Aynı odada 3 bilgisayar kullanımı için öneri

Noiryv

Üye
Selamlar, odamda 1 tane priz mevcut ve onda 6'lı akım korumalı priz takılı. Priz bu;
https://www.hepsiburada.com/viko-mu...-1-5-metre-6li-priz-90117632-p-hbcv000004qpmf

Bu 6'lı prize iş için ve kişisel olarak kullandığım 2 masaüstü bilgisayar, 1+1 hoparlör ve modem takılı. Bu bilgisayarlar monitörler dahil 700w kullanıyor.
Yeni bilgisayar topluyorum mevcut bilgisayarı kardeşim kullanacak fakat odada başka priz yok. Yeni alacağım bilgisayar monitör dahil ortalama 750w kullanıyor olacak. Uzatma kablosundan tekrar uzatma kablosu çekmek riskliymiş galiba.

Kafamda 2 tane plan var fakat bu konularda bilgim olmadığı için sizlere danışmak istedim.
1- Buattan sıva üstü yeni priz çekmek ve buna 3'lü priz takıp yeni bilgisayarı bu şekilde kullanmak.
2- Odadaki mevcut prize aşağıda linkini bıraktığım 2'li priz çoğaltıcıyı takıp birine 6'lı prizi takmak diğerine de 3'lü priz takıp kullanmak.

https://www.hepsiburada.com/viko-ik...isli-fis-priz-1-1-amper-beyaz-pm-HB00000QJ1HL

Hangi yolu izlemeliyim güvenli olması açısından? Sizin önerileriniz nelerdir?

güzel insan, 1 nolu şık daha emin benim için. 2 nolu şık ise duble tehlike. 1500 wattlık yük bile olsa, çok daha fazlasını kaldırabilir bile olsa benim için risk ne çoklu prize güvenirim, nede çoklu uzatmaya. ama bu güvenmemek kullanmamak anlıma gelmez, uygun şartlarda uygun cihazlarla sıkıntı çıkarmaz. bir de ben biraz gıcık biriyim aynı prize 2 bilgisayar hayatta bağlamam. şahsi görüşümdür.

Sanki bana da 1. şık daha mantıklı, güvenilir geliyor. Aynı prizde mecbur 2 tane bilgisayar olması gerekiyor yoksa bu sefer uzatma kablosuna tekrardan uzatma bağlamak zorunda kalacağım. Zaten bu 2 bilgisayar aynı anda çalışmayacak.
Bir sorum olacak size şu an kullandığım 6'lı priz akım korumalı. Yeni yaptıracağım sıva üstü prize de 3'lü akım korumalı uzatma kablosu takmalıyım değil mi?

Sanki bana da 1. şık daha mantıklı, güvenilir geliyor. Aynı prizde mecbur 2 tane bilgisayar olması gerekiyor yoksa bu sefer uzatma kablosuna tekrardan uzatma bağlamak zorunda kalacağım. Zaten bu 2 bilgisayar aynı anda çalışmayacak.
Bir sorum olacak size şu an kullandığım 6'lı priz akım korumalı. Yeni yaptıracağım sıva üstü prize de 3'lü akım korumalı uzatma kablosu takmalıyım değil mi?
ne yalan söyleyeyim ben akım korumalı filan bilmiyorum, hiç kullanmadım. bende elektronik cihaz değerlidir ama yanarsa da yeri çöptür. hayatta üzülmem yandı bozuldu diye. server sistemde kullandım ama her bilgisayar ayrı prizde kullanılıyordu.

Özet cevap vereyim:
Türkiye'de akım korumalı diye satılan hiç bir aşırı akımdan korumaz. O satılan pirizlerin içerisinde 5-10 liralık bir varistör vardır ve oda (üzerindeki değere göre)aşırı voltajdan korur.

Akım koruyacaksanız kişisel tavsiyem online UPS kullanmanız olur.

Özet cevap vereyim:
Türkiye'de akım korumalı diye satılan hiç bir aşırı akımdan korumaz. O satılan pirizlerin içerisinde 5-10 liralık bir varistör vardır ve oda (üzerindeki değere göre)aşırı voltajdan korur.

Akım koruyacaksanız kişisel tavsiyem online UPS kullanmanız olur.
İlk mesajdaki sorularım için ne önerirsiniz acaba?
Buattan yeni hat çekip 3. bilgisayarı bu şekilde kullanmak daha mı iyi olur?

İlk mesajdaki sorularım için ne önerirsiniz acaba?
Buattan yeni hat çekip 3. bilgisayarı bu şekilde kullanmak daha mı iyi olur?
Tabi ki..

Tek hatta limiti üzerinde yada limitinde yüklenmektense ayrı bir hat daha iyi olacaktır.

TSK'da bir parola vardır: Önce emniyet..

Güçler yüksek değil aynı anda tek prizde kullanılabilirler. Priz gücünün yarısı bile kullanılmayacak. Ben 2. şık diyorum.

Güçler yüksek değil aynı anda tek prizde kullanılabilirler. Priz gücünün yarısı bile kullanılmayacak. Ben 2. şık diyorum.
ben kullanılamaz demedim, tercih etmem dedim, olası her hangi bir arıza durumunda (varsay çoklu priz yerde, sen de elindeki kahveni üzerine döktün) hiç değilse kötü yola düşen bir tane olsun.

ben kullanılamaz demedim, tercih etmem dedim, olası her hangi bir arıza durumunda (varsay çoklu priz yerde, sen de elindeki kahveni üzerine döktün) hiç değilse kötü yola düşen bir tane olsun.
Size bir şey demedim ustam, fikrinize saygı duyuyorum ama nedir bunların senden çektikleri, hemen kötü yola düşürüyorsun 🤣

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri