Fabrika için acil aydınlatma sistemi

ZE_dere

Üye
Merhabalar, Ben 1983 te kurulmuş bir şeker fabrikasında çalışıyorum. Haliyle bütün tesisat ve sistem çok eski ve karmaşık. En kolay şekilde acil aydınlatma sistemi oluşturmamız lazım. Bu konuda beni yönlendirecek fikir verecek bir kişi arıyorum.

• Aklımıza gelen ilk fikir acil aydınlatma için kullanılan armatürlerden satın alıp çeşitli yerlere yerleştirmek. Fakat batarya ömürleri kısa olduğu için çok verimli bir yöntem gibi görünmedi ama işçilik az olduğu için düşünüldü.

• İkinci fikir olarak elimizde 10kVA lık bir güç kaynağı var, bunu kullanarak bütün fabrikaya acil aydınlatma için ek bir kablolama yapılmasıydı. Ancak fabrika bina alanı çok büyük olması ve geçiş yerleri zorluğu nedeniyle buna da şüpheyle yaklaştık.

• Üçüncü seçenek ise bütün aydınlatmayı bir güç kaynağından online olarak çalışacak şekilde beslemek oldu. Fakat bu durumda da bizim en az 50 kVAlık bir güç kaynağı ihtiyacımız doğdu.

Daha mantıklı fikri olan yahut bizim fikirleri mantıklı hale getirebilecek olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
1983 de kurulmuş şu anda atıl vaziyettemi ? anladığım kadarıyla elektrik yok fabrikada eğer öyle ise solar panel kullan 12 yada 24 volt aydınlatma kullanarak sürekli bir enerji elde edebilirsin

En sağlam en pratik metod
UPS sisteminden beslenen kedinden akülü emergency aydınlatmaların uygun yerlere konuçlandırılması.

Bütün aydınlatmayı ups bağlamak yerine aydınlatma linyeleri uygun sa her bölgeden birer linyeyi ups bağlıysa bilirsiniz

Ups güç kaynağı dan beslendiğinde kite ihtiyaç duyulurmu?

Peki efendi ben pratik çözüm olarak fikrimi sundum.

bencede dahili akü sistemine sahip olamlı sistem. belli periyotlar ile de denetlenip rutin olarak değişitirilmeliler.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri