Endüktif ve Kapasitif Reaktif güç hesaplama formülü?

Arkadaşlar Merhaba,

Endüktif Reaktif ve Kapasitif Reaktif güç nasıl hesaplanır?
Enerji analizöründen modbus ile veri okuma yapıyorum ve bu iki değere ihtiyacım var.
Bu iki değeri doğrudan Enerji analizörü ölçebilir mi?
Eğer ölçemezse enerj analizöründen alabileceğim hangi veriler ile bu değerleri hesaplayabilirim?
Yada enerji analizöründen aldığım Reaktif güç değerinin ne kadarı endüktif ne kadarı kapasitif nasıl hesaplayabilirim?

Bu sorumlarım da yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, Saygılarımla..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
m.ozkangüney merhabalar;

Normalda bazı analizörler endüktüf ve kapasitif reaktif gücü ayrı ayrı registırlarında tutuyor ancak bazıları sadece reaktif güç olarak tek registır tutuyor siz bu registırın işaretinden +ise endüktüf - ise kapasitif olarak alabilirsiniz.
Ayrıca eğer analizörünüz reaktif registırını işaretsiz tutuyor ise cos değeri üzerindende reaktif enerjini indüktüf mü kapasitif mi olduğununn bulabilirsiniz.

Analizör marka model bilgisi verirseniz daha fazla yorum yapılabilir.

Kolay Gelsin

m.ozkangüney merhabalar;

Normalda bazı analizörler endüktüf ve kapasitif reaktif gücü ayrı ayrı registırlarında tutuyor ancak bazıları sadece reaktif güç olarak tek registır tutuyor siz bu registırın işaretinden +ise endüktüf - ise kapasitif olarak alabilirsiniz.
Ayrıca eğer analizörünüz reaktif registırını işaretsiz tutuyor ise cos değeri üzerindende reaktif enerjini indüktüf mü kapasitif mi olduğununn bulabilirsiniz.

Analizör marka model bilgisi verirseniz daha fazla yorum yapılabilir.

Kolay Gelsin

Merhaba mmtkaya1, geri dönüşün için öncelikle çok teşekkürler.
Analizörüm schneider PM1200 ve PM5320 analizörleri,
Bunun dışında PM5320’ nin registerlarında ekte verdiğim bir bölüm var, ihtiyacım olan değerler bunlar mıdır yada bunların anlamı nedir? Saygılarımla..
9D8B9D65-05DF-4010-8244-3206125EF2CE.jpeg

Resimde paylaştığınız PM5320 registırları enerji registırları bunlar ölçtüğünüz zamandaki tüketim bilgisini verirler ve time etiketi ile okuyup farkı almanız gerek dikkat ederseniz birimleri varh ve wh dır.
anladığım kadarı ile siz anlık reaktif gücü görmek istiyorsunuz bunun için PM5320 de aşağıdaki registırları kullanmanız gerek registır değerleri float olduğu için işaretli gelir işaretin artı veya eksi olmasına göre indüktüf veya kapasitif olduğunun anlayabilirsiniz.

Kolay Gelsin
reaktif güç.JPG

Resimde paylaştığınız PM5320 registırları enerji registırları bunlar ölçtüğünüz zamandaki tüketim bilgisini verirler ve time etiketi ile okuyup farkı almanız gerek dikkat ederseniz birimleri varh ve wh dır.
anladığım kadarı ile siz anlık reaktif gücü görmek istiyorsunuz bunun için PM5320 de aşağıdaki registırları kullanmanız gerek registır değerleri float olduğu için işaretli gelir işaretin artı veya eksi olmasına göre indüktüf veya kapasitif olduğunun anlayabilirsiniz.

Kolay GelsinEkli dosyayı görüntüle 60345
Anlık değerler değilde aslında amacım, reaktif cezaya girip girmediğini kontrol etmek hesaplamak. Bu sebeple de öğrendiğim kadarıyla endüktif reaktif güç ve kapasitif reaktif güç değerlerine ihtiyacım var hesaplamak adına, aradığım değerler bunlar. Bunlar benim attığım resimdeki regısterlar mı? Veya reaktif cezayı enerji analizöründen alacağım hangi değerler ile takip edebilir yada hesaplayabilirim?

Sizin attığınız resmdeki değerler sizin tüketim bilgilerinizi verir ceza hesaplamaları bu değerler üzerinden yapabilirsiniz reactive energy delivered kapasitif, reactive energy received ise indüktüf reaktif tüketimlerdir.

Active power total toplam aktif güç - obis kodu 1.8.0
Reactive energy delivered: endüktif güç obis kodu 5.8.0
Reactive energy received: kapasitif güç obis kodu 8.8.0 ;
Konumlarındaki saatlik tüketim değerlerini analizör üzerinden grafik olarak veya saat başı endeks alıp farklarını çıkararak görebilirsiniz

Sizin attığınız resmdeki değerler sizin tüketim bilgilerinizi verir ceza hesaplamaları bu değerler üzerinden yapabilirsiniz reactive energy delivered kapasitif, reactive energy received ise indüktüf reaktif tüketimlerdir.

Son olarak bir şey daha sormak istiyorum müsadenizle. Peki ekte resimde de belirttiğim ihtiyacım olan aktif tüketim toplamı hangisidir?
F509B6D0-DE72-44A4-968F-ECE9155A7931.jpeg
Birde öğrenmek için soruyorum, delivered +\- received diye yazan değerlerin manası nedir bilginiz var mıdır? F509B6D0-DE72-44A4-968F-ECE9155A7931.jpeg
Active power total toplam aktif güç - obis kodu 1.8.0
Reactive energy delivered: endüktif güç obis kodu 5.8.0
Reactive energy received: kapasitif güç obis kodu 8.8.0 ;
Konumlarındaki saatlik tüketim değerlerini analizör üzerinden grafik olarak veya saat başı endeks alıp farklarını çıkararak görebilirsiniz
Sayaçtan değilde, enerji analizöründen bu verileri almak istiyorum ben

Active energy delivered: şebekeden çekilen aktif güç 1.8.0
Reactive energy delivered:şebekeden çekilen endüktif 5.8.0.
Reactive energy received:
İşletmeden şebekeye verilen kapasitif 8.8.0

Active energy delivered: şebekeden çekilen aktif güç 1.8.0
Reactive energy delivered:şebekeden çekilen endüktif 5.8.0.
Reactive energy received:
İşletmeden şebekeye verilen kapasitif 8.8.0
Çekilen endüktiften kasıt, aktif ile beraber sargılı, bobinli motor, balast, gibi alıcılar aracılığı ile şebekeden çekilen endüktif reaktif enerjidir

Şebekeye verilen kapasitiften kasıt da aşırı Kompanzasyon veya işletmedeki UPS , LED aydınlatmalar gibi kapasitif özellikli alıcıların devrede kalması ile şebekeye doğru verilen kapasitif reaktif güçtür

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri