompanze yapıyordu biz buna yeni bir yöntem getirdik artık üc fazı birden ölcüyoruz siemens probhi en iyi çlcü aletlerinden biri oldugu halde işimize yaramıyor bu nasıl bir iştir

Kompanzasyon Rlesi

şu röleyede bir bakabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri