Enerji Yönetim Sistemi

nysia

Üye
Arkadaşlar merhaba. Benim elimde bir adet 48 v 20a ve 40 v 15a iki kaynağım var. benim 48v luk kaynaktan 500w 40v luk kaynaktan 500w almam gerekiyor. Bu konu hakkında bana yardımcı olabilecek var mı acaba herhangi bir kaynak video da olabilir. Teşekkürler. iyi hünler

güç formulunde hesaplarsak, W= V x I
W= 48.V x 20.a = 960 wat.
W= 40.V x 15.a = 600çWat.
Bu formülleri. öğrenirsen ileride sıkıntı çekmezsin.
elk formül.PNG

Aslinda sorunuz eksik olmus.

Kontrol etmek istediginiz gucler az bir guc degil. Akim kontrol edecekseniz surekli akimi izleyip kontrol saglayacak bir devre kurmalisiniz. Yani yukunuzden sabit akim gecirmeyi istiyorsaniz devrede akimi sezecek bir devre yada sensor olacak ve cektiginiz akima gore cikiv voltajini ayarlayarak akimi sabit tutmalisiniz.

Kontrol etmek icin kendinize bir yol belirlemelisiniz. Bu iki turlu olabilir. Biri lineer kontrol saglayabilirsiniz. Verimli degildir atik isi cok yuksektir. Diger yontem anahtarlamali kontrol yontemi pwm olarak geçer. Bu yontem daha verimli olmasina karsin devre tasarimi daha karmasiktir.

Sececeginiz yontem bu guc kaynagina baglayacaginiz yuke gorede sekillenmelidir. Bu trafolarla bu akimi ne amacli kullanacaginiz onemlidir.

Simdi kendinize bu sorulari sorup cevaplarsaniz sizi bilgimiz dahilinde yonlendirebiliriz.

Aslinda sorunuz eksik olmus.

Kontrol etmek istediginiz gucler az bir guc degil. Akim kontrol edecekseniz surekli akimi izleyip kontrol saglayacak bir devre kurmalisiniz. Yani yukunuzden sabit akim gecirmeyi istiyorsaniz devrede akimi sezecek bir devre yada sensor olacak ve cektiginiz akima gore cikiv voltajini ayarlayarak akimi sabit tutmalisiniz.

Kontrol etmek icin kendinize bir yol belirlemelisiniz. Bu iki turlu olabilir. Biri lineer kontrol saglayabilirsiniz. Verimli degildir atik isi cok yuksektir. Diger yontem anahtarlamali kontrol yontemi pwm olarak geçer. Bu yontem daha verimli olmasina karsin devre tasarimi daha karmasiktir.

Sececeginiz yontem bu guc kaynagina baglayacaginiz yuke gorede sekillenmelidir. Bu trafolarla bu akimi ne amacli kullanacaginiz onemlidir.

Simdi kendinize bu sorulari sorup cevaplarsaniz sizi bilgimiz dahilinde yonlendirebiliriz.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Aslında benim elektrikli bir motoru besleyeceğim. hibrit araçlar için yapılması gereken bir sistemdir enerji yönetim sistemi. Benim burada yapmak istediğim 1500 watt bana gerekiyorsa bunun 900 W'ı 48V'luk kaynaktan 600 watt değerini diğer kaynaktan almam gerekiyor.
yada 900watt gerekiyorsa 540W'ı 48 V'luk kaynaktan geri kalanını ise diğer kaynaktan almam gerekiyor. burada nasıl bir sistem lazım hangi mikroişlemcileri kullanmam gerek gibi sorunlar var. Teşekkürler İyi günler.

Anlamaya calisiyorum.

Yazdığınızdan su sonucu çıkarıyorum dogrumu anlamisim?

Elektrikli bir motor test etmek icin (hibrit bir aracta kullanilacak olan) elinizdeki iki transformatorden elde edwceginiz voltaj ile 1500 watt bir elektrik motorunu teste tabimi tutacaksiniz?

Yani bu motor icin gereken dc voltaji elinizdeki bu iki trafodan elde edeceksiniz?

bende soru sormasını bilmeyenlere lazım olur diye saklıyorum.

anlamanızda sıkıntı olabilir. anlamadıysanız cevap yazmazsınız bu kadar basit. işsiz biri olduğunuz buradan belli olabiliyor.

Anlamaya calisiyorum.

Yazdığınızdan su sonucu çıkarıyorum dogrumu anlamisim?

Elektrikli bir motor test etmek icin (hibrit bir aracta kullanilacak olan) elinizdeki iki transformatorden elde edwceginiz voltaj ile 1500 watt bir elektrik motorunu teste tabimi tutacaksiniz?

Yani bu motor icin gereken dc voltaji elinizdeki bu iki trafodan elde edeceksiniz?
transformatör değil işte bana lazım olan. belki anlatmak istediğim olay zor yada imkansız olabilir. ben motoru bu iki kaynağı kullanarak elektronik kartlar sayesinde bir nevi motor sürücüsü olacak bu kartlar. öyle beslemek istiyorum. umarım anlatabilmişimdir. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
farklı smps kaynakları, farklı motorların devrede olma ve değişen enerji ihtiyaçlarını karşılamak için anlık olarak kullanmak devreye alıp çıkartmak istiyor.

bir nevi fabrikadaki kompanzasyon panosu ve kondansator grupları gibi..

farklı smps kaynakları, farklı motorların devrede olma ve değişen enerji ihtiyaçlarını karşılamak için anlık olarak kullanmak devreye alıp çıkartmak istiyor.

bir nevi fabrikadaki kompanzasyon panosu ve kondansator grupları gibi..
mesajınız için teşekkür ederim. anlık olarak devreye alıp çıkarma değilde sürekli beraber çalışmalarını istiyorum. galiba istediğim tarzda bir devre yada kaynak bulamayacağım. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri