Evdeki bu prizimin yanmasının sebebi nedir?

Merhaba. Odada bir priz vardı. Uzun bir süredir ne zaman fiş taksam çıtır çıtır ses çıkıyordu. Sigortayı indirip prizimin iç kısmını sökünce prizimin yandığını gördüm.

Normalde klemenste gevşek vida olduğu zaman bu olur diye biliyorum ama vidalarda sıkı şekilde duruyor.

Buarada telefon şarj aletini takınca çıtırtı sesi olmuyordu sanki, özellikle bilgisayar adaptörünü takınca daha net sesi duyuyordum

Sizce prizimin yanmasının sebebi nedir?

Ekli dosyalar

• 8C68C21D-57D7-41AD-B675-B15F21956B73.jpeg
    8C68C21D-57D7-41AD-B675-B15F21956B73.jpeg
    118.7 KB · Görüntüleme: 52
  • 5D4EAE4B-9D27-43B8-A27A-078DA5596313.jpeg
    5D4EAE4B-9D27-43B8-A27A-078DA5596313.jpeg
    154.2 KB · Görüntüleme: 37
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
fiş taksam

Prize takılı cihaz ürün kimliği ? ( kaç amper )

Fişin fotosu ?

fiş taksam

Prize takılı cihaz ürün kimliği ? ( kaç amper )

Fişin fotosu ?

Normal Laptop adaptör fişi. Ama fişten olduğunu sanmıyorum. Çünkü diğer odalardaki prizlerde aynı laptop çalıştığında sıkıntı olmuyordu.

Ekli dosyalar

• BDB43025-17D7-4A59-81AE-2C95704AC8E7.jpeg
    BDB43025-17D7-4A59-81AE-2C95704AC8E7.jpeg
    276.9 KB · Görüntüleme: 13
Fişin prizde oturduğu metal zamanla gevşer daha doğrusu her prizin ömrü vardır kullanım sıklığı takılan cihazın gücü bu zamanı belirler .Prizi kaliteli bilinen bir marka priz ile değiştirin.Klemenslerdeki kabloların sıkıldığından emin olun .Kolay gelsin.

Priz pas oksit temassizlik ark olabilir.
Fişte kararma erime varmı ?
Daha önce prize ısıtıcı turu cihaz takildi mi?

Priz pas oksit temassizlik ark olabilir.
Fişte kararma erime varmı ?
Daha önce prize ısıtıcı turu cihaz takildi mi?

Fiş sağlam. O prizi sadece laptop kullanmak için kullanıyordum. Arasıra da telefon şarj aleti.

Prize gelen kablo, normal kullanılan kablo kesitinden daha kalın gibi. Bu akım taşıma için avantaj ama vida ile teması yapmak için zor bir durum.

Acaba kalın kablo kesitinin vida ile sabitlenmesinde gözden kaçmış bir temassızlık yada gevşeme olabilir mi diye düşünmeye başladım

son 20-30 yıldır prizlere kaliteli bakır yerine adi azıcık bakır çokça adi metaller alaşımı yapyorlar yay koymaları gerekirken koymuyorlar hatta tenekeden yapanlar bile var... en kötüsü aluminyum.

Priz yanmalarında gözlemlediğim sıkıntıların %80'i fişin prize girdiği metalin sürekli tak ćıkardan gevşemesi ve kalitesiz malzeme kaynaklıdır. Fişlerin prize girdiği kısımların çapları da farklı olabiliyor. Bu yüzden bir alıcıda fiş prize sıkı sıkı otururken başka bir alıcının fişi tam oturmayıp boşluk kalabiliyor. Boşluk / gevşeklik ise ark'a ve yanmaya sebep oluyor. Seri ark dediğimiz olay. Kalan %20 arıza sebebi de terminal bağlantılarındaki sıkıntılardan kaynaklanır.
Bu tip sıkıntılar yaşamamak için kaliteli malzeme kullanmamız gerekir. Anahtarlı grup priz kullanarak fiş çekmek yerine anahtardan kapatmakta bir çözümdür. Cihazları standby modunda unutmamak için anahtardan kapatmak alışkanlık haline getirilmelidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri