Fazı Kesince LED Projektör Kısık Olarak Yanmaya Devam Ediyor

Horoz marka LED projektör anahtarı kapatınca kısık olarak yanmaya devam ediyor. Bu durumu yeni farkettim anahtarı söküp kabloyu kontrol ettiğimde faz olduğunu gördüm ve anahtar arızalı olabilir diye bağlantısını söktüm yine kısık yanmaya devam etti. Evde 30 mA KAR mevcut, sorun ne olabilir?
Şebekenizin nötr-toprak arası voltajinı ölçün,5 voltun üstundeyse topraklamayla ilgili sorun olabilir. Trafonun nötr topraklamasi iyi yapilmamissa nötr den voltaj akabilir

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Anahtari kapatinca zaman tut led bi sure sonra tamamen sonebilir.
Geç dönüyorum kusura bakmayın. Vaktim olmadı bu durumu kontrol etmek için. Anahtarı kapatıp 1 saat bekledim sönmedi.
Topraklamayı sökünce sönüyor mu? Nötr-topraklama arası gerilim sebebiyle yanıyor olabilir.
Topraklamayı söktüm yine anahtar kapalı kısık yanmaya devam etti.
Şebekenizin nötr-toprak arası voltajinı ölçün,5 voltun üstundeyse topraklamayla ilgili sorun olabilir. Trafonun nötr topraklamasi iyi yapilmamissa nötr den voltaj akabilir
Nötr-toprak arası 0.8v olarak ölçtüm. Faz-toprak 233v, faz-nötr 233v.
Ayrıca anahtar kapalıyken faz-nötr arası sanki 8v ölçtüm. Yanlış hatırlamıyorsam.
Buatın sigortasını indirince kısık yanmıyor.

Son düzenleme:
Geç dönüyorum kusura bakmayın. Vaktim olmadı bu durumu kontrol etmek için. Anahtarı kapatıp 1 saat bekledim sönmedi.

Topraklamayı söktüm yine anahtar kapalı kısık yanmaya devam etti.

Nötr-toprak arası 0.8v olarak ölçtüm. Faz-toprak 233v, faz-nötr 233v.
Ayrıca anahtar kapalıyken faz-nötr arası sanki 8v ölçtüm. Yanlış hatırlamıyorsam.
Buatın sigortasını indirince kısık yanmıyor.
Faz kablosunu anahtardan sökünce faz nereden geliyor göremediniz mi?

Nötr den de elektrik gelebilir lambaya led olduğu için de kısık olarak yanar anahtar ı kapatınca faz kablosunu nötr olarak kullanabilir kontrol kaleme hatta dijital kontrol kalemi olursa daha iyi olur nötr ü kontrol edin voltaj görünüyor mu veya nötr de kontrol kaleminin lambası yanıyor mu böyle bir durum varsa nötrünüz zayıf kalıyor olabilir bina girişinden nötr e topraklama çekerek nötr ü güçlendirebilirsiniz

Faz kablosunu anahtardan sökünce faz nereden geliyor göremediniz mi?
Fazı anahtardan söktüm, anahtar arızalıdır diye yine kısık yandı. Kısık yanması için bir sebep yok gibi göründü. Dikkatimi çeken bir şey bulamadım.
Nötr den de elektrik gelebilir lambaya led olduğu için de kısık olarak yanar anahtar ı kapatınca faz kablosunu nötr olarak kullanabilir kontrol kaleme hatta dijital kontrol kalemi olursa daha iyi olur nötr ü kontrol edin voltaj görünüyor mu veya nötr de kontrol kaleminin lambası yanıyor mu böyle bir durum varsa nötrünüz zayıf kalıyor olabilir bina girişinden nötr e topraklama çekerek nötr ü güçlendirebilirsiniz
Anahtar kapalı ve açık konumlarda baktım elimdeki kontrol kaleminin lambası yanmadı. Fakat çok ölçüm yaptım hatırladığım kadarıyla anahtar kapalıyken faz nötr 8v ölçtüm sanırım.
Dikkatimi çeken bir noktada anahtarı kapatınca kısık yanıyor ama buatın sigortasını indirince yanmıyor.
Bu arada yazarken aklıma geldi anahtar kapalı kısmı yanlış anlaşılmamıştır umarım (devre açık konumunu kastediyorum).

Led ampuller için özellikle üzerinde devre olan kartlarda faz/artı uç kapalı olsa bile düşük seviyede ışık vermeye devam ediyor. Aslında aynı durum floresan ampuller için de geçerlidir. Genelde araba iç ampullerini led ampuller ile değişrirenlerde bu tür şikayetler olabilir. Oturduğum binanın sensörlü merdiven ışıkları da hareket algılamadığı zaman bile düşük seviyede yanıyorlar. Malum çift ampullu tavan lambalarında çift duy var. Duyların birine halojen ampul takılınca bu durum oluşmuyor.
Ben de çok araştırmadım ama, elektronik kısımların sızdırması haricinde, artı eksi kabloların yanyana çekilmeleri manyetik elektriklenmeye sebep olabilir?

Led ampuller için özellikle üzerinde devre olan kartlarda faz/artı uç kapalı olsa bile düşük seviyede ışık vermeye devam ediyor. Aslında aynı durum floresan ampuller için de geçerlidir. Genelde araba iç ampullerini led ampuller ile değişrirenlerde bu tür şikayetler olabilir. Oturduğum binanın sensörlü merdiven ışıkları da hareket algılamadığı zaman bile düşük seviyede yanıyorlar. Malum çift ampullu tavan lambalarında çift duy var. Duyların birine halojen ampul takılınca bu durum oluşmuyor.
Ben de çok araştırmadım ama, elektronik kısımların sızdırması haricinde, artı eksi kabloların yanyana çekilmeleri manyetik elektriklenmeye sebep olabilir?
Aynı projektörü aynı buatın farklı bir bölgeye uzanan hattında kullandım daha önce, böyle bir sorun yoktu.

Her katta aynı olayla karşılaşmıyorsunuz dimi sadece bir katın lambası hareket algılama dışında kısık yanıyor olması lazım. Sensör devresi devreyi tam kapatamıyor devre bir yerden tamamlanıyor gibi sensörü degiştirirseniz düzelme ihtimali yüksek. Farklı devrelerde benimde başıma benzer olaylar geliyor genelde anahtarlama elemanlarında çıkıyor arıza.

Forum istatistikleri

Konular
128,121
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri