elektromıknatıs yapımı ve akı yogunlugu

serkank

Üye
elektromanyetik bir mıknatıs yapmak istiyorum ama bunu akı yogunlugu onemli benim icin
bu elekromıknatısı yapmakta kullanılan hesaplamalır bilen varmı acaba ?
Giris voltajı , akımı frekansa Bobin tur sayısı , telin kalınlıgı gibi Degerleri bulmak icin

elektromıknatıs yapımı için mıknatısın kaç kg yükü çekeceği kaç voltta çalıştıracağın ve mıknatısın boyutlarını önceden bilmen yada belirlemen gerekir.Elektro mıknatıslarda çekim gücünü sipir sayısı ve o bobinden geçen akım belirlemektedir.Hesaplamalarda ohm kanunu ve 1.fazlı trafo hesaplamalarında kullanılan formülü kullanabilirsin
emaye bobin tellerinde J=akım yoğunluğu hava soğutmalı ise 4A/mm2 alabilirsin
J=I/S akım bölü tel kesiti akım yoğunluğunu verir.

Emaye bobin tellerinde J=akım yoğunluğu hava soğutmalı ise 4A/mm2 alabilirsin J=I/S akım bölü tel kesiti akım yoğunluğunu verir.

J=4A/mm2 alarak bobinimizi sararsak bu bobini sürekli olarak enerjili çalıştırabilirmiyiz?

Selam Sayin Uyeler
Banada bobin hesaplamasi lazim.Asansor fren bobini icin, dc voltaj olacak, karkas olcusu kesit sipir sayisi yani her turlu bilgi yardimlariniz icin tesrkkurler.

elektromıknatıs yapımı için mıknatısın kaç kg yükü çekeceği kaç voltta çalıştıracağın ve mıknatısın boyutlarını önceden bilmen yada belirlemen gerekir.Elektro mıknatıslarda çekim gücünü sipir sayısı ve o bobinden geçen akım belirlemektedir.Hesaplamalarda ohm kanunu ve 1.fazlı trafo hesaplamalarında kullanılan formülü kullanabilirsin
emaye bobin tellerinde J=akım yoğunluğu hava soğutmalı ise 4A/mm2 alabilirsin
J=I/S akım bölü tel kesiti akım yoğunluğunu verir.
Hocam;
Bir fazlı transformatör hesaplamalarını inceliyorum ama orada karkas E şeklinde biliyorsun elektromıknatıs silindir şeklinde nüvede ayni şekil,bu hesaplamaları nasıl yapabilirz?

E şeklinde trafo nüvesinde orta bacak nüve kesitini kullanacaksın.Dairenin alanı dikdörgenin alanı formüllerini kullanabilirsin.

E şeklinde trafo nüvesinde orta bacak nüve kesitini kullanacaksın.Dairenin alanı dikdörgenin alanı formüllerini kullanabilirsin.
Cevabınız için teşekkür ederim.
Ama uygulan DCV olduğu için başka bir formülden yararlanmamız gerekmez mi?Tam olarak anlayamadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri