Güç kaynağı amper hesaplaması hakkında

Merhabalar üstadlarım,
Elektrik elektronik işlerine yeni başladım. Daha önceden lehim kondansatör ses sistemi gibi kendi çapımda birkaç proje yaptım fakat şu an kendime ayarlı bir güç kaynağı yapmayı düşünüyorum. Eski ses sistemimden çıkan bir trafo bobin regülatör adaptör veya siz ne diyorsanız elimde ondan var fakat sadece voltaj ve ses sisteminin rms değerini biliyorum. Ben bunun maksimum verebileceği akımı nasıl ölçeceğimi bir türlü çözemedim. Çünkü ona göre bir voltaj regülatörü alacaktım ayarlayabilmek için. Girişinde de 1.5 amper 220 voltluk bir sigorta bağlı. Aynı zamanda elimdeki bobin alternatif akım veriyor. Daha önce sağdan soldan bulduğum RBV-606 ve RS-602 ile DC akıma dönüştürebiliyorum. Fakat bunlar maksimum 6 ampere kadar destekliyor.(datasheet üzerinde yer alan bilgi) ürünün fotoğrafları şu şekilde;
IMG_20201129_205006.jpg
MVIMG_20201129_204927.jpg

Çapı yaklaşık 100-105mm yüksekliği ise 43-50mm arası. Verdiği voltaj değerleri de +1.5 volt fazlası. Bunun ucuna kör yük bağlayıp maksimum akım çekmeyi düşündüm fakat kör yük nasıl yaparım ve işe yarar mı bilemedim. Akımı ölçmek için nasıl bir yol izleyebilirim tavsiyeniz var mıdır?

Ekstra olarak da 2 tane sarı kablo yani 24.5 voltu rbv 606 üzerinde alternatif akım girişine bağlayıp 50 volt alabiliyoruz peki bu sağlıklı mıdır ve bunun akımı nasıl değişir? Yardımcı olabilirseniz ne mutlu bana. Hepinize iyi forumlar.

Aşağı yukarı 150w link bir trafo. Doğrultunca 65 volt 2.5 amper çekebilirsin. Fazlasını cektikce voltaj duser ve kablolar 2.5 ampere göre olduğundan ısınmaya başlar. Kalın siyah kabloyu açıp ordaki telleri ayirirsan 2 adet ayrı ayrı 24.5 volt elde etmiş olursun. Bunları paralel bağlayarak yaklaşık 32 volt 5 amper çekebilirsin.

Step down Buck converter de eklersen gidebileceğin yer 10volt 15amper

Değerler yaklaşıktir, fikir vermesi acisindan

Aşağı yukarı 150w link bir trafo. Doğrultunca 65 volt 2.5 amper çekebilirsin. Fazlasını cektikce voltaj duser ve kablolar 2.5 ampere göre olduğundan ısınmaya başlar. Kalın siyah kabloyu açıp ordaki telleri ayirirsan 2 adet ayrı ayrı 24.5 volt elde etmiş olursun. Bunları paralel bağlayarak yaklaşık 32 volt 5 amper çekebilirsin.

Step down Buck converter de eklersen gidebileceğin yer 10volt 15amper

Değerler yaklaşıktir, fikir vermesi acisindan
Cevaplarınız için teşekkür ederim hocam. Elimde 300watt 20amper DC DC buck converter var.
Screenshot_20201130-183420_Chrome.png

Bu ürünü şu an kullanıyorum. Sizin dediğiniz gibi giriş kısmının + terminaline 2 tane sarıyı ve - terminaline siyah kabloyu bağlasam 30 volt mu alırım? Ve bundan önce de köprü diyot bağlamam gerekiyor mu yoksa direk bağlayabilir miyim? DC DC olduğu için direk bağlayamam diye düşünüyorum. Bununla kullanırsam sizce kullanışlı bir şey elde edebilir miyim?
Amper arttırmak için bu elimde bulunan rbv 606 ve rs 602 yi paralel bağlarsam çekebileceğim akım yükselir mi?

Siyah kabloyu acip ayırmadan sariları birleştirirsen kisadevre olur. Siyahtaki telleri ayırman lazım.

O buck converteri kullanırsan dediğim gibi 15 amper alabilirsin. Köprü diyot alma durumun yoksa büyük olanı sogutucuya gibi birşeye tuttur.
connecting-coil-in-parallel.jpg

Son düzenleme:
Siyah kabloyu acip ayırmadan sariları birleştirirsen kisadevre olur. Siyahtaki telleri ayırman lazım.

O buck converteri kullanırsan dediğim gibi 15 amper alabilirsin. Köprü diyot alma durumun yoksa büyük olanı sogutucuya gibi birşeye tuttur.
Ekli dosyayı görüntüle 69080
Siyah kabloyu ayırabilmek için dış katmanı sökmem mi gerekiyor hocam? Nasıl ayırabiliriz bunun hakkında video vs var mıdır?

Maket bıçağı ile boydanboya telleri bulana kadar yaracaksin. Elini korkak alistirma

Maket bıçağı ile boydanboya telleri bulana kadar yaracaksin. Elini korkak alistirma
Hocam dediğiniz gibi yaptım ortaya böyle bir sonuç çıktı:
IMG-20201130-WA0012.jpg
IMG-20201130-WA0013.jpg

Bunlardan hangisi hangi sarının bilemiyorum. Fark eder mi? Farketmiyorsa bundan sonra yapmam gereken durum ne oluyor? Paralel bağlayın dediniz o zaman tek siyahı tutup - ye vereceğim ve 2 sarıyı da + ya mı vereceğim buck converterda?

Tamam o iki teli kesip birbirinden ayiriyorsun. Multimetre ile ölçerek her bobinin uçlarını eşleyeceksin. Sonuçta birbirinden bağımsız 2 bobinin olacak. Yukarıdaki ekli şemaya bak. Ona göre yeni baglantilari yap.

Bir sarı ile kestiklerinden birini ölç, eşi olan ucu bul. Sonra sarıyı eşi olmayan uca bağla. Diğer sarıyı da boşta kalan öbür tele bağla

Tamam o iki teli kesip birbirinden ayiriyorsun. Multimetre ile ölçerek her bobinin uçlarını eşleyeceksin. Sonuçta birbirinden bağımsız 2 bobinin olacak. Yukarıdaki ekli şemaya bak. Ona göre yeni baglantilari yap.

Bir sarı ile kestiklerinden birini ölç, eşi olan ucu bul. Sonra sarıyı eşi olmayan uca bağla. Diğer sarıyı da boşta kalan öbür tele bağla
Hocam şimdi bu keseceklerim 0volt hattı değil mi? Sarılar da 24.5 volt. Bunları birbirine bağlarsam kısa devre olmuyor mu? Ve bu teller ile sarıları bağlayınca ne elde edeceğim?

İki bobini paralel bağlamiş olacak ve kalın kesitli tek bobin elde edeceksin. 24.5v tek çıkış ve çıkış Uçları da iki sarı tel olacak. Siyah tel iptal olacak.

Seri bağlı 2 pili ayırıp paralel yapıyoruz gibi..

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri