Ev İnternet problemi

@MetKah

Üye
Bina eski ve girşinde eski Arap saçına dönmüş eski internet santralinde 24 daire ye internet hizmeti veriyor ancak bir dairenin 4 ay boyunca sürekli internet kopukluğu ile alakalı sorunları olmuş ve bu sorun çözememişler ben bugün gittim öncelikle santral ile modem arasında ki Cat 6 kablonun sağlamlık testi yaptım avometre ile kablo sağlam modemin sağlamlık testi yaptım modem de de bir sorun yok santralim içine bakmak istemedim sorunu bulmam ile diğer kullanıcıların bağlantılarında sorun oluşacaktır hatta bir dairenin kablosu koptu nerede koptu bilemedim ömrünü tamamlamış santrale daha fazla müdahale edemedim ve öylece bırakıp.teknik servisi aradım gelip santralde kontrol edecekler şimdi tesisat sağlam modem sağlam santral de oksitlenme den mi kaynaklanıyor bu ara evet modemde adsl ve internet ışığı yanmıyor

Bina eski ve girşinde eski Arap saçına dönmüş eski internet santralinde 24 daire ye internet hizmeti veriyor ancak bir dairenin 4 ay boyunca sürekli internet kopukluğu ile alakalı sorunları olmuş ve bu sorun çözememişler ben bugün gittim öncelikle santral ile modem arasında ki Cat 6 kablonun sağlamlık testi yaptım avometre ile kablo sağlam modemin sağlamlık testi yaptım modem de de bir sorun yok santralim içine bakmak istemedim sorunu bulmam ile diğer kullanıcıların bağlantılarında sorun oluşacaktır hatta bir dairenin kablosu koptu nerede koptu bilemedim ömrünü tamamlamış santrale daha fazla müdahale edemedim ve öylece bırakıp.teknik servisi aradım gelip santralde kontrol edecekler şimdi tesisat sağlam modem sağlam santral de oksitlenme den mi kaynaklanıyor bu ara evet modemde adsl ve internet ışığı yanmıyor

Modem arzalanmış olabilir varsa başka bir modem tak dene

Dostum belirttiğim gibi modemi komşunun tesisatına bağladım çalışıyor gayet düzgün birşekilde içerde bir problem yok modem tesisat santral kutusunda arıza var ve müdahale etmek istemedim tüm dairenin kabloları birbirine girmiş govreti çıkarsam elimde kalır diye düşünerek sorumluluğu almak istemedim.

Merhaba. Bu modem adaptörünün adaptör jakını modemden ve bağlı olduğu prizden çıkarıp başka prizlere takın. Adaptörün jak ucundan, avometreyle DC kısmındaki ölçümde 12 volt DC'yi okuyor musunuz? Bunu bu şartta okuyorsanız uzatmalı topraklı prizinizde bir sıkıntı (geçirmezlik) olabilir. 12 volt DC'yi evin diğer prizlerine adaptörü taktığınızda çıkış jakından avometreyle voltaj okumuyorsanız modem adaptörü arızalıdır.

Modemin adaptörü sağlam olduğunda ; modem ilk açılışta POWER, LAN ışıklarının, sonrasında ise DSL, ETHERNET ve modem arayüzü (yazılımından Wİ-Fİ açıksa) açıksa WLAN ışıklarının da yanması gerekir. Ancak modemin arkasında (Türk Telekom'un Zyxel VMG3312-B10B 300 Mbps olanlarında) sağ, üst tarafta bir açma -kapama anahtarı vardır. Eğer bu anahtarın dalgınlıkla üzerine basıldıysa modeme 12 volt DC bu yüzden de girememiş olabilir. Tüm bu kontrolleri merkezi (santralden) olan bir sıkıntısını da göz önünde bulundurarak öncelikle bunları yapınız.

Not: Son yazdığınız mesajı şu anda okudum, modem arızasıyla ilgili olarak yazdıklarımı bu durumda göz önüne almayınız. Modeme gelen CAT kablosunun ara bağlantıları (bazı eklemeleri, geçme ara bağlantıları, vb.) varsa ağırlıklı olarak bunlar üzerinde durabilirsiniz. Kolay gelsin.

Açıkçası adaptörün çıkışında voltajı kontrol etmedim sadece modemi adaptörü ile beraber başka daireye geçip orada bulanan internet kablosunu bağladım sırasıyla power adsl internet ışığı yanıyordu ve interneti kontrol ettik sorun yok ve o dairede bulunan sağlam modemi ise problemli hata taktım ve aynı sorun devam etti sonuç olarak modemle ilgili bir sorun bulamadım hattı kontrol ettim hatta da bir sorun yok ancak santral kutusunda bulunan gofret diye tabir ettiğimiz klemens girişleri çok kötü durumdaydı müdahale etmek istemedim zaten

sorunu pek anlayamadım
sorun şöyle mi ?
internete giriliyor .
stabil bağlantı yok
modemde sorun yok
kabloda sorun yok

Evet dediğiniz gibi

geçenlerde aynı durum bende oldu
internete bağlı yavaşlama , hattan düşme oluyordu
bahane hazır : hız düşürme ? , kablolar , ek vs ve modem güncelleme , teknik ekip bina gelmesi
tabiki çözüm olabilir . ( sorunlu ne bilinmiyor )
üst üste telefon ettim karşıdan reset atılıyor hız testi normal
reset sonra bir müddet sonra gene aynı sorun
sonra tekrar aynı hız düştü bazende hattan düşme ( nadir )

çözüm : kendi kendine düzeldi ( son telefon böyle olursa başka firmaya gideceğim )
teknik konular tam bilmiyorum .
düşümcem ne kadar doğru : internet sağlayıcı server değiştiriyor
iki kişi bir telefonu arar biri hattan düşer .

benim 16 adsl hızlı anlaşmam var .
stabil halde daha önce idi
sonra durum oldu
şimdi düzeldi.

Son düzenleme:
Hocam sorun santralde kaynaklanıyor eminim. Teknik ekip gelmişti iç tesisat ve modemle alakalı sorun elektrikçi çağırın demişler bende gittim hatta modem de ölçüm yaptım sorun yok zaten kabloda yeni gibiyidi. Benim düşüncem tabki herzamanki gibi ekip gekir çok uğraşamazlar elektrikçi çağırın derler sorumluluğu almazlar. Santralin içi gerçekten çok kötü durumdaydı hatta yalnışlıkla başka kullanıcıya ait internet hattını kopardım neyim nereye gittiği belli değil etiket yok bişey yok ben yine de arıza kaydı oluşturdum bakalım yarın büyük ihtimalle gelirler bizzat ben ilgileneceğim sabırsızlıkla bekliyorum

Modeme giden kablo ile elektrik kablolarının yan yana olduğu yada aynı boru içinden geçtiği bir yer var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,806
Son üye
Burak5316

Yeni konular

Geri