Faraday kafesi

kongullu

Üye
slm arkadaşlar.elinde faraday kafesi projesi olan var mı?Yıldırımdan korunmak için binanın çatısına franklin çubukları yerleştiriliyormuş.pek bi kullanım alanı olmadığı için bulamadım.genelde askeriye cephanelikleri korumak amacıyla bazı şirketlere yaptırıyomuş.mutlaka bulmam lazım yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yıldırım için paratoner kullanılır, Faraday kafesi yıldırım için değil,EM bomba veya yıldırımın yarattığı elektromanyetik dalgalardan korunmak için,
Faraday kafesiyle ilgili ayrıntılı bilgi nette mevcut

Yıldırım için paratoner kullanılır, Faraday kafesi yıldırım için değil,EM bomba veya yıldırımın yarattığı elektromanyetik dalgalardan korunmak için,
Faraday kafesiyle ilgili ayrıntılı bilgi nette mevcut

Faraday kafesinin yıldırımdan korunma için kullanılmayacağı kanısına nereden vardınız bilmiyorum ama, ben daha 2 ay önce "YAĞIŞ YOĞUNLUĞU YÜKSEK ,VE YİNE ÇEVRESİNE GÖRE TEPE YERDE " bulunan bir okula 16 yakalama uçlu FARADAY KAFESİ sistemi kurduk. Ve bunu ;
Bir cisim ; yatay ve dikey olarak uçtan uca iletkenler ile sarılırsa, yıldırım çarpması gibi durumlarda içeride kalan cisme hiçbir zarar gelmemektedir.. prensibine göre uyguladık...

Projenin şeması :

Ekli dosyalar

• faraday kafesi roje.gif
    675.5 KB · Görüntüleme: 777
Sn mesutelb,
Resmini gönderdiğiniz bu okul içinde, radyo veya cep telefonu çalışıyor mu?
çalışıyorsa, bu benim bildiğim "faraday kafesi" değildir..öteyandan kurdunuz sistem o binayı yıldırımdan korur, bu kısmına katılıyorum.

Sn mesutelb,
Resmini gönderdiğiniz bu okul içinde, radyo veya cep telefonu çalışıyor mu?
çalışıyorsa, bu benim bildiğim "faraday kafesi" değildir..öteyandan kurdunuz sistem o binayı yıldırımdan korur, bu kısmına katılıyorum.

Elbette amaç binayı korumak... Cep telefonu da çeker ..Çekmeme davası mekanın tüm üst yüzeyini bakır gibi metallerle kaplayarak oluşturulan kafes sisteminde olur...

Aslında gözümden kaçmış, kabloları mesela 10m aralıklı düşünürsek 20m ve üzeri dalga boylarına koruma sağlayacaktır, bu şekliyle evet faraday kafesi olmuş oluyor...cep telefonu dalgaboyu az olduğundan her halukarda pencerelerden çalışacaktır ayrıca... fazladan vaktinizi aldığım için özür dilerim..

Aslında gözümden kaçmış, kabloları mesela 10m aralıklı düşünürsek 20m ve üzeri dalga boylarına koruma sağlayacaktır, bu şekliyle evet faraday kafesi olmuş oluyor...cep telefonu dalgaboyu az olduğundan her halukarda pencerelerden çalışacaktır ayrıca... fazladan vaktinizi aldığım için özür dilerim..

Estağfirullah , burada bilgi paylaşıp en doğruyu bulmaya çalışıyoruz...Selamlar...

yıldırım için kurulan sistemin ismi kafestir faraday kafesi diye sadece söylenişten gelen birşey olduğu içindir. minyatür devre kesicilere otomatik sigorta denmesi gibi.

fraday kafeside u kafesi ilk icad eden sahistir...

faraday kafesinin yıldırımdan korunma için kullanılmayacağı kanısına nereden vardınız bilmiyorum ama, ben daha 2 ay önce "yağış yoğunluğu yüksek ,ve yine çevresine göre tepe yerde " bulunan bir okula 16 yakalama uçlu faraday kafesi sistemi kurduk. Ve bunu ;
[ı]bir cisim ; yatay ve dikey olarak uçtan uca iletkenler ile sarılırsa, yıldırım çarpması gibi durumlarda içeride kalan cisme hiçbir zarar gelmemektedir..[/ı] prensibine göre uyguladık...

Projenin şeması :

hocam şema açılmıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,249
Kullanıcılar
450,060
Son üye
ali karaöz

Yeni konular

Geri