Fatek PLC ve Delta Inverter RS485 üzerinden haberleşme

Analyzer

Üye
Selam,

Bu işi bir türlü çözemedim. Fatek FBs-60MA ve VFD-L sürücüyü RS485 üzerinden haberleştirmeye çalışıyorum. D+ ucu SG+ ya, D- ucu SG- ye bağladım, branxian'ın mesajında belirttiği parametre ayarları :

*P2-00 = 4 (RS-485 bağlantı)
*P2-01 = 0 (Şuan deneme yaptığım için RUN/Stop'u kullanıyorum)

*P9-00 = 2 (istasyon numaram 2)
*P9-01 = 1 (PLC'DEN DE 9600 OLARAK AYARLADIM)
*P9-02 = 0
*P9-03 = 0
*P9-04 = 7 (PLC'DEN RTU OLARAK AYARLIYORUM 8E1)

Ancak resimler silinmiş. Elinde hazır örneği olan varsa çok makbule geçecek.
Şimdiden teşekkürler,

Analyzer

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Hocam ben ogün hız atamaya çalışıyordum. "Write" olan kısmı "Single Write" yaptığımda olmuştu.
Tam hatırlamıyorum ama bir deneme yapar yarın yazarım tekrardan :)

Selam,

Üstad teşekkür ederim. Önceki mesajınız aslında baya işime yaradı. PLC->Settings->Protocol kısmından Port2 yi ayarlayınca rx,tx ledleri yanıp sönmeye başladı. Ancak modbus tablosu oluşturma vs. hiç anlamadım. Yarın bir örnek yollayabilirseniz çok işime yarar. Teşekkürler.

Analyzer

Selam,

Kırmam yakındır bu PLC ile sürücüyü. Ne yaptımsa olmadı. Sözde hazır bir örnek yolladı temsilcilik. Mümkün değil çalışmıyor.
Tekrar rica ediyorum. Elinde hazır örneği olan varsa rica ediyorum. Bu arada emrebahtiyar ve teknikplc sanırım artık foruma uğramıyorlar. Firmalarının isimlerini bilen var mı?

Selam,

Arkadaşlar Fatek ile ilgili, Petek teknoloji hariç başka nereden teknik destek alabilirim? Basit sayılabilecek bir konu için 10 gündür uğraşıyorum ve artık projelerimde ciddi ciddi Fatek PLC den vazgeçmek üzereyim. Bu kadar ürününe ilgisiz bir distribütör görmedim. Soru soruyorum, benden daha bilgisiz teknik personel cevap VEREMİYOR. Delta sürücüler en popüler motor sürücüler ve örneği yok(muş).

Neyse, özetle yukarıdaki problemime teknik destek alabileceğim bir yer biliyor musunuz?

Teşekkürler.

Sürücünün parametre ayarlarını yaptığını varsayarak program kısmını anlatayım.
Protocol ayarlarını yapman gerekiyor ilk aşamada.

PLC > Settings > Port 2'e girip
Baudrate : 9600
Parity : Even
Veribit : 8
Stopbit : 1

Alt tarafta istasyon numarasını kontrol etmeden işaretli olucak ve Protocol olarak Modbus RTU(Slave) olarak seçiceksin.

Tablo oluşturma:
Sol pencerede Table Edit > Modbus Master Table'dan yeni pencere oluştur.
Table Name ve starting address var.
Table name kısmına herhangi bir isim verip starting address kısmına bir register atıyoruz.
Bu register'ı 150. fonksiyonda kullanıcaz.

Örn. R0 registerını starting address kısmına girdik.
Tamam dedikten sonra karşımıza bir pencere çıkıcak. Orda sağ tarafta ekle(add) var. Ona basıyoruz ve çıkan pencerede Sürücü istasyonu (ben 2 yapmıştım) : 2
Command : Write veya Single Write (yazma işlemleri için)
Data size : 1 veri yollayacağımız için 1 yazıyoruz.
Master Data Start Adress : Veriyi yollacağımız register. Buraya kullanılmayan bir register yazıyoruz. Frekans yollayacağımız zaman bu register içerisini değiştiriyoruz. Ben R100 koydum.
Slave data start address ise sürücü tarafındaki mod bus addresidir. Delta bunları hexedecimal olarak vermekte onları decimal'e çevirip o şekilde yapmamız gerekiyor.

Örn. 2001H = 8193 olarak decimal yazılır. Biz buna 400001 ekleyerek slave data kısmına yazıyoruz. Yani 408194 olarak.

Bu işlem bukadar.
Program kısmına geçelim.

150. fonksiyonu kullanıcaz. Yani M-BUS fonksiyonu.
PT : 2 (port adresimiz),
SR : Tablo oluştururken koyduğumuz register R0
WR : herhangi bir register koyabilirsin. Ben genelde d0 atıyorum buralara.

Fonksiyonun EN kısmına m1920 koyarsan sürekli haberleşmeyi yeniler.

Artık durum penceresinden sadece Master veriye yazdığımız R100 register'ını değiştirmek kalıyor.
Saygılarımla.

Selam,

Üstad çok teşekkür ederim. 10 günümü yiyen bu problemi sayende çözdüm. Ne kadar teşekkür etsem azdır.

Analyzer

Edit : İleride forumda lazım olur diye dosyaları derledim toparladım.

1zf6hjt.jpeg 2150x36.jpeg akfsc2.jpeg m8p46t.jpeg vwzrlz.jpeg

VFD-L Cihaz Ayarları :

D+ ucu SG+ ya, D- ucu SG- ye bağlayın. Cihazda :

*P2-00 = 4 (RS-485 bağlantı)
*P2-01 = 3 veya 4 (Açıklama için manuele bakın)

*P9-00 = 2 (İstasyon numarası 2 olarak ayarlandı)
*P9-01 = 1 (İletişim hızı 9600 olarak ayarlandı)
*P9-02 = 0 (İletişim koptuğunda uyar ve çalışmaya devam et)
*P9-03 = 0 (Modbus watchdog timer pasif)
*P9-04 = 7 (Modbus RTU 8bit, Even, 1 bit stop)

PLC yi online yapıp, Winproladder programında PLC->Settings->Port 2 Parameter
seçeneğine girin. Oradan 9600, 8 bit, Even, 1 Stop bit, alttan Modbus RTU seçin.

Ardından resimdeki ayarları yapın veya örneği çalıştırın. Örnek çalıştırılınca
RS485 portundaki kırmızı ve yeşil ledler hızla yanıp sönerler.

Program ayarları :

PLC > Settings > Port 2'e girip
Baudrate : 9600
Parity : Even
Veribit : 8
Stopbit : 1

Alt tarafta istasyon numarasını kontrol etmeden işaretli olucak ve Protocol olarak Modbus RTU(Slave) olarak seçiceksin.

Tablo oluşturma:
Sol pencerede Table Edit > Modbus Master Table'dan yeni pencere oluştur.
Table Name ve starting address var.
Table name kısmına herhangi bir isim verip starting address kısmına bir register atıyoruz.
Bu register'ı 150. fonksiyonda kullanıcaz.

Örn. R0 registerını starting address kısmına girdik.
Tamam dedikten sonra karşımıza bir pencere çıkıcak. Orda sağ tarafta ekle(add) var. Ona basıyoruz ve çıkan pencerede Sürücü istasyonu (ben 2 yapmıştım) : 2
Command : Write veya Single Write (yazma işlemleri için)
Data size : 1 veri yollayacağımız için 1 yazıyoruz.
Master Data Start Adress : Veriyi yollacağımız register. Buraya kullanılmayan bir register yazıyoruz. Frekans yollayacağımız zaman bu register içerisini değiştiriyoruz. Ben R100 koydum.
Slave data start address ise sürücü tarafındaki mod bus addresidir. Delta bunları hexedecimal olarak vermekte onları decimal'e çevirip o şekilde yapmamız gerekiyor.

Örn. 2001H = 8193 olarak decimal yazılır. Biz buna 400001 ekleyerek slave data kısmına yazıyoruz. Yani 408194 olarak.

Bu işlem bukadar.
Program kısmına geçelim.

150. fonksiyonu kullanıcaz. Yani M-BUS fonksiyonu.
PT : 2 (port adresimiz),
SR : Tablo oluştururken koyduğumuz register R0
WR : herhangi bir register koyabilirsin. Ben genelde d0 atıyorum buralara.

Fonksiyonun EN kısmına m1920 koyarsan sürekli haberleşmeyi yeniler.

Artık durum penceresinden sadece Master veriye yazdığımız R100 register'ını değiştirmek kalıyor.

Analyzer

Ekli dosyalar

• fatek_vfdl_modbus.rar
    373.1 KB · Görüntüleme: 132
Mutlu son :)

Sayın Branxian ve Analyzer,

Benimde aynı şekilde bir problemim var. Şunu öğrenmek istiyorum?

"Slave data start address ise sürücü tarafındaki mod bus addresidir. Delta bunları hexedecimal olarak vermekte onları decimal'e çevirip o şekilde yapmamız gerekiyor.

Örn. 2001H = 8193 olarak decimal yazılır. Biz buna 400001 ekleyerek slave data kısmına yazıyoruz. Yani 408194 olarak."

Bu kısmı tam olarak anlamadım.

Benim elimdede bir adet enda hız sürücü var. sürücünün kitapçığında RS485 haberleşme ile Mod Bus RTU için frekans ayarı kısmında
Parametre (Gr+Indeks)= 0X0201 yazıyor. şimdi ben bu durumda , sizin vermiş olduğunuz örneğe bakarak slave ve master kısmına ne yazmam gerekiyor?

Yardımcı olursanız çok sevineceğim.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri