Enerji Santrallerinde Yıldız Noktası

Arkadaşlar konuya uzman arkadaşların fikrini almak istiyorum
Enerji santrallerinde (Şebeke ile paralel mod da çalışan) Alternatör ve yükseltici trafoların yıldız noktaları toprağa bağlanması gerekirmi gerekmez mi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bazı durumlarda yıldız nokltasının topraklanmaması sebebiyle zaan zaman fazların birinin kesilesi durumunda nötr hattına enerji biniyor.Kararı sana bırakıyorum

Arkadaşlar konuya uzman arkadaşların fikrini almak istiyorum
Enerji santrallerinde (Şebeke ile paralel mod da çalışan) Alternatör ve yükseltici trafoların yıldız noktaları toprağa bağlanması gerekirmi gerekmez mi?
Koruma dirençleri üzerinden topraklanır. Yıldız noktasından önce ve sonra akım trafoları konması koruma röleleri için gereklidir.

Sizin hes için tek hat şemanızı merak ettim. Gönderebilirseniz sevinirim. Keserali mi?

genaratör tarafındaki sargı için yıldız noktası izole olmalı istenmeyen açmara sabab olmaması için. fakat yüksek gerilim tarafındaaki bağlı olmalıdır.
Saygılar...

genaratör tarafındaki sargı için yıldız noktası izole olmalı istenmeyen açmara sabab olmaması için. fakat yüksek gerilim tarafındaaki bağlı olmalıdır.
Saygılar...
Bu bahsettiğiniz yöntemle generatörde (alternatör demiş arkadaşımız) hangi korumaları sağlar, hangilerini sağlayamazsınız? Sizce istenmeyen açmalar nelerdir?

Koruma dirençleri üzerinden topraklanır. Yıldız noktasından önce ve sonra akım trafoları konması koruma röleleri için gereklidir.

Sizin hes için tek hat şemanızı merak ettim. Gönderebilirseniz sevinirim. Keserali mi?

konu bizim hes için alakalı değil genel olarak sordum

İşletme topraklaması: Primere 3 faz ve nötr girer sekonderden 3 faz çıkar şeklinde olması gerekir.

İşletme topraklaması: Primere 3 faz ve nötr girer sekonderden 3 faz çıkar şeklinde olması gerekir.
Generatörden 3 faz çıkar ve trafo primerine üç faz girer (üçgen). Trafo şıkışı (yıldız), 3 faz şebekeye, yıldız noktası koruma direnci üzerinden toprağa verilir. 33 kV trafo için koruma direnci 20 ohm, akım trafosu 1000/5 (5p10).

Generatör yıldız noktası, 6.3 kV için, yıldızdan sonra 364 ohm, akım trafosu 10/5, yıldızdan önce güce göre değişir.

şebeke ile "paralel mod" da çalışırken gerilimin frekansın faz açıların şebeke ne ise seninki de odur. şebeke gerilim 31,5 kv ise sen bunu 32 kv yapamazsın reaktifin artar, veya 51 hz yapamazsın ha keza faz açılarını da. eğer ki şebekenin o anki faz açıları 122-118-120 dereceler ise sen bunu 120-120-120 yapamazsın. ama santral tarafını yani çıkış trafonun yıldız noktasını toprağa verirsen yıldız noktasının potansiyelini 0 yapmaya çalışırsın ama şebeke 0 değilse seninki de o kadar sıfırdan kayacaktır ve toprağa akım geçirerek bir enerji kaybı yaşarsın trafonu ısıtırsın. şebekedeki açı kayması ne ise aynısı senin trafonda dolayısıyla alternatöründe de o olmalıdır. diye düşünüyorum ben. Daha önce çalışmış olduğum bir santralde (ki projesi alman siemens tarafından yapılmıştı) şebeke ile "paralel mod" da çalışırken step-up trafosunun ve alternatörlerin yıldız noktalarının toprak direnci ayırıcıları "açık" konumda ; ta ki ne zaman tedaş kesicileri açarsa santral "ada mod"a geçerse otomatik olarak yıldız noktası toprak ayırıcıları"kapalı" konuma geçiyordu. ve yine çalışmış olduğum başka bir santralde ise "ada mod" da idi yani ulusal şebeke yoktu bir çimento fabrikası besleniyordu(4x18MW) orada yıldız noktaları topraklı idi ama sadece bir alternatör toprağa bağlı diğerlerinin ayırıcıları açık yani ilk devreye aldığın alternatör topraklı sonrakiler ona senkron oldukları için onlar topraklanmıyor ta ki ne zaman topraklı olan alternatör devreden çıkarsa diğer alternatörlerin bir tanesi yıldızı toprak kapanıyordu...
bilgilenmek isteyenler yararlansınlar istedim farklı bir bilgisi olan varsa veya bu yanlışsa açıklamalı bi şekilde paylaşırlarsa arkadaşlar sevinirim... saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri