Kaynak makinaları kompanzasyonu

KETSSS

Üye
1 2 3 fazli kaynak makİnalarin kompanzasyonu ÇÖzÜmÜ nasil yapilir

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kaynak makinaları kompanzasyonu,klasik kompanzasyon çözümleri ile yapılamaz.Tristörlü sistemle
çözmek ancak mümkündür.Çözümler faz sayısına göre yapılabilmektedir.Forumda bu konuda yeter-
li bilgi olduğuna inanıyorum.

valla kardeş bu konuda bir bilgi yok.ama sen yardımcı olursan bence olacak.valla aslında iyi olur.hem kaynak makinası hemde trifaze yük varsa işimiz zor.çünkü kaynak makinalarında faz-faz çalışan çok fazla.ben varkombi12 yi tavsiye ediyorum ama bilindiği gibi kaynak makinaları çalışırken farklı bir akım,kaynak yaparken farklı bir akım çekiyor.ayar sahası farklı olduğu için(kaynak yapmak için amper ayarı) farklı amperlerden yine farklı akım çekiyor dolayısıyla buna bağlı olarak cosq de çok değişiyor.mesala kaynak yapmak için makina açıldı ve 6 amper çekiyo,amper sahası değişitiği zaman atıyorum ayarı 250 ampere ayarladık bu sefer 12 amper akım çekiyor,ve kaynağa başladık elektrot sürekli yanmadığı için yine atıyorum 4 saniyede bir 20 amper çekiyor ve dengesizlik oluşuyor.burada amperleri örnek veriyorum amper değilde güç katsayasını örnek versek daha iyi olurdu ama....
anlaşılır inşallah

Kesin çözümü sayın,fahri yetiş, yazmış.Ama bu ilk defa sizin başınıza gelmiyor.Şimdiye kadar 4-4 lük olmasada bir şekilde meslektaşlarımız tristörlü sistem olmadan da durumu idare ediyordu.Demokraside çareler tükenmez.Neticede müşteriniz için ay sonundaki fatura önemli.Tristörlü bir sisteme çoğu müşteri yanaşmıyor,maliyet yüzünden.Kaynak makinalarına münferit kompanzasyon yap.Merkezi kompanzasyon da diğer yüklere ve kaynak makinalarına takviye küçük güçler olsun.Böylelikle 2008 yılını kesin kurtarırsın.2009 da oranlar 0.14/0.10 olunca ne yaparsın onuda tecrübe edinince görür karar verirsin.Merkezi komp. için bende KAEL VARKOMBİ 12 öneririm.Kolay gelsin.

Sanel Mühendislik ( ABB entegratörü , 0216.4554325 ),Borova ( Cırcutor temsilcisi,0232.3435440 Ön-
der Almalı ),Aktif Mühendislik ( Ahmet Güvenman 0216.3279320 ) , benim bildiğim firmalar.Forumumuza iştirak eden Dykom firması da bu konuya çözüm ürettiğini söylüyor.Bu tip çözümler tabiiki pahalı.Bana
sorarsanız,klasik uygulamalar için boşa masraf yapmayın.Klasik uygulama ile, 2008 deki sınırlara uyma-
nız zor olur.Sözleşme gücünüz 50 kva altında ise,bazı denemeler yapabilirsiniz.50 kva üstünde ise boşa
zaman kaybetmemenizde yarar var.

Arkadaşlar kaynak makinası kompanzasyonu ile ilgili şöyle bir çözüm ekonomik olabilir. kaynak makinası devresine konulacak set edilebilir ampermetre yardımı ile istenilen akım set edilerek (örneğin 10A den sonra) kumandasını ampermetre çıkış kontağından alan bir kontaktör yardımı ile gerekli güçdeki kondansatör devreye sokulabilir. Kaynak makinası kaynak yaparken set edilen değeri aştığı anda ampermetre kontak verecek ve kondansatörü devreye sokacaktır. Ancak kondansatör çok sık devreye gireceğinden deşarj bobini kullanmak kaçınılmaz olacaktır.

sayın KETSSS güçlerinizi belirtmemişsiniz ama eğer güçleriniz fazla ise sorun yaşamamanız imkansız
bunun için finansma sağlam patronun ensesi kalınsa en güzel çözüm tristörlü sistemdir harmonik filtrelemeyide beraberinde yaparsın tristörlü sistemde ama güçlerin kayda değer büyüklükte değilse arkadaşlarında dediği gibi bunu klasik kompanzasyon üzerinde denemeler yaparak çözüme ulaştırabilirsin
bunu yaparken yüksek performans sahibi rgr röle ile deşarj dirençli kondastörler kullanmanı tavsiye ederiröle markası olarak tavsiyem KAEL VARKOMBİ 12 VE TENSE

linkte tristörlü sistem hakkında bilgi alabilirsin.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/kompanzasyon/vinc_yuklerinin_kompanzasyonu-t31366.0.html

Arkadaşlar bunu siz yapmayın bari KETSSS arkadaşım yerli röle kullanmanı tavsiye etmem şu anda Harmonikli sistemler için yerli röleler fayda etmiyor ama entesin yeni çıkan rölesini bilmiyorum o nasıl bu konuda bizim yükümüzde punta kaynağı ve alman KBR rölesini kullanıyoruz.Kaynak Makinalarının kompanzasyonunda kesin çözümü de tristörlü 3 fazlı röle kullanarak her fazdan ayrı ayrı akım trafolarıyla akım bilgisini alarak kompanze etmektir ve rölende bazı kademelerine tek faz kondansatör bağlayarak sorun çözülür

Sn.elektronik67 ,herkes yerli malı röleler ile başarı gösteriyor da, bir siz mi Alman malına mahkum oldunuz.Harmonikli sistemler de yerli röleler ile bizler gayet güzel neticeler alıyoruz.
Kenara koyduğunuz Türk bayrağına yakışmayan bir yaklaşımdasınız.Yerli mallarını böyle bir kalemde çiziyorsanız o zaman Türk bayrağı yerine Alman bayrağını niye koymuyorsunuz.

sayın tknsyn bizim yerli rölelerin içindeki kompanentler Türk malı mı acaba?tamam işlemci yerli malı olamaz ama rölesi vesairesi Türk malı mı?Ha şunu demiyorum ki yerli malı almayalım,yerli malı röleler iyi değil vesaire vesaire.Alalım ama Türk üreticiler de kaliteli yapsınlar değil mi?ben ülkemin üreticilerini sonuna kadar desteklerim,ama onlar da beni destekleyip iyi ürün üretsinler.bir de onlar da mümkün olduğunca yerli hammedde kullansınlar değil mi?
konuyla ilgili olarak ta,kaynak makinasına münferit kompanzasyon yaparsak,bunu reaktörlü merkezi kompanzasyonu olan yerde de yapabilir miyiz?Bir de 2 fazlı kaynak makinalarında nasıl yapacağız?
Bir sorum da şu.2009 da oranların değişeceği bilgisi kesin midir?mesela sayaçların da harmonik okuyacak sayaçlar olacağı söyleniyor ama kesin değil.

Forum istatistikleri

Konular
128,535
Kullanıcılar
450,533
Son üye
medrem
Geri