Radyolu saat tamiri yardım

Selam. @Mr_YAMYAM ustanın dediğine katılıyorum. Bana da 1N4148 gibi geldi. Nereden çıktığına bakıp devreyi izleyerek büyük ihtimal ne olduğu anlaşılabilir. Evet, cam olan diyot, germanyum dedektör diyodu o olmaz. Tek istasyon alması daha önceki mesajımda yazdığım gibi frekans ayarlarının bozuk olduğunu gösteriyor. İlk mesajımda yazdıklarımı denediniz mi?
Aleyküm selam. Açıklamalar için teşekkürler. İlk fırsatta deneyip sonuçları paylaşacağım.
Kırık diyot 1N4148 diyotu olabilir. Emin olabilmek için kırık parçayı birbirine denk getirerek yazıları tam okumaya çalışmalısın.
Eğer o diyot 1N4148 ise yerine siyah diyodu kullanabilirsin. Ama CAM olan diyot kullanılamaz.
Eğer o diyot zener diyot ise muhtemelen IF regülasyonu için kullanılmıştır.
Eğer devrede regülasyon olmazsa kararlılık bozulabilir ve istasyonlar kayabilir.
Bunun testi için radyoyu önce kendi trafosu ile değil, pil ile veya regüleli harici bir adaptörle test etmelisin. Regüleli voltaj ile doğru çalışırsa duruma göre yol izlenebilir.
Radyonun az istasyon almasının sebepleri.
1) Radyonun çekim kalitesi yeterli değildir. Her radyonun belli bir hassasiyeti ve duyarlılığı vardır. 5 istasyon alabilen radyo daha kaliteli ise haliyle normaldir.
2) Radyonun ayarları ile oynanmış olabilir.
3) Besleme regülasyonu iyi değilse de bu gibi aksaklık olabilir.

Net çeken istasyonun frekansı ibrede görülen frekans ile örtüşüyorsa, muhtemel osilatör ve anten akortları tamdır. Sadece IF de kayma olabilir.
Ayarlanması kolaydır.
İstasyon kendi frekansında çıkmıyorsa, osilatör ve anten tune olmamıştır. Ayarlanabilmesi biraz zordur. Adım adım ilerlemek gerekir.
Bilgilendirme için teşekkürler, ilk fırsatta deneyip sonuçları paylaşacağım

Merhabalar
Saatli radyomun radyo kısmının tamir işlemi tamamlandı. Tek istasyon çeliyordu, diğer istasyonları görmüyordu çekim gücü zayıftı. Şimdi ise standart bir radyonun çektiği kanalları çok güzel çekiyor. Tamir için yaptıklarımı kısaca anlatayım
1) Elektrolitik kondansatörlerin tamamını değiştirdim. Bu işlem sonrasında radyo ses seviyesinde artma oldu.
2) IF transformatörlerin mevcut konumlarını kalem ile işaretledim. Radyoyu az çeken bir istasyona getirip if transformatörlerini sağa sola çevirmek suretiyle sesi netlemeye çalıştım. Az çeken kanal netleşince diğer kanallar da geldi.
hepsi bu kadar :)
Tamirat esnasında cömertçe yardım eden @Mr_YAMYAM ve @nusyil ustalara teşekkür ederim.
Şimdi ise saatli radyomun saat kısmının tamiri ve ardından radyoma nostaljik bir ahşap kasa yapma işlemleri kaldı.
Saatin içini söktüm, elektronik bir arızası yok, bir tane dişli arızası var. Dişliyi bir çok saatçiye gösterdim ama eski bir parça olduğundan muadilini bulamadım. Aklımda bazı fikirler var ama inşallah onlara gerek kalmadan muadilini bulabilirim 😅

Ekli dosyalar

• C2EFC7DD-FA0E-4187-800E-CA9F0A6FAD37.jpeg
    C2EFC7DD-FA0E-4187-800E-CA9F0A6FAD37.jpeg
    423.5 KB · Görüntüleme: 21
  • 983F0910-ED94-459C-8D8C-F6DCB1C31368.jpeg
    983F0910-ED94-459C-8D8C-F6DCB1C31368.jpeg
    145.1 KB · Görüntüleme: 14
Ahşap bir kasa yaparak nostaljik şık bir görünüm kazandırmak maksadıyla satın aldım.
Bence olduğu hali ile nostaljik zaten.

Ahşap kasa yaparak eski görünümü verince, eskiyi bilenler eski olmadığını da anlayacaktır.
Sn @Mustafa KABADAYI 'nın dediği gibi ehil bir saatçiye tamir ettirip o hali ile kullanmak daha nostaljik.

Merhabalar
Saatli radyomun radyo kısmının tamir işlemi tamamlandı. Tek istasyon çeliyordu, diğer istasyonları görmüyordu çekim gücü zayıftı. Şimdi ise standart bir radyonun çektiği kanalları çok güzel çekiyor. Tamir için yaptıklarımı kısaca anlatayım
1) Elektrolitik kondansatörlerin tamamını değiştirdim. Bu işlem sonrasında radyo ses seviyesinde artma oldu.
2) IF transformatörlerin mevcut konumlarını kalem ile işaretledim. Radyoyu az çeken bir istasyona getirip if transformatörlerini sağa sola çevirmek suretiyle sesi netlemeye çalıştım. Az çeken kanal netleşince diğer kanallar da geldi.
hepsi bu kadar :)
Tamirat esnasında cömertçe yardım eden @Mr_YAMYAM ve @nusyil ustalara teşekkür ederim.
Şimdi ise saatli radyomun saat kısmının tamiri ve ardından radyoma nostaljik bir ahşap kasa yapma işlemleri kaldı.
Saatin içini söktüm, elektronik bir arızası yok, bir tane dişli arızası var. Dişliyi bir çok saatçiye gösterdim ama eski bir parça olduğundan muadilini bulamadım. Aklımda bazı fikirler var ama inşallah onlara gerek kalmadan muadilini bulabilirim 😅
Elinize sağlık. Kolay gelsin.

Herkese merhaba, saatli radio ile ilgili projem tamamlandı. Yaptıklarımı ve yapamadıklarımı kısaca paylaşacağım. Saatin tamiri mümkün olmadığından saati iptal edip sadece radyo kısmını kullanmaya karar verdim. Saat ile ilgili tüm mekanizmayı söktüm. Ön iki anahtarı ortaya aldım ve birini açma kapama anahtarı yaptım. Ürüne cevizden nostaljik bir kasa yaptım. Kasa içine bakır telden anten ve anten için de ilave anten çıkışı yapmayı ihmal etmedim. Bence güzel ve kullanışlı bir ürün oldu 👍 Emeği geçenlere teşekkür eder iyi günler dikerim.

Ekli dosyalar

• 3122D106-92CE-4703-B538-F27C9A8F4F04.jpeg
    3122D106-92CE-4703-B538-F27C9A8F4F04.jpeg
    344.9 KB · Görüntüleme: 28
  • B0B4CCBD-5664-4EB6-9CDA-61C0BD530C20.jpeg
    B0B4CCBD-5664-4EB6-9CDA-61C0BD530C20.jpeg
    507.8 KB · Görüntüleme: 32
Herkese merhaba, saatli radio ile ilgili projem tamamlandı. Yaptıklarımı ve yapamadıklarımı kısaca paylaşacağım. Saatin tamiri mümkün olmadığından saati iptal edip sadece radyo kısmını kullanmaya karar verdim. Saat ile ilgili tüm mekanizmayı söktüm. Ön iki anahtarı ortaya aldım ve birini açma kapama anahtarı yaptım. Ürüne cevizden nostaljik bir kasa yaptım. Kasa içine bakır telden anten ve anten için de ilave anten çıkışı yapmayı ihmal etmedim. Bence güzel ve kullanışlı bir ürün oldu 👍 Emeği geçenlere teşekkür eder iyi günler dikerim.
Radyoları ayrı severim ama kutu biraz radyonun da önüne geçmiş sanki elinize sağlık.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci

Yeni konular

Geri