Eplan P8 de Otomatik kablo numarası vermek

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Arkadaşlar,

Aşağıdaki ekran alıntısında gözüken projede;

Klemens numarası, cihaz ismi ve kablo numarasının örtüşmesi istenmekte. Klemens numarası, cihaz ismini otomatik olarak verdirebiliyoruz. Fakat kablo numarası için bunu yapamıyoruz.

Bizim istediğimiz klemens numarasını referans alarak, kablo numaralarının otomatik olarak verilmesi. Bunu yapmanın bir yolu bulunuyor mu? Şu an için kablo numaralarını manuel olarak girmekteyiz.

53597

Arkadaşlar,

Aşağıdaki ekran alıntısında gözüken projede;

Klemens numarası, cihaz ismi ve kablo numarasının örtüşmesi istenmekte. Klemens numarası, cihaz ismini otomatik olarak verdirebiliyoruz. Fakat kablo numarası için bunu yapamıyoruz.

Bizim istediğimiz klemens numarasını referans alarak, kablo numaralarının otomatik olarak verilmesi. Bunu yapmanın bir yolu bulunuyor mu? Şu an için kablo numaralarını manuel olarak girmekteyiz.

Ekli dosyayı görüntüle 53597

Sayın Çalık merhaba;
Öncelikle numaralandırma yapmak için bir format belirlemek gerekiyor. Siz formatınızı belirlemişsiniz. Öncelikle ben göndermiş olduğunuz resimdeki çizimden anladığımı size anlatmak istiyorum.

Sigorta numarası F110 a kadar çıktığına göre 3 faz yaklaşık 36-37 adet sigorta girişinde kablo ile köprülenerek devam ediyor. Kablo kesiti ve akım kurtarıyorsa bu noktada sıkıntı yok. Fakat bara kullanılıyorsa bu atlamalar bara bağlantı noktası ile gösterilmeli ve bara çıkışlarındaki her kablonun etiketi olmalı. Bu noktada kablolar cihazlarla ilişkilendirilmek isteniyorsa benim görüşüm kablolara geldiği ve gittiği yerler otomatik olarak verdirilebilir. Kablo da cihazla ilişkili olacaktır. Örneğin F108-2/X1-108 gibi.

Sigortanın çıkışına geldiğimizde ise X1 klemens grubuna bağlı klemensleri görüyorum. Bu noktada da sıkıntı yok. Fakat nötr kısmında klemens var grup ismi taşımıyor. Eğer nötr barası kullanıyorsak bu kısımlarda klemens sembolü değil bara bağlantı noktası kullanmamız gerekir ve bu kısma etiket vermemize gerek kalmaz. Fakat klemens kullanıyor isek grup adı olmalı ve klemens kesiti köprü takıldığında akım taşıma kapasitesi doğru olmalıdır. İlk nötr klemensimizi besleyecek olan kabloda otomatik numaralandırma sırasında program tarafından numaralandırılacaktır. Klemensler kablo ile köprülenecek ise bu kablolara da otomatik numara verdiğimizde program numara atayacaktır.

Paylaşmış olduğum 1 ve 2 isimli resimlerde bara bağlantı noktasına 3 isimli resimde ise köprülü bağlantıya örnek verilmiştir. Paylaşılan resimlerde sayfa numarası+sutun numarası+Sutundaki kablo sıra numarası mantığıyla etiketleme yapılmıştır.

Sizin istemeniz durumunda geldiği ve gittiği yeri yazabileceğiniz numaralandırma formatını oluşturup tarafınıza iletebilirim.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    74.1 KB · Görüntüleme: 93
  • 2.JPG
    2.JPG
    68.1 KB · Görüntüleme: 75
  • 3.JPG
    3.JPG
    72.9 KB · Görüntüleme: 70

Forum istatistikleri

Konular