bende şunu çözemiyorum
1.2.3 ve 6 nolu uçlar işlem görmekte
iki tarafta da renkler aynı olmak şartıyla 1.uca turncu beyaz 2.turuncu 3.uca yeşilbeyaz. 6.uca yeşil kabloyu bağlayarak yaptığımız bir ara kabloda veri transferini normal olarak yapılırken
yine aynı şekilde 1.2.3. uçlar aynı 6.ucada iki tarafdada aynı olmak şartıyla yeşilbeyazın haricinde bir kabloyu bağladığımızda sorun çıkmakta

bende şunu çözemiyorum
1.2.3 ve 6 nolu uçlar işlem görmekte
iki tarafta da renkler aynı olmak şartıyla 1.uca turncu beyaz 2.turuncu 3.uca yeşilbeyaz. 6.uca yeşil kabloyu bağlayarak yaptığımız bir ara kabloda veri transferini normal olarak yapılırken
yine aynı şekilde 1.2.3. uçlar aynı 6.ucada iki tarafdada aynı olmak şartıyla yeşilbeyazın haricinde bir kabloyu bağladığımızda sorun çıkmakta

Çünkü her grubun 1 metredeki sarılma sayısı farklı olduğundan ve hatta kablo içindeki sıralamalarının bile 100 Mbps e çıkmasında etken vardır.

Tabiki dış elektromagnetik gürültülerden etkilenme miktarını ve maksimum haberleşebilme hızını.

evet bunları belirlemekte fakat daha açıklayıcı bir bilgi verebilirmisiniz
örnegin kabloları birbiri üzerine belli aralıklarla sardığımız zaman o kabloya ne oluyorda EMK ve RF dan etgilenmesi azalıyor

evet bunları belirlemekte fakat daha açıklayıcı bir bilgi verebilirmisiniz
örnegin kabloları birbiri üzerine belli aralıklarla sardığımız zaman o kabloya ne oluyorda EMK ve RF dan etgilenmesi azalıyor

Malesefki o kadar detaylı şekilde size anlatabilecek kadar bilgim yok ancak kabloların tiplerine göre internet te araştırma yaparsanız kablo üreticilerinin belirlemiş oldukları standartlardan yararlanabilirsiniz. Bendeki bilgi teoriden ve tecrübelerimden daha da öte değil.

sagolun paylasım ıcın.. bu forumu cok sevdım :)

Malesefki o kadar detaylı şekilde size anlatabilecek kadar bilgim yok ancak kabloların tiplerine göre internet te araştırma yaparsanız kablo üreticilerinin belirlemiş oldukları standartlardan yararlanabilirsiniz. Bendeki bilgi teoriden ve tecrübelerimden daha da öte değil.

teşekkür ederim cevabınız için.
bütün araştırmalarıma rağmen edinebildiğim bilgiler,genel olarak yazılanlarla sınırlı.ayrıaca kablolardaki büküm sayıları markalara görede birbiri arasında fark göstermekte hatta cat5 ile cat6 arasında dahi citti farklar var. 3 ayrı marka cet5 ile yine 3 ayrı marka cat6 kablodan birer metre kesip kontrol ettim.

:) arkadaşlar yanlış bilgiler vermeylim lütfen cat 5 kablo 100 mhz ve max 100 mb taşır bunu anlamı saniyede geçen data paket miktarıdır. Bu iş profosyonelce yapılır öyle 4 tel data 4 tel yedek diye bir yaklaşım olamaz. Biz cat7 kablodan bahsederken neleri konuşuyorsunuz.Burda hepimiz teknik bilgisi olan insanlarız eski ustamızdan gördüğümüzle değil , teknolojiyi takip ederek dünya standartları içinde işlerimizi düzgün yaparsak günün sonunda herkes kazanır.

Saygılarımla.
Savaş Sercan Demirtaş
Elektrik/Elektronik Mühendisi

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler