Kazanlı buharlı ütüde motora elektriğin düşük gelmesi sorunu

Kazuya5587

Üye
Bir arkadaşımın kazanlı ütüsü arızalanmış rica etti bakayım dedim.
Ütüyü söktüm.
valf ve rezistans sağlam ve ütü ısınıyor fakat buhar haznesine su gelmediğini fark ettim. Motora haricen 220 volt verdim çalıştı fakat ütü prizdeyken çalışmadı.
Kontrol kalemiyle kontrol ettiğimde elektrik var fakat ölçüm yaptığımda voltaj gözükmüyor.
Fikir yürütüyorum; ütü motoru sürekli çalışmaz yani kart dolayısıyla başka elemanlar yardımıyla motoru belli aralıklarla çalıştırır. Tahmin yürüttüm sorun kartta, bir adım daha ileri giderek role de sorun olduğunu düşündüm. Sizce sorun nedir? benim teknik bilgim bu konularda pek yok.
Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

röle arızası da olabilir. ısı algılayıcı arızasıda olabilir. Su seviye rölesi var. Su seviye rölesi motoru tetikler. Tetikleyici röle vardır. Kazanda su yok ise su algılayıcı su olmadığını görür ve röle ile motora dönmesi için elektrik verir.

röle arızası da olabilir. ısı algılayıcı arızasıda olabilir. Su seviye rölesi var. Su seviye rölesi motoru tetikler. Tetikleyici röle vardır. Kazanda su yok ise su algılayıcı su olmadığını görür ve röle ile motora dönmesi için elektrik verir.
Ütüde bu role kartta sanırım çünkü cihaz üstünde göremedim.
Up arkadaşlar.

Sanırım ısı sensörü yanında basınç sensörü de var. Yetetli basınç sağlanmadığından ya da ventil kireçlenmeden dolayı çalışmadığından buhar vermiyor olabilir.

Sanırım ısı sensörü yanında basınç sensörü de var. Yetetli basınç sağlanmadığından ya da ventil kireçlenmeden dolayı çalışmadığından buhar vermiyor olabilir.
220v ile direkt çalışan motor karttan gelen kablolarla çalışmıyor. Voltaj aşırı düşük. 1v anca. bu arada kazan ısınıyor, buhar oluşuyor, rezistans çalışıyor fakat su çekmiyor. kazan içinde su seviye sensörü var mı acaba? acaba bu sensör mü bozuk? bilemedim.

220v ile direkt çalışan motor karttan gelen kablolarla çalışmıyor. Voltaj aşırı düşük. 1v anca. bu arada kazan ısınıyor, buhar oluşuyor, rezistans çalışıyor fakat su çekmiyor. kazan içinde su seviye sensörü var mı acaba? acaba bu sensör mü bozuk? bilemedim.
Su seviye çubuğu vardır. Su seviyesi kireçten dolayı işini yapmıyor olabilir. Temizlenmesi gerekir. Tabi bozukta olabilir. Motorun tetiklenmesi için suyun olmadığını anlayıp suyu çekmeye başlaması gerekir motorun. Ben düz mantık konuşuyorum. O sizin ütüden hayatımda hiç görmedim. Ama çalışma mantığını bilirim. Mantık aynıdır.

Su seviye çubuğu vardır. Su seviyesi kireçten dolayı işini yapmıyor olabilir. Temizlenmesi gerekir. Tabi bozukta olabilir. Motorun tetiklenmesi için suyun olmadığını anlayıp suyu çekmeye başlaması gerekir motorun. Ben düz mantık konuşuyorum. O sizin ütüden hayatımda hiç görmedim. Ama çalışma mantığını bilirim. Mantık aynıdır.
maalesef bu çubuğu bulamadım çünkü yok.
motora giden kablolar direkt olarak karttan geliyor. karttan kazana rezistans kabloları ve kazanın dibinde bulunan (ısı müşürü?) kablosu gidiyor. 1 tane su haznesi kısmında şamanadırada kart var oradan çıkan kablo da karta giriş yapıyor.
Su seviye anahtarı kart üzerinde mi ya da ne bulamadım. Kazanda 1 tane basınç valfi var ve 1 tane de normal buhar için valf var.
Sonuçta su seviyesini kazandan almalı ki boş deyip yollasın suyu.
Şöyle bir video çektim
makine cihaz bu.
kart arızalı dedim ama hala 1 soru işareti var. Emin olmak istiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri