Fabrikada Elektrik Bakım Şefi Ne Yapar?

Çalıştığın yeri biraz tarif edersen daha iyi bilgi alabilirsin.trafonun gücü,çalışan makinalar,
panolar vs...Senin için önemli olan fabrikanın enerjisinin sürekli olması.
trafonun bakımları,jeneratörün bakımı,kompanzasyon takibi falan.
ıvır zıvır işlere koşturup enerjini harcama.mesela bir koridorda lamba sönmüş gibi...
Bakım şefliği yapmış arkadaşlar daha iyi bilgi verirler tabii.ben bakım şefliği yapmadım.
klavye başında nasihat vermek çok kolay gördüğün gibi:D

Vücutta kalp hangi işlevi görüyorsa fabrikada bakım şefide aynı işlevi görür. Sürekli kan pompalar hücreleri oksijensiz bırakmaz sistemin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar ancak bazen beyin kalbin taleplerini karşılamaz işine gelmez o zamanda aritmi başlar kalp krizi vuku bulur :)
Bunu örnekle açıklayayım sene 2000 Yeni Elektrik bakım şefi olmuş arkadaşım isyanlarda bana dert yanıyordu ; ''Abi tava üzerinde 1 sırada 5 adet olmak üzere toplam 4 kat var kablolar helva gibi olmuş parmağımı bastırıyorum çukur oluşuyor. Tavalar ondulin gibi olmuş alttan konsol atmışlar durum içler acısı yeni makineler de geliyormuş Teknik müdüre bus-bar uygulayalım dedim masrafa giremem kablolar ne olacak dedi. Trafo aşırı yükte sınır değerlerde çalışıyor onu rapor ettim yorum bile yapmadılar. Kompanzasyon projesinin yeni kanuna göre çizilip onaylanması lazımmış Fabrikanın projesini buldum güçleri hep eksik göstermişler yada projeyi yenilememişler nasıl onaylarım bu şekilde diyordu.''
Böyle bir tesiste elektrik bakım şefliği yapılamıyor gördüğünüz gibi sorumluluk tamamen sizde ancak yapabilecekleriniz sınırlanıyor engelleniyor. Kim böyle bir işletmede şeflik yapar aklı başında olan hiç bir teknik eleman ! arkadaşımda 4-5 ay dayanabilmişti zaten...

Adı üzerinde bakım şefi bakımdan kontrollü elemandır.
Öncelikle bakım iki türlüdürü.Birincisi planlı bakım denilen önceden makinanın duruş zamanı bilinen ve olası aksaklıklara karşı yapılan (örneğin sıkıntı yaratan yerlerdeki arızaların giderilişi motor bakımları ve bakıma alınmadan önce kullanılacak malzemelerin sipariş konusunda temini) bakımdır.Diğeri ise Kestirimci Bakım denilen arıza hallerinde arızalanan makinayı en çabuk yoldan işler vaziyete getirilen bakımdır.Bunun için ise öncelikli olarak tecrübe ve pratik zeka gerekir.Haliyle makina bir an önce işler vaziyete gelmeliki para kazanmaya başlasın.:)

slm sana başarılar. Yanında beraber çalıştığın iş arkadaşlarınla iyi bir organizasyon içinde olmalısın

sistemi sıfırdan kurmak gerektiğini düşünerek kısaca özetlemeye çalışayım. öncelikle makinelerin katologlarından yararlanarak bakım talimatlarının hazırlanması gerekir. bakım talimatlarına göre bakım planlarını oluşturabilirsin. ayrıca arizi bakımlar konusunda beraber çalıştığın ekibini çok iyi yetiştirmen gerekir.planlı bakımlarını ne kadar düzgün yapabilirsen arıza oranın ona göre azalır. ayrıca iyi bir istatistik çalışması ile arıza sebeplerine göre bakım planlamalarını revize etmelisin. eğer çalıştığın kurum bu söylediğim bakım planlarına uymak istemezse işin çok zor. ama yılmadan mücadele etmeni öneririm.

bakımcı olmak gerçekten sabır gerektiren bir konum.. Allah yardımcınız olsun

bu bahsedilen bakım ve onarımda kullanılacak suyun içinde ampul dahi yakabileceginiz koruma yagları bakım solventleri sıvı gresler ve daha 200 kalem ürün, yapılacak işlemlerin hızını artıracak ve koruma süresini artıracak ürünler bulunmaktadır. ilgilenenler esoydaf @ hotmail.com dan mail atarak ulaşabilir. türkiye' nin ilk tescilli kimya fabrikasıyız ! ürünlerimizin kalitesini tüm dünyadaki ürünlderle kıyaslayacak kadar iddaalıyız.

sistemi sıfırdan kurmak gerektiğini düşünerek kısaca özetlemeye çalışayım. öncelikle makinelerin katologlarından yararlanarak bakım talimatlarının hazırlanması gerekir. bakım talimatlarına göre bakım planlarını oluşturabilirsin. ayrıca arizi bakımlar konusunda beraber çalıştığın ekibini çok iyi yetiştirmen gerekir.planlı bakımlarını ne kadar düzgün yapabilirsen arıza oranın ona göre azalır. ayrıca iyi bir istatistik çalışması ile arıza sebeplerine göre bakım planlamalarını revize etmelisin. eğer çalıştığın kurum bu söylediğim bakım planlarına uymak istemezse işin çok zor. ama yılmadan mücadele etmeni öneririm.

Yöneticiler önerilerinizi dikkate almıyor mu? Raporunuzu yazılı verin. Yani yaptığınız herşey yazılı olsun. Resmi belge olsun, bu hem başınızdakileri ateşler hemde olası bir kazada sizin sorumluluğunuzu yerine getirdiğinizi gösterir. Unutmayın adli durumlarda sizi sözler değil belgeler kurtaracaktır.

Yazdığımız tutanakları yönetici imzalamaz ki.En az iki kişi olmalı.Bu tutanağı benden başka kimin imzalaması gerekir biliyomusunuz?

Yazdığımız tutanakları yönetici imzalamaz ki.En az iki kişi olmalı.Bu tutanağı benden başka kimin imzalaması gerekir biliyomusunuz?

Tabi altında ne kadar çok imza olursa o kadar iyi, fakat yöneticiye sunulan raporun yönetici tarafından imzalanması gerekmez.

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri