Eve 3*6hat çekmek

peki hocam aynı olmasının avantajı ne oluyor sebebini açıklayabilir misiniz
nötr kopması sonucu olası riskler daha düşük olur.

ama daire içi monofaze besleme yapılırsa ve daireler R,S,T diye ayrı ayrı besleme yapılırsa dairelerin nötr hatlarının toplandığı ana panodaki nötr barasında olası kopuklukta da aynı sıkıntı olacaktır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yanlış bir mantığın doğru uygulamasını araştırmak tamamen yanlıştır :D
Nötr hattının ortak yapılması durumunda, nötr hattı üzerinde düşecek gerilim hesabı yapılmadan, rasgele şu kalınlıkta kablolar ile çekilecektir mantığı bile yanlıştır.
Sistem tek fazlı olarak tasarlanırsa, nötr hattı üzerindeki akım iki kat artacaktır. 6X2=12mm2 tel kullanılmalıdır.
Sistem iki ayrı faz ile tasarlanırsa nötr kopması durumunda, sistem iki fazlı olarak çalışacağı için, tüm cihazlar yanacaktır.
Bu sebeple güç dengelerinin hesaplanamadığı tesisatlarda nötr hatları ayrı çekilmelidir.
yok hocam zaten uygulama yanlış, bunu savunanlar var o yüzden sordum yoksa bende nötr ortak kullanılması taraftarı değilim, ben bunu savunanlara konusmak için sordum sadece, aynen dediklerinize katılıyorum, trifaze sistemde nötr kullanmak daha zararlı yanı ama monofaze de adam o 3*6 çeker aynı fazdan beslerim diyor, e bu şekilde nötr koparsa evde voltaj değişikliği yasanmazmı, trifaze de olsa nötr kopunca fazlarda gerilimler empedansa göre değişir ona görede buzdolabı tv vs. gümletir, örneğin monofaze iki ev var 3*6 ile nötrü ortak dağılmış ve güç olarakta nötr ikisinide karşılıyor diyelim bu nötrün birbirine eklendiği yerden hemen önce kopsa bu evlerde voltaj değişikliği yasanır mi yoksa nötr gelmediği için sadece cihazlar mı çalısmaz nasıl olur?adam birini r fazından birini s fazından beslemiş olsaydı nötr koptuğu anda binalar faz faz arasına kalacaktı ama ikiside aynı fazda olursa ne olur asıl sormaya calıstığım bu:)

Son düzenleme:
Her iki yöntemde de olası sorunlar içinden çıkılamaz hale gelir.
Tek fazlı hattı yüklemek nötr hattındaki gerilimi değiştirecektir. Aynı zamanda tek fazlı sistemlerde, bir fazda olabilecek parazitik emisyonlar, diğer kullanıcıyı da doğrudan etkileyebilecektir.
Nadir olmakla birlikte iki ayrı yükün, örneğin bir buzdolabı ve bir çamaşır makinasının aynı anda devreye girmesi anında, faz üzerindeki ani dalgalanmanın bir diğer cihazı yaktığına tanık olmuşsunuzdur.
(Ben çok kez tanık oldum)
Çok fazlı sistemlerde de olay nötr hattının kopması ya da bağlantı gevşekliğinden dolayı diğer cihazlara 380V gibi gerilim verdiğini de bilirsiniz.
Demekki tek bir çare vardır.
Sadece yönetmeliklere bağlı kalmayıp, tesisatın güç değeri dahilinde uygun iletkenlerle, tüm hatların mümkün olduğunca birbirinden bağımsız yapılabilmesidir.
Bağımsızlığın sona erdiği yer ise bina girişindeki ana KOFRE ya da bağlantı panosudur.
Buradan elektrik dağıtım firması sorumludur.

yok hocam zaten uygulama yanlış, bunu savunanlar var o yüzden sordum yoksa bende nötr ortak kullanılması taraftarı değilim, ben bunu savunanlara konusmak için sordum sadece, aynen dediklerinize katılıyorum, trifaze sistemde nötr kullanmak daha zararlı yanı ama monofaze de adam o 3*6 çeker aynı fazdan beslerim diyor, e bu şekilde nötr koparsa evde voltaj değişikliği yasanmazmı, trifaze de olsa nötr kopunca fazlarda gerilimler empedansa göre değişir ona görede buzdolabı tv vs. gümletir, örneğin monofaze iki ev var 3*6 ile nötrü ortak dağılmış ve güç olarakta nötr ikisinide karşılıyor diyelim bu nötrün birbirine eklendiği yerden hemen önce kopsa bu evlerde voltaj değişikliği yasanır mi yoksa nötr gelmediği için sadece cihazlar mı çalısmaz nasıl olur?adam birini r fazından birini s fazından beslemiş olsaydı nötr koptuğu anda binalar faz faz arasına kalacaktı ama ikiside aynı fazda olursa ne olur asıl sormaya calıstığım bu:)
Tecrübe ile sabittir. Trifaze ile beslenen evde kolon hattında nötr kopuk olması durumunda prizlerde gerilim yükselmesi olur. Ben 300 V civarı görmüştüm, tabi değişiklik gösterebilir. Bu da cihazlara zarar verdi. Sorunuzun cevabına gelince, aynı durum 2 faz ile beslenen yer için de geçerli. Bu durumda bahsettiğiniz dairelere faz nötr ayrı çekmek veya aynı fazdan beslemek bu riski azaltır.

çok teşekkürler cevaplarınız için

3 fazın çekilmediği durumlarda iki faz monofaz v.s gibi bağlantılar olası nötr kopma durumunda daire sahiplerinin evine yüksek voltaj gelme sorununu çözmez aksine içinden çıkılmaz hale getirir.En büyük dez avantajı enerji veren trafoyu dengesiz yüklemiş olursunuz.Fazlarda akımlar artacağından kayıplarda artacaktır.Yani burada nötürün nerede kopacağıda önemlidir.Üç fazın birleştiği noktadan trafoya doğru koptu diyelim ister iki faz beslemiş olun ister monofaz dairelerdeki cihazlar çatır çatır yanacaktır.

Kastırmaya gerek evinizeki cihazları çok koruma taraftarı iseniz faz koruma rölesi takarsınız olası nötr kopması durumunda devreyi açarak cihazlarınızı korur.Yada bina girişine takılır TMŞ ye açtırma bobini vasıtasıyla Trip yaptırarak açtırılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,051
Son üye
Rezly

Yeni konular

Geri