delta dop panel plc&vfd-l haberleşme sorunum

i.sinaplı

Katılımcı Üye
iyi geceler forum arkadaşlarım 3gunden beri uğraştığım bu sistem artık bana gına getirdi
elimde 16es200 plc var bırtane dop b hmı bırtane de vfd-l surucum var.
dop b ile es serisi plc haberleşiyor sorun yok sorun burda başlıyor plc nın com2 portuna rs485 yanı ınvertere gıden rj11 jak bağlı bu jakı surucuye bağladığımda com2 ledi sabıt yanması lazımken flaşör yapıyor...
yani benim görüşüm sürücü ile haberleşmiyor
surucunun manuelınden haberleşme parametrelerini şöyle yaptım...
ilk baştan sürücüyü fabrika ayarlarına çektim 0-02:10 dedim

9-00 Haberleşme adresi PLC ile aynı istasyon nosunu verdim 0

9-01 İletişim hızı:baud 9600
9-03 Modbus haberleşme
watchdog timer:5sn yaptım
9-04
Haberleşme protokolü:5 rtu mod yaptım
aşada ekte de kullandıgım progrmları gösteriyorum
bana bir yol gösterirmisiniz.

Ekli dosyalar

• vfd-l dop b &plc.rar
    22.7 KB · Görüntüleme: 69
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
1- Sürücünüz VFD-L mi? VFD-L için 9-00 parametresi 1-247 yazıyor. Bu değer 1 olmasın.
2- 9-04 parametresinde 5 rtu değil ASCII. Zaten bu parametreyi de 1:7,E,1 olarak (PLC-HMI haberleşme ayarlarındaki değerler gibi) ayarlayarak deneyebilirsiniz.

00:02 9 yapın
09:00 1
09:01 1
09:04 1 yapın
Frekans yazmayı ve start işlemini nasıl yapacaksanız yazarsanız gereken parametre ayarınıda yazabilirim

Şuanda müsait değilim ama Akşam eve geçeyim pc ile bakar size daha net yazabilirim

@şef112 9-00 Haberleşme adresi PLC ile aynı istasyon nosunu verdim 0 demissiniz.

Aynı istasyon numarası verilmez. Farklı olmalı. Plc 1 diğerleri artarak devam....

@shox merhaba hocam amacım su plcdeki yo cikisindaki roleden kontak alıp sürücünün m0 ve gnd uçlarını sontlemek de ama sürücü üzerindeki kumanda klemesleri ni gnd ile m0 m1 sırayla köprülü yorum strart almıyor sürücü dediğin ayarları da yaptım plc deki com 2 ledi flaş yapıyor yine ??

1- Sürücünüz VFD-L mi? VFD-L için 9-00 parametresi 1-247 yazıyor. Bu değer 1 olmasın.
2- 9-04 parametresinde 5 rtu değil ASCII. Zaten bu parametreyi de 1:7,E,1 olarak (PLC-HMI haberleşme ayarlarındaki değerler gibi) ayarlayarak deneyebilirsiniz.
Evet sürücü vfd-L serisi dediğin ayar 1-247 arasındaki 1 olacakmış onu yaptım arkadaşımın dediği parametreleri de girdim plc deki com 2 ledi sabit yanması lazimken flaş çakıyor haberleşme yook
Ne yapicam bilmiyorum acaba sürücünün rs485 portuna rj11 telefon jaki bağladım direk ondan olabilir mi acaba ??

2-00 frekans seçimi ?
2-01 çalışma komutu seçimi? Bunları doğru ayarladığınızı varsayıyorum.
9-00 haberleşme adresi HMI'den kaç girmişsen (HMI=0, PLC=1, Sürücü=2 gibi) onu da doğru ayarladıysan
9-01 İletişim hızı :1
9-02 ve 9-03 kullanmayacaksan ayarlamana gerek yok.
9-04 haberleşme protokolü 1:7,E,1 (HMI, PLC'den de aynı ayarları) yaptıysan haberleşmesi ve çalışması gerekir.

rj 11 doğru bağlı mı?
Sürücünün portundan kabloyu çıkarınca com2 kedi sönüyor başka kablo buldum onu baglayacam,sonucu yazarım buraya
Birde sizin elinizdeki sürücünün manuelindeki parametreler farklı ?? Bende ki Türkçe manuelde frekans seçimi sürücü on_off ve sürücü yü resetleme gibi şeyler yazmıyor ...

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,887
Son üye
ckiplano

Yeni konular

Geri