En Güvenli Çözüm

Merhaba,

Odamdaki prizlerde toprak hattı bulunmuyor. Uzun yıllar bu şekilde kullandım, hiçbir cihazım zarar görmedi fakat yakın zamanda yeni bir bilgisayar sistemi toplayacağım için işimi garantiye almak istiyorum.

Yan odadaki prizde toprak hattı mevcut. 6'lı çoklu priz alıp, kablosunu uzatıp (7-8 m) kablo kanalıyla odama taşımayı düşünüyorum.

Topraklamasız priz kullanımının zararlarını araştırırken "Akım Korumalı Priz" ile tanıştım. Olmuşken tam olsun diyerek; 6'lı ve uzun kablolu (7-8 m) bir çoklu akım korumalı priz arayışına girdim fakat bulamadım. Genellikle kısa kablolular. Ve anladığım kadarıyla bu prizlerin kablosu özel oluyormuş, normal çoklu priz gibi uzatmak pek mümkün değilmiş.

Kendimce iki farklı ihtimal düşündüm.

1- Toprak hattı olan prize; tekli akım korumalı priz takıp, ona da standart 6'lı priz takıp odama kadar taşımak.

(Tekli Akım Korumalı <- Standart 6'lı Priz <- Bilgisayar, Modem vs.)

2- Toprak hattı olan prize; standart 6'lı priz takarak odama taşıyıp, ona da tekli akım korumalı priz takmak.

( Standart 6'lı <- Akım Korumalı <- Bilgisayar, Modem vs.)

Hangi durum daha güvenli/işe yarardır?

Son olarak; hiç odadan odaya kablo kanallarıyla 7-8 metre kablo taşımak ile uğraşmadan, direkt olarak odamda bulunan toprak hatsız prize akım korumalı 6'lı priz almayı düşündüm. Fakat bazı kullanıcılar, toprak hattı olmadan akım korumalı priz hiçbir işe yaramaz tarzı şeyler yazmış.

Bu konular hakkında hiç bilgi sahibi değilim. Konuyu çok uzattığımın farkındayım ama bütün detayları vermek istedim.

Okuyan, cevaplayan ve yardımcı olmaya çalışan herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Akım korumalı priz diye sattıkları içine 1 liralık varistör ve sigorta takılmış prizden başka birşey değildir. Varistör cihazlarınızı sadece yüksek gerilime karşı koruyabilir. Şebeke gerilimi varistör geriliminin üzerine çıktığında varistör kısa devre olarak sigortayı attırır. Şebeke geriliminin ani dalgalanmalarına karşı herhangi bir koruma sağlamaz. Ayrıca topraklamayla hiçbir alakası yoktur. Kabloları özel falanda değildir. Topraklamanın amacı cihazlarınızdan ziyade sizi korumaktır. En güzeli topraklama hattı olmayan odanıza topraklama hattı çektirin ve en önemlisi evinizde kaçak akım koruma rölesi yoksa mutlaka taktırın. Böylelikle cihazlarınızda gövdeye kaçak olması durumunda kaçak akım toprağa akacak ve kaçak akım koruma rölesi sizin cihaza dokunup çarpılmanızdan önce atarak sizi koruyacaktır.

Son düzenleme:
Akım korumalı priz diye sattıkları içine 1 liralık varistör ve sigorta takılmış prizden başka birşey değildir. Varistör cihazlarınızı sadece yüksek gerilime karşı koruyabilir. Şebeke gerilimi varistör geriliminin üzerine çıktığında varistör kısa devre olarak sigortayı attırır. Şebeke geriliminin ani dalgalanmalarına karşı herhangi bir koruma sağlamaz. Ayrıca topraklamayla hiçbir alakası yoktur. Kabloları özel falanda değildir. Topraklamanın amacı cihazlarınızdan ziyade sizi korumaktır. En güzeli topraklama hattı olmayan odanıza topraklama hattı çektirin ve en önemlisi evinizde kaçak akım koruma rölesi yoksa mutlaka taktırın. Böylelikle cihazlarınızda gövdeye kaçak olması durumunda kaçak akım toprağa akacak ve kaçak akım koruma rölesi sizin cihaza dokunup çarpılmanızdan önce atarak sizi koruyacaktır.
Merhaba,

Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla "odanızdaki topraklamasız prize akım korumalı priz takmaktansa, akım korumalı prizi bir kenara bırakıp toprak hattı çektirin." diyorsunuz.

Şimdi şöyle bir sorum olacak size.

Odamdaki buat kutusu, sabit bir dolabın arkasında kalıyor. Dolabı ileri-geri oynatıp, elektrikçinin çalışabilmesi pek mümkün değil.

Bu sebeple odamdaki prize toprak hattı çektirmektense (konuda bahsettiğim gibi) yan odadaki toprak hatlı prize standart 6'lı çoklu priz takıp, yaklaşık 7-8 metrelik 3x1,5 TTR alıp çoklunun boyutunu uzatarak, odama kadar getirmek fikri kalıyor.

Yani özetle, çoklu prizin kablosunu uzatacağım. Erkek fiş, yan odadaki topraklı prize takılacak. Uzattığım kabloyu duvarı delerek ya da kablo kanallarıyla odama kadar taşıyacağım.

Bu fikir için ne düşünürsünüz hocam?

Herhangi bir sakıncası olur mu?

Teşekkürler.

Aynen dediğiniz gibi yapabilirsiniz fakat kabloyu 3x2,5 mm² kullanın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri