Enerji Analizörü ve Kompanzasyon Rölesine İnternet Üzerinden Erişim

Mysis olarak (Pozitif BT) FEDERAL Elektrikle devam eden bir çalışma var bu konuda. GPRS in nokta maliyetleri(Her ev için kurulum maliyeti) sayaç başına yüksek olduğu için GPRS le birlikte çok ciddi bir teknoloji kullanılacaktır. Şimdilik ayrıntısını vermek istemiyorum ama proje tamamlandığında eminim hayranlıkla izleyeceğimiz bir proje olacak.

Ayrıca uzaktan kompanzasyon ve enerji takibinde son olarak şu noktaya gelindi:

Sayaç + Kompanzasyon Rölesi + GPRS Modem ------ Tek sistemde çalışmakta..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sberkil ' Alıntı:
gprs i kafam kesiyoda , internetten nasıl veri alışverişi yapılıyor . bağlandıkları bilgisayarda program var ama _? böyle bişeyi biz kendimiz yaapamazmıyız , sayaçlarda rs 485 var pc ye bağlayıp . bilgisayarlara remote control programını yüklesek ??? remote controlün yüklenmesine ben olacam izin vermem ama :D

Evet mümkündür. Fakat birkaç sakıncası bulunmakta.
1. Röle veya sayaç başına, işletmede bir bilgisayar ayrılması gerekmekte ve bu bilgisayarın sürekli açık olarak tutulması gerekmekte. Herhangi bir bilgisayar- Network sıkıntısında cihazla bağlantınız gidecektir.
2. Rölelerin bulunduğu yerde bilgisayara remote kontrol programı kurmak gerekmekte malum. Tabi networkten çıkarmak için modemlerde veya network sisteminde ayrıca konfigürasyon yapmak gerekmekte. (Nat ayarları veya dışarıya remote kontrol portunun açılması vs.) Tabi 30-40 fabrikanın takibini yapan müşavir bir firmanın her müşterisinde her ayrı marka modeme veya sisteme göre ayarlamalarda bulunması oldukça zor bir iş. Ayrıca bu noktalara ayrı ayrı bağlanması gerekiyor. Tabi hangi müşterisi kendi bilgisayarına bağlanılmasını ister ve izin verir o da ayrı bir konu.

Burada GPRS in tercih edilmesinin nedeni, sistemden ve bilgisayardan bağımsız olması.

merhaba arkadaşlar yaklaşık 2 aydır kompanzasyon konusunu forumunuzdan takip ediyorum.
bu konu hakkındaki ilk mesajım şimdi ben bu işe yeni giriyorum.

teknik olarak tüm alt yapımı hazırladım sadece piyasada iş yapmadım henüz ama 20 yıldır bu işi yapan biri bana bilgisayar bilgimin iyi olduğunu, ve elektrik öğretmenliği mezunu olduğum işin tüm teorisini bildiğim için beraber çalışmayı teklif etti.

bulunduğumuz ilde uzaktan gprs ile kompanzasyon kontrolünü ilk yapan firma olmak istiyoruz.
ben bu sistemi baya araştırdım ama açıkcası tam anlamıyla bir bilgiye ulaşamadım.

bize en ucuz yönden en iyi sistem lazım tercihen entes RG3-12CS röle ile uyumlu olarak çalışılabilecek.
ve kompanzasyon panosunun yanında bir bilgisayara ihtiyaç duymayacağımız yani gprs modemle istediğimiz yerden haerleşme yapabiliceğimiz bir sistem lazım.

ve şunuda söylim hangi modemi nasıl kullanacağımıda bilmiyorum...
bağlantılar falan.
yarın elime geçince apışıp kalmim diye yardımcı olursanız memnun olurum...

firma sahibi olan yada ürün pazarlayan arkadaşlarda nasıl bir sistem kurmamız gerektiğini kendi çözüm yöntemleriyle bize sunar ve maliyet hesabı çıkarırsada memnun oluruz..

elimizde şu an yaptığımız 50 civarı iş yeri var. buralarda bu sisteme geçmek istiyoruz...

anlayışınız için teşekürler.

arkadaşlar kaynak makinalarına nasıl kompnazasyon yapcaz kaynak makinası boşta ortalama5-6 amper çekiyor kaynağı yaptığı anda 40 amperi felan buluyor birde matkapla vidalama yapıyor adamlar rölenin çok kısa zamanda devreye girip çıkması gerikiyor yoksa reaktifte kapasitifde almış başını gidiyor (kaynağın süresi çok kısa bazen 0,5 bazen 2 bazen 5 sn sürüyor )

fethiyeelektrik ' Alıntı:
arkadaşlar kaynak makinalarına nasıl kompnazasyon yapcaz kaynak makinası boşta ortalama5-6 amper çekiyor kaynağı yaptığı anda 40 amperi felan buluyor birde matkapla vidalama yapıyor adamlar rölenin çok kısa zamanda devreye girip çıkması gerikiyor yoksa reaktifte kapasitifde almış başını gidiyor (kaynağın süresi çok kısa bazen 0,5 bazen 2 bazen 5 sn sürüyor )

Kaynak makİnalari kompanzasyonu

Son düzenleme:
asilxx ' Alıntı:
Entes Yazilim Çook Daha GÜzel Ve Raporlamalari Çok Daha Ayrintili

www.entes.com.tr

oysaki entes in GPRS veya uzaktan erişimle ilgili bir yazılımı veya çözümü yok....Konu internetten röleleri erişim olduğu için bu açıklamayı yapıyorum.
Gerçi 2007 nin başında bir seminerlerine katıldığımda gprs ile ilgili çözümümüz çıkmak üzre şeklinde açıklama yapmışlardı. Ki, bu açıklamayı ilgili entes bayileri sanıyorum 1 yıldır duyuyorlardır. yıl 2008. Çözüm yok. Çalışma var. MYSİS rölelerin internetten izlenmesini (GPRS veya Ethernet Konverter) 2005 yılından bugüne Elektropan Röleleri ile yapıyor. Yanlış bilgilerin bu forumda yer almasını istemediğimden dolayı böylesi bir açıklama yapmak istedim. İyi çalışmalar.

Konunun bütünlüğünü bozan mesajlar silinmiştir, Sn: kadir yılmaz
Sn: mysisgprs mümkünse bu tür yazışmalarınızı özel mesaj aracılığıyla yapınız.

Syn MeSut Bey bütünlüğün dışına çıktığım için özür diliyorum

adembarut ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar yaklaşık 2 aydır kompanzasyon konusunu forumunuzdan takip ediyorum.
bu konu hakkındaki ilk mesajım şimdi ben bu işe yeni giriyorum.

teknik olarak tüm alt yapımı hazırladım sadece piyasada iş yapmadım henüz ama 20 yıldır bu işi yapan biri bana bilgisayar bilgimin iyi olduğunu, ve elektrik öğretmenliği mezunu olduğum işin tüm teorisini bildiğim için beraber çalışmayı teklif etti.

bulunduğumuz ilde uzaktan gprs ile kompanzasyon kontrolünü ilk yapan firma olmak istiyoruz.
ben bu sistemi baya araştırdım ama açıkcası tam anlamıyla bir bilgiye ulaşamadım.

bize en ucuz yönden en iyi sistem lazım tercihen entes RG3-12CS röle ile uyumlu olarak çalışılabilecek.
ve kompanzasyon panosunun yanında bir bilgisayara ihtiyaç duymayacağımız yani gprs modemle istediğimiz yerden haerleşme yapabiliceğimiz bir sistem lazım.

ve şunuda söylim hangi modemi nasıl kullanacağımıda bilmiyorum...
bağlantılar falan.
yarın elime geçince apışıp kalmim diye yardımcı olursanız memnun olurum...

firma sahibi olan yada ürün pazarlayan arkadaşlarda nasıl bir sistem kurmamız gerektiğini kendi çözüm yöntemleriyle bize sunar ve maliyet hesabı çıkarırsada memnun oluruz..

elimizde şu an yaptığımız 50 civarı iş yeri var. buralarda bu sisteme geçmek istiyoruz...

anlayışınız için teşekürler.

Bu konulardaki farklı firmaların çözümlerini dile getirmek istiyorum:

Çözüm 0.5: Forumdaki arkadaşın birisi uzak masaüstü demiş. İşin doğrusu diğer çözümlere baktığımızda çözüm olarak bile düşünülmediği için bu çözümle ilgili yorum yapmıyorum.

Çözüm1: Rölenin veya analizörün yanına PC konup direk rs232 bağlantısı ile röleye ulaşmak. Bu PC de çalışan özel bir yazılımla analizörü/röleyi uzaktan izleme...

Yorum: Bir analizörü uzaktan izlemek için birde bilgisayar ayrılması pek makul gelmiyor. zira yapmak istediğiniz iş için ne kadar çok parametre işin içine girerse, sonuca giderken veya sistemi işletirken çıkacak hatalar o kadar fazla oluyor. Bu durumda bilgisayarın sistemindeki herhangi bir sorun, bilgisayar yazılımındaki herhangi bir sorun, bilgisayarın internete açıldığı networkteki herhangi bir sorun, direk isteğinizin gerçekleşmemesi veya iletişimin kesintiye uğraması demektir. Ayrıca PC lerde endüstriyel cihazlar olmadığı için hafif getilim dalgalanmalarında güç kaynaklarının , anakartlarının veya donanımlarının çok kolay etkileneceği için pekte makul bir çözüm değil. Ayrıca işin maddi boyutuda varki analizör başına bir PC....

Çözüm2: Eğer analizörün olduğu yerde internet var ise, arada Ethernet konverter kullanılarak, analizörün veya rölenin internete bağlatıldığını biliyoruz. Entes in bir çözümü.
Yorum: Fakat burdada şöylesi bir durum sözkonusu (biraz teknik olacak): Analizörün bulunduğu lokasyondaki IP nin sabit olması gerekiyor. ADSL ile bu yapılabiliyor. Sabit IP alıyorsunuz ve uzaktan siz röleye bağlanıyorsunuz. Birinci sıkıntı şudur ki: bu durumda ADSL modemden Röle ye yönlendirme yapmanız gerekiyor. Bu da NAT ayarları ile yapılıyor. Yani IP yönlendirmesi. Bu durumda kurulacak her noktada çalışma yapılması gerekiyor. Ayrıca her ADSL modemin NAT ayarları farklı şekilde yapıldığı ve kimi ADSL modemlerde böylesi bir özellik olmadığı için genel bir çözüm olmuş olmuyor. İşçilik ve ek çalışma yapmanız gerekiyor. Ve her modemin bu ayarlarını öğrenmeniz gerekiyor. Ben bu konuya vakif olana kadar epey bir çalışma yaptım.... Zor bir konu olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca PAKET bir çözüm olmuyor. Al-kur şeklinde değilde, HEr seferinde Al-öğren-konfigürasyon yap, test et, çalıştır. Böylesi bir çözümde diğer sıkıntı ise (asıl sıkıntı), Röleye biz bağlandığımız için (Yani server modda olduğu için) ve IP nin sabit olduğu için, Kurumsal firmalar güvenlik nedeniyle her ne sebeple olursa olsun dişarıdan böylesi bir bağlantıya izin vermiyor. Zira dışarında birileri firmanın iç networküne girmiş oluyor ki izin verilecek bir durum değil. Ayrıca sabit IP olduğu için hertürlü kötü amaçlı internet saldırılarına da açık bir durum. İster istemez sizin çalışacağınız firmalar küçük ölçekli firmalar oluyor ki bu tarz firmalar işin maliyetine bakarak olumsuz yanıtlıyorlar. Ayrıca işin kablolama boyutu var ki kimi firmalarda bundan dolayı işe sıcak bakmıyorlar.

Çözüm 3: Yine Ethernet konverterla Röleye ulaşmak. Fakat bu durumda ethernet konverter Server modda değil client modda.

Yorum: MYSiS 'in Elektropan-Federal Analizör ve Röleleri ile yaptığı bir çözüm. Çözüm 2 ye benzerliği arada Ethernet konverter kullanılması, Farkı ise Rölenin Client modda çalışması. Tabi bu durum başlı başına bir sistem çözümü olduğu için ayrıntılarına girmiyorum firma ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ediyorum. Sadece şunları dile getireyim: Sabit IP gerekmiyor. Bu iş Merkezi Yönetim Sistemi ile çözülüyor. Güvenlik problemi yok. Dolayısıyla her türlü kurumsal firma bu çözüme yaklaşabiliyor zira siz röleye (firmaya) değilde röle Mysise bağlanıyor. Dolayısıyla Firewall gibi korumaları olan bilgi işlemciler güvenlik sıkıntısı olmadığı için kendi networklerinden (internetlerinden) röleye ulaşılmasına izin veriyor.
1. Sıkıntısı ise şu: röleye ulaşmak için networkten geçtiğiniz için, firmanın network sorunları , firmanın internet bağlantısı sorunu direk size yansıyor.
2. Sıkıntı ise: Kablolama maliyeti. Röleye kadar network kablosu çekmeniz gerekiyor.

Çözüm 4: GPRS ile Rölelere ulaşım:

Yorum: Yine MYSİS in ilk ve hala bu alandaki tek çözümü (en azından ben bu cevabı yazarken çözüm yok idi). Rölelere veya analizörlere ulaşım GSM operatörleri vasıtasıyla yapılıyor. GPRS in data hattı kullanılıyor. Aylık Maliyeti 3-5 YTL lerde ve tüm enerji parametrelerine anlık ulaşabiliyorsunuz. Kablolama işi yok. Çözüm size paket olarak ulaştırılıyor. Size kalan sadece GPRS e açık, görüşmeye kapalı bir simkart (ki MYSİS bunuda sağlıyor size) temini. Ayrıca Rölenin panoya montajı.

Sıkıntı: Haberleşme GSM operatörleri ile yapıldığından dolayı Hat çekme çekmeme durumları size yansıyor. Ayrıca operatörlerin GPRS altyapı kaliteside Rölelerle haberleşmeye yansıyor.

Turkcell , Telsim ve Avea ile çözümler hazır olduğu için lokasyona göre tercihi siz yapabiliyorsunuz.

PLC ve Scada yazılımları ile de çözümler sözkonusu fakat hem kesinlikle ekonomik değil (10 katlara varan maliyet sözkonusu ) , hem de ciddi mühendislik çalışması ve desteği gerekiyor. Dolayısıyla bu çözümleri de kategori dışı bırakıyorum. Zira istanbuldan ankaraya Otobüsle de gidebilirsiniz, trenlede , uzaklada, bir de 3 kişi tutarsınız sizi oraya kadar taşır. ama bunu da çözüm olarak sunmak pek makul değil.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri