Elektrikli Kapı Kilidi

resimde çizmeye çalıştığım;
çalışan sistem , halihazırda binanın üst katındaki bir diafon ünitesi tarafından tetiklenerek açılan alt kattaki bir kapıya ait.
ilave sistemi arduino ile geliştirmeye çalıştım kartlı giriş sistemi. ama bağlantıda sorun yaşıyorum. aynı anda 2 sistemi de kapı kilidine bağladığımda birinden biri çalışmıyor (sanırım kilit yerine diğer sisteme elektrik geri dönüş yapıyormuş)
çalışan sistemde 12v ac trafodan sürekli akım yok, tetikleme ile çalışıyor
ilave sisteme aynı trafodan sürekli bir akım çekip rölenin COM kısmına bağlayıp, NO kısmından da röle tetiklendiğinde kapıyı açması için kilide bağladım. ancak çalışmıyor
sanırım diyot kullanmam gerekiyor ama nasıl bir devre kurmam gerektiğini çözemedim. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

upload_2017-11-5_17-30-11.png

Kapıya giden 2 ucu bulup ortak ucu kapı kilidine giden kablo ile baglayın NC ucu santralden gelen hatta baglayın

NO ucu ise santralden gelen hattın beslemesinden alın rölenin bobin uçlarında karta baglayın

Böylece tek röle ile iş çözülür , röle enerjili deyil iken kattlardan açılması istendinde nc kontak dan kapı kilitine gider kart dan gelen sinyal ile röle enerjilenir bu sefer kart üzerinden kapı açılır

Forum istatistikleri

Konular
128,235
Kullanıcılar
450,034
Son üye
aaaahaha

Yeni konular

Geri