Fan Dönüş Yönü Sıkıntısı

Adlan

Üye
Direkt konuya giriyorum. Elimde 2 tane fan var. Bunların dönüş yönünü değiştirmek istiyorum. Ama tek yönlü çalışıyorlar. + / - yi değiştirince değişmiyor (Çalışmıyor).Yönünü nasıl değiştiririm

Ekli dosyalar

serkan_48

Profesyonel Üye
Donus yonu zaten degismemeli. Kanat yönü ve yapisindan dolayi tek yonde dönmeli.

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Hemen arka kısmında (arka fonda) bir PC kasası görünüyor, öyle algıladım şimdi. PC'de bu fanı içte kullanırken hava akışını değiştirmek için ters tarafından, fan üzerinde yazılı etiketi arkaya gelecek şeklide monteyle ızgaralara öyle takarsanız hava akışının yönü de tersine değişir, örneğin havayı içeri doğru çekecekken dışarı doğru itmeye başlar. Kutup olarak + ve - 'yi değiştirmeyle motorun dönmemesi; fırçalı değil fırçasız (brushless) PC fanı olmasındandır. Bunlar tek yönde akım alıp çalışırlar, + ve - yer değişirse hiç çalışmazlar. Fan ters yönde dönerse zaten çok verimsiz çalışır, gereken hava akışını hiç sağlayamaz. (kanat yapısı veya özel konstrüksiyonu nedeniyledir) Kolay gelsin

Konu Sah
Adlan

Adlan

Üye
Hemen arka kısmında (arka fonda) bir PC kasası görünüyor, öyle algıladım şimdi. PC'de bu fanı içte kullanırken hava akışını değiştirmek için ters tarafından, fan üzerinde yazılı etiketi arkaya gelecek şeklide monteyle ızgaralara öyle takarsanız hava akışının yönü de tersine değişir, örneğin havayı içeri doğru çekecekken dışarı doğru itmeye başlar. Kutup olarak + ve - 'yi değiştirmeyle motorun dönmemesi; fırçalı değil fırçasız (brushless) PC fanı olmasındandır. Bunlar tek yönde akım alıp çalışırlar, + ve - yer değişirse hiç çalışmazlar. Fan ters yönde dönerse zaten çok verimsiz çalışır, gereken hava akışını hiç sağlayamaz. (kanat yapısı veya özel konstrüksiyonu nedeniyledir) Kolay gelsin
Çok teşekkürler. Doğru tahmin etmişsiniz arkadaki kasa. Elimde notebook soğutucusundan kalan fanlardan vardı kasanın üst tarafına monteledim. Çalıştırdığımda içeri doğru üflediğini fark ettim. Ondan dolayı bu soruyu sordum. Yinede bilgilendirdiğiniz için teşekkürler :)

by lent

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Zaten montaj kolaylığı var, akış yönüne göre monte ettiniz mi ya çeker ya üfler.

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
111,259
Kullanıcılar
410,024
Son üye
sinemert

Yeni konular