fotosel lamba ile havalandırma motoru çalıştırma?

zbyrblc

Usta Üye
Arkadaşlar selam

Wc içerisinde fotoselli armatür var,bununla birlikte bir de havalandırma motoru çalışıyor..
Yani heryerde olduğu gibi lamba yandığında fan da devreye giriyor..Benden bunun haricinde birde şöyle birşey istiyorlar:.WC dışarısına bir anahtar koyalım,bu fan fotoselden bağımsız olarakta, istediğimiz zaman içerinin havasını temizleyebilsin..Bu nasıl olacak ?

Arkadaşlar selam

Wc içerisinde fotoselli armatür var,bununla birlikte bir de havalandırma motoru çalışıyor..
Yani heryerde olduğu gibi lamba yandığında fan da devreye giriyor..Benden bunun haricinde birde şöyle birşey istiyorlar:.WC dışarısına bir anahtar koyalım,bu fan fotoselden bağımsız olarakta, istediğimiz zaman içerinin havasını temizleyebilsin..Bu nasıl olacak ?

Pır lamba (fotosel) çıkış kontaklarına,paralel ikili kablo hattını,WC'nin dışına kapısının önüne kadar uzatarak çekeceksiniz.Bu ikili kabloya (Örneğin 2* 0.75'lik bir kabloya) bir açma-kapama anahtarını monte edip bağlayacaksınız.Böylece kurulan "VEYA" mantık devresiyle,hem içeriye insan girdiğinde bunu görerek sensörün kontakları,kendiliğinden yine eskisi gibi kapanacak,fan çalışmış olacak,hem de dışarıdan bu anahtar harici olarak paralelden elle kapatılınca,yani sensör kontakları yine bu şekilde kısa devre edilince,(2. bir alternatifle) bu havalandırma fanı,her 2 durumda da çalışmış olacaktır.Kolay gelsin.

merhaba lamba ve fan için paralel anahtar bence olmaz çünkü fanla lambaya elektrığın fazını anahtarlıyoruz diğer taraftan anahtarı açtığımızda hem fan a hem lambaya faz gıdecek ama şöyle dersenız olur fanla lamba arasını ayıracak bir 220 role veya vavien anahtar olabılır vavien bağlantısı bılınen mantıklı devre bır faz gırecek fana lambayı açip kapatacak röle için anahtarı açtığımızda hem role bobinini enerjılendırıp lamba kontağını devreden çıkaracak hem fana enerjı verecek ama lambayla fan aynı anda çalışsın ıstenıyorsa zaten lamba anahtarı var tekrar hat çekmeye gerek yok sanırım pir iptal edılsın daha mantıklı bence

yani söylediğiniz gibi hem fotosel ile,hemde dışardan anahtarlama ile bu sistemi çalıştırmak biraz karmaşık olacak gibi..yukarıda bahsettiğiniz vaviyen anahtarlama ile çalıştırabiliriz in devre şemasını görmem mümkün mü?

Sayın veysel28 arkdaşım,yukarıda bahsettiğim gibi,fanı ben anahtar ile dışarıdan çalıştırdım ön havalandırma için..bir müddet sonra wc ye girdiğim zaman(fan çalışır durumda iken)lamba yandı,fan zaten çalışıyor idi..bir müddet sonra lamba söndüğünde bu fanda duracak mı peki?ya da çizdiğiniz devreyi açıklayabilirmisiniz?ezbere yapmak istemiyorum..

Sayın veysel28 arkdaşım,yukarıda bahsettiğim gibi,fanı ben anahtar ile dışarıdan çalıştırdım ön havalandırma için..bir müddet sonra wc ye girdiğim zaman(fan çalışır durumda iken)lamba yandı,fan zaten çalışıyor idi..bir müddet sonra lamba söndüğünde bu fanda duracak mı peki?ya da çizdiğiniz devreyi açıklayabilirmisiniz?ezbere yapmak istemiyorum..
WC ye girdiğiniz zaman lamba ve fan birlikte çalışacak.Dışarıda iken harici anahtar diye yazdığım anahtarı açınca sadece fan çalışacak tabi anahtarı açık unutursanız fan sürekli devrede kalacak.İçeride biri varken anahtar herhangi bir görev görmeyecek.Anlaşılmayan birşey varsa sorabilirsin.

Bir önceki resimde wc den çıkınca lamba sürekli yanacaktı bu resimde wc den çıkınca lamba ve fan da devreden çıkacak.Önceki resmi dikkate alma.
tc8b6.bmp

tamam durum anlaşılmıştır.Çok teşekkür ederim.:)

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,161
Son üye
Nonjekal

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri