Faz Nötr Toprak?

viva222

Üye
merhabalar,
aklıma birşey takıldı bilgi almak istiyorum.

tek fazlı sistemlerde, örneğin monofaze bir ac motora kablo çekerken 3'lü kablo (faz, nötr, toprak) kullanılıyor.
trifaze bir motorda 4'lü kablo kullanılıyor (r-s-t fazları ve nötr)

monofazede toprak da bağlanıyor da trifazede neden yok? ya da şöyle sorayım: monofazede canlı uç dışında 2 uç bulunurken trifazede neden 1 tane?

Bir soru da sıfırlama ile ilgili.
Nötr ile toprak hattının kısa devre edilmesine sıfırlama deniyor. normalde, akım canlı uçtan gelip nötr üzerinden dolanıyor. peki ben nötr ile toprağı kısa devre edersem akımın geri dönüşü nasıl olacak? bir kısmı da toprağa mı gidiyor?

her iki soru ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.
iyi çalışmalar

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Trifaze motordaki 4. kablo nötr kablosu değil, topraklama kablosu.

Neden nötr kablosu çekilmiyor? Trifaze motorda faz-nötr gerilimine (220V) ihtiyaç olmadığı için.

İkinci sorunuzu tam anlayamadım.

merhabalar,
aklıma birşey takıldı bilgi almak istiyorum.

tek fazlı sistemlerde, örneğin monofaze bir ac motora kablo çekerken 3'lü kablo (faz, nötr, toprak) kullanılıyor.
trifaze bir motorda 4'lü kablo kullanılıyor (r-s-t fazları ve nötr)

monofazede toprak da bağlanıyor da trifazede neden yok? ya da şöyle sorayım: monofazede canlı uç dışında 2 uç bulunurken trifazede neden 1 tane?

Bir soru da sıfırlama ile ilgili.
Nötr ile toprak hattının kısa devre edilmesine sıfırlama deniyor. normalde, akım canlı uçtan gelip nötr üzerinden dolanıyor. peki ben nötr ile toprağı kısa devre edersem akımın geri dönüşü nasıl olacak? bir kısmı da toprağa mı gidiyor?

her iki soru ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.
iyi çalışmalar

Trifaze yük motor ise 4x kablonun 4.'sü topraklamadır. Ancak kumanda devresi motor yanında olan sistemlerde nötr iletkenininde gitmesi gerekir(İstisna:3 faz fazlar arası 220V'a yada daha düşük gerilime çevirilip kumanda gerilimi olarak kullanılabilir bu durumda nötr'e gerek olmaz).
Örneğin beton tesviyesi için kullanılan elektrikli (helikopter) denilen cihaz, örneğin bazı beton kesme makineleri v.s.(kumanda devresi makina üzerinde olanlar) bunlara 5xkablo çekilir fiş ve prizleri 5P yani 5 kutuplu olarak nitelendirilir(3faz+nötr+toprak).

İkinci soruna gelirsek, Sıfırlama nötr ve toprak iletkeninin birleştirilmesidir ancak topraklama sağlıklı olarak yapıya geliyorsa zaten sıfırlama yapmak akıl dışıdır. Sıfırlama topraklamanın olmadığı,çekilemediği yerlerde yapılır ve cihaz gövdesi nötr'le irtibatlandırılmış olurki gövdeye faz kaçağı anında kısadevre yaptırıp sigortayı açtırması için alınan bir önlemdir,doğru bir uygulama değildir. Doğru olanı sağlıklı bir topraklama sistemi ve kaçak akım rölesi kullanımıyla sağlanır.

İkinci soruyu da ben cevaplayayım. Akımın geri döndüğü yer trafonun yıldız noktasıdır. Siz sıfırlama yaparsanız, nötrden toprağa akan akıma eşdeğer akım trafonun yıldız noktası tarafından topraktan çekilir.

Bunu şırınga ile örneklemek istiyorum.

Atmosferi toprak olarak düşünün. Enjektörün gövdesini yıldız noktası olarak düşünün. Hava yı akım olarak düşünün. Yük dediğimiz kabın hacimi sabit. Şimdi enjektöre saniyede 50 defa basılıp geri çekildiğini düşünün.

Enjektöre bastığımızda "işletme topraklaması" dediğim boru atmosfere açık olmasına rağmen, bu borudan hava enjektöre girmez. Sadece yükten dönen ve "nötr kablosu" dediğim borudan gelen hava enjektöre geri döner.

Fakat bu nötr kablosunu enjektörden sökülüp havaya serbest bırakıldığında yükten dönen hava atmosfere kaçar , "işletme topraklaması" yazdığım borudan sırıngaya atmosferden hava çekilir.
Yani nötr kablosunu toprağa bağladığımızda nötrden dönen akım toprağa gider, işletme topraklamsına topraktan aynı miktarda akım çekilir.

3 fazlı sistemlerde r s t fazları arası 120 derecelik açısal fark vardır.Bu 3 ucu birleştirdiğinde birleşim noktasında gerilim sıfır dır.o nedenle 3 fazlı sistemlerde (380 v çalışan motorlarda) nötr kablosuna ihtiyaç yoktur.Elektrik akımı fazlar arasında sırayla akıyor.4. bağlanan uç topraktır.

2. soruya gelince;
trafo merkezinde gelen 3 fazın yıldız noktasının bir ucu nötr kablosu olarak evlerimize aynı noktadan alınan kablo toprağa bağlanır.toprak iletken olduğundan sen nötr ucunu nötr kablosuna değilde toprağa temas ettirirsen de motor çalışır.Ama toprak tel kadar iletken olmadığından fazın dönüşü için nötr kablosu tercih edilir.

arkadaşım yanlıs biliyorsun trifasede nötr olmaz çünkü 3 fazlı sistemlerin çalısma prensibi değildir r,s,t birbirini yok etme prensibine göre çalısır yani bir yerde 3ü nötr görevi yapar zaten 3 fazlı fislere baktısyan oradada rötr dediğin yerde topraklama isaretini göreceksin

Trifaze motordaki 4. kablo nötr kablosu değil, topraklama kablosu.

Neden nötr kablosu çekilmiyor? Trifaze motorda faz-nötr gerilimine (220V) ihtiyaç olmadığı için.

İkinci sorunuzu tam anlayamadım.
Daha net açıklanamazdı Tebrikler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri