Trafo Yıldız Noktası Kazısı

Enerji Üretim Santraline ait 2 adet step-up 1 adet dağıtım trafosunun yıldız noktalari ve koruma topraklarının güzergahı üzerinde yapılan kanal kazısı bu kablolar ile cross oluşturuyor tesis devrede iken bu kazı yapılabilir mi . Kazıda büyük eskavalator ve kırıcı çalışıyor bu kazı esnasında bahse konu kablo ve galvaniz şeritler işletme deki tesiste koparsa ne olur?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Trafo işletme (nötr) topraklaması iptal olursa herhangi bir dengesiz yüklenmede nötr hattında gerilim yükselmesi olur . Faz-nötr arasında oluşan gerilim yükselmeleri hasar verici olabilir. Hasardan dolayı sizi sorumlu tutabilirler...

Son düzenleme:
Trafo işletme (nötr) topraklaması iptal olursa herhangi bir dengesiz yüklenmede nötr hattında gerilim yükselmesi olur . Faz-nötr arasında oluşan gerilim yükselmeleri hasar verici olabilir. Hasardan dolayı sizi sorumlu tutabilirler...
Dolayısıyla iş güvenliği noktasında kazının trafoları servis dışı bırakılarak yapılması herhangi bir kopma durumunda ilgili ekin yapılarak sistemin devreye alınmasıyla bu iş çözülür diye tahmin ediyorum

Dikkatli çalışılacak.Hassas kazı ! elle yapıla-
cak.Doğrusu,enerji kesilip kazı yapılacak.So-
run çıkması halinde,sorun giderilecek,iş biti-
minde tekrar enerji verilecek.Bu iş,bişeyol-
maz işlerden değildir.

Bahse konu yıldız işletme topraklamasi xlpe kablo ile yapılmış peki bu kabloya deplase işi için ek yapilmasinin teknik olarak doğruluğu nedir ek sanırım sadece topraklama direncini yüksektir diye düşünüyorum başka dezavantajı olur mu?

Dikkatli çalışılacak.Hassas kazı ! elle yapıla-
cak.Doğrusu,enerji kesilip kazı yapılacak.So-
run çıkması halinde,sorun giderilecek,iş biti-
minde tekrar enerji verilecek.Bu iş,bişeyol-
maz işlerden değildir.
Sami bey; Bahse konu trafolar yıldız noktasından çıkan xlpe kablolar çıktıktan sonra yaklaşık 3 metrelik servis yolunun altından geçtikten sonra bir sev vasıtasıyla üst kottaki toprak alana gelmekte ve topraklanmaktadir. Konu şu bu servis yoluna 3m×3 m beton yeraltı kablo galerisi yapılacak. Sorun şu deplase işleminde ya imal edilecek kanalın altından yada İ çelikten imal direk üzerinde yıldız kablolari geçirmeyi düşünüyorum tabi bu işlemlerde tesiste enerji olmayacak bunun en kolay ve en kısa sürede ve en optimal bir şekilde nasıl hallede bilirim Sami bey

Yolu geçmeden,sağa / sola uygun toprak
varsa ( 20 mt. uzağa olacak şekilde ) yenibir
topraklayıcı tesisatı yapma imkanı varsa,öyle
yapabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular