Güç kaynağı arızası

krcsamet28

Katılımcı Üye
Arkadaşlar 110V - 24V DCDC güç kaynağı hiçbir sebep yokken çıkışı kesti. Ben daha önceki bu tip arızalarda bu güne kadar hiçbir sonuca ulaşamadım. Çünkü gözle görülür bir problem bulamıyorum. Bu tip SMPS güç kaynakları en çok neyden arıza verir?

Ekli dosyalar

• IMG_20190119_114211.jpg
    IMG_20190119_114211.jpg
    460.7 KB · Görüntüleme: 43
Arkadaşlar 110V - 24V DCDC güç kaynağı hiçbir sebep yokken çıkışı kesti. Ben daha önceki bu tip arızalarda bu güne kadar hiçbir sonuca ulaşamadım. Çünkü gözle görülür bir problem bulamıyorum. Bu tip SMPS güç kaynakları en çok neyden arıza verir?
Cihazda tek 24v çıkışımı var. Başka voltaj çıkışı varmı. Bu tür cihazda çoğunlukla mosfetler , referans entegresi , kondansatörler veya smps entegresi arıza yapar

Cihazda tek 24v çıkışımı var. Başka voltaj çıkışı varmı. Bu tür cihazda çoğunlukla mosfetler , referans entegresi , kondansatörler veya smps entegresi arıza yapar

Sadece tek 24VDC çıkış var. Bir mosfetin Source ve Drain arasında bağlı varistör mevcut. Varistör kısadevre gösteriyor. Arızanın bundan kaynaklandığı kanısındayım. O varistörü komple devreden çıkarsam çalışma ihtimali var mı?
Kusura bakmayın yanlış tanımlamışım. Kısadevre gösteren parça NTC imiş.

nerelerde gerilim var, kaçar volt var ölçmek yardımcı olur belki

Giristen cikisa dogru gitmek gerekiyor.

1 sigorta saglam mi?
2 saglam ise solda ilerideki mosfetin onundeki blok kapasitorlerin voltajlari nedir?
3 kontrolcu entegrenin adi nedir tl494 mu?

Sigorta sağlam
Entegre bir adet sg3225 bir adet lm358 var
kondansatörler 35V
Büyük kondansatörler mosfetin önündeki 200V
Üstatlar, yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Sorunu çözemediğim için Mosfetleri ve Voltaj Regülatörlerini söküp cihazı hurdaya ayırdım.

Son düzenleme:
Bunlardaki ntclerin değerleri epey düşük. Bendekiler 5-6 ohm falan gösteriyordu. 10k lik ntc ye alışınca smpslerdekileri arizali zannederdim önceleri. Multimetre o değerlere buzzer konumunda öter. O sizi yanıltmasın bence.

Büyük mosfetlerden de bazilarinin 2 bacağının birlestirildigini görmüştüm. Bence söküp kontrol edin kisa devre olup olmadığını.

TL431 ve optokuplörden de kaynaklı bir arızam olmuştu. Gerçi o zaman çıkış voltajı düşük ve dalgaliydi. Serkan hocam sayesinde çözmüştük arızayı.

Youtubeda smps ler ile ilgili kaliteli olduğunu düşündüğüm bir video var. Izlemenizi tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri