ama yinede bu ölçü aletine güven olmaz iç direnci küçükse iyi çarpılırsınız söylendiği gibi en azından sağ elinizle tutun ve ayağınızda ayakkabı vs olsun.

Evet benim de ölçü aletim(Kyoritsu 2012R) kademeyi otomatik belirliyor.
Özelliğinde:
AC V6.000/60.00/600.0V (Input impedance: approx.10MΩ)
±1.5%rdg±5dgt (45 ~ 400Hz)
yazıyor. 10Mohm yeterli olur heralde fakat kademe düştükçe direnci otomatik düşürür mü acaba.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Avometreyle AC gerilimde fazı belirlemek pekte kolay bir yöntem değildir.Çünkü belirlemek için probun bir ucunu metal bir yüzeye veya toprak alabilecek bir yere tutmak gerekiyor.Probun birini ele almak çok tehlikeli ve böyle bir öneride bulunmaksa çok yanlıştır.
Maalesef Avometre yapımında böyle bir özellik göz ardı edilmiş ancak yeni geliştirilmiş modellerde yeni yeni böyle bir özellik kazandırılmıştır diye bazı sitelerde gördüm.

Usta adam zaten tek alet kullanmaz, işe göre alet kullanır. Yapacağı işe göre önceden takımını hazır eder, ayarlar. Ölçü aleti de her şeyin çaresi değildir çok büyütmeyin aklınızda! Yine de temassız kontrol kalemi edinip bunu ölçü aletine iliştirebilirsiniz. Sahi bugün Sn. KorkmazDesign şöyle dedi "bırakın artık şu sıradan kontrol kalemini" :)

Öyle deme Bülent abi. Yine de kontrol kaleminin bir karizması var. Pratik ve atiktir mesela. Ölçü aletiyle ölçüm yapmadan önce kontrol kalemi hünerlerini gösterir gücü yetmezse bu sefer ölçü aleti devre girer.;)
Ayrıca Avometrede ACV'de + ve - olayı olmaz. DCV gibi değildir diyen ustalarıma katılıyorum.

Bu tur kaba elektrik islerinde seri bagli iki ampul kullanmak iyidir yaniltmaz. Olcu aletini faz ile bostaki bir kabloya baglayin sebeke gerilimine yakin bir deger okursunuz. Buda sizin kafanizi karistirir. Fakat lamba ole degildir yanar veya yanmaz, sonuk yanar veya parlak yanar.

Bu tur kaba elektrik islerinde seri bagli iki ampul kullanmak iyidir yaniltmaz. Olcu aletini faz ile bostaki bir kabloya baglayin sebeke gerilimine yakin bir deger okursunuz. Buda sizin kafanizi karistirir. Fakat lamba ole degildir yanar veya yanmaz, sonuk yanar veya parlak yanar.
Ölçü aleti ile faz ve boştaki kabloyu ölçtüğümde 116 V civarında bir değer çıkıyor Onur ustam. Önceden denedim ben bunu.

Doğru söylüyorsun Onur da soru öyle değil,soran da biraz ...

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri