delta dop panel plc&vfd-l haberleşme sorunum

@shox merhaba hocam amacım su plcdeki yo cikisindaki roleden kontak alıp sürücünün m0 ve gnd uçlarını sontlemek de ama sürücü üzerindeki kumanda klemesleri ni gnd ile m0 m1 sırayla köprülü yorum strart almıyor sürücü dediğin ayarları da yaptım plc deki com 2 ledi flaş yapıyor yine ??

Programını inceledim. Yapmanız gereken parametre ayarları şu şekilde olmalı.

00:02 = 10 yapılıp enerji kesilip yeniden verilmeli
02:00 = 4 ( RS485 üzerinden frekans yazma )
02:01 = 1 ( Y0 ile röle çektirip start verme Y0 pasif olunca stopa geçecektir)
09:00 = 1 ( İnverter cihaz ID 1 kulalnmıışsınız programınızda )
09:01 = 1 (9600 baud rate)
09:04 = 1 (7,E,1 ASCII haberleşme protokolü )

parametre ayarlarını yaptıktan sonra plc, hmı,inverter yani panonuzun enerjisini komple kesip sisteme yeniden enerji veriniz.

VFD-L manuel = DELTA_IA-MDS_VFD-L2_UM_EN_20020531.pdf

Start için Y0 bağlı rtölenin kontaklarından inverterin GND ucundan alıp M0 a geri verin böylece röle Y0 ile çektirilince start alacaktır. Frekans yazmayı unutmayın :)

aşağıdaki resimdeki RJ11 bağlantısınıda resme uygun şekilde yaptıysanız artık haberleşirsiniz.

Yeni Bit Eşlem Resmi.jpg

Ekli dosyalar

• DELTA_IA-MDS_VFD-L2_UM_EN_20020531.pdf
    1.6 MB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Bu arada bağlantı şekliniz HMI plc üzerindeki RS232 portuna inverter RJ11 bağlantısı ise PLC üzerindeki RS485 portuna bağlı olmalı programınız bu şekilde yazılmış çünkü.
Bunu belirtme amacım HMI COM portu ile inverter haberleştirilebiliyor siz bu şekilde kullanmamalısınız.

@shox 3gunden beri havaya uğraşıyormusum zıkkım parametre leri yanlış girmisim sürücüye hocam verdiğin parametreleri sürücü ye girdim ok
Bu parametreler sadece vfd l serisi için mi el serisi için de kullanılır mı ??

E ve EL serilerinde 02:00 parametresi 3 olmalı birde E serisinde 00:02 parametresi 9 ile 50hz. Şebeke için fabrika ayarına çekilmeli 10 ile çekersen 60hz. şebekeye göre çeker yanlış olur o nedenle 9 yapılmalıdır.

@shox hocam inverter ekranında F60.0 yazıyor frekansı yani
Hmi üzerinden frekans yazılacak yere 2000 yaziyirum yani 20hz ama ayarladigim frekans 20 olmuyor??
hmi üzerinde uygulanan frekans bölümünde 50 Hz yazıyor buda inverter in parametreleri ile alakalı bir şey yoksa yazılımsal mıdır??

Önceki mesajımda belirttiğim şekilde RJ11 bağlantınızı kontrol edin bence haberleşme sorunu yaşıyorsunuz

Önceki mesajımda belirttiğim şekilde RJ11 bağlantınızı kontrol edin bence haberleşme sorunu yaşıyorsunuz
İyi akşamlar hocam nasılsın ?
Haberleşme tamam plc deki com2 ledi sabit yanıyor hmi dan start veriyorum örnek frekansı 2000 yani 20 Hz diyorum start verince surucudeki 60hz yazıyor ve hmi uzeindeü okunan frekans da 6000 yazıyor parametreleri oynadım tık yok o günden beri saç baş yonuyorum
Delta Türkiye foruma yazdım Turhan bey in verdiği parametreleri yazdım invertere tık yok ama sizin parametre ler çalıştırdı fakat istenilen frekansa gelmiyor sürücü ...

02:00 parametresini kontrol ediniz. 4 olmalı
plc ve hmı programınız ilk mesajdaki değilse onlarıda yüklerseniz bir göz atalım belki orada bir problem olabilir.

Son düzenleme:
Yapmadigim şey kalmadım artık hmi in plc nin istasyon adreslerini değiştirdim wpl softta online simülasyon da d1480 datası na d500 yazıyor ona da baktım artık beynim durdu bu programı delta forumdan aldım çalışıyor dediler.
Artık siz veya başkası olur uzak masaüstü bağlantısından baktırıcam programa biyerde atladigimiz yer var ama neresi....
Sizde bana elinizden gelen yardımı esirgemediniz Allah razı olsun hocam kimse benimle bu konu için fazla ilgilnemedii

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri