Elektrikli ile ilgili birkaç bilgi ihtiyacım var

Real034

Üye
Merhaba arkadaşlar

Aracımla ilgili bir kaç Elektrik soruları var kafamda yardımcı olursanız sevinirim

Aracıma 4 adet tepe sis farı montajını yapmak istiyorum (her biri 12 volt 48 watt gücün de)

Bunlara 2 yerden hat çekmek istiyorum 1. hat aküden gelecek 2. hat ise uzun farlardan gelecek hat kontrolleri için de 3 kademeli 6 bacaklı anahtar ile yönlendirmeyi düşünüyorum

SORU 1

Uzun farlarda modül var hızlı selektör yapabilmek için bu modül 110 watt çekiyor şuan uzun farlarda sorunsuz kullanıyorum 4 adet tepe sis farlarını da bağlarsam modül sorun yaratır mı

SORU 2

Akü kaldırır mı ben kaldır diye düşünüyorum ama eminde değilim

daha önceden araçta ses tesisatı varda toplamda 4 adet anfi bağlıydı bunları çok rahatlık ile kaldırıyordu ses tesisatını söktüm bu farları da çok rahatlıkla kaldırır her halde

SORU 3

3 kademeli 6 bacaklı anahtarın bağlantısı resimde bağlantıyı yaptım

umarım doğrudur yanlış ise lütfen yönlendirin ve bunların elektrik hatlarını 0.75 kablo ile yaparsam olur mu?

Arkadaşlar engin bilgilerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler

Örnek montaj bu şekilde mi olur acaba yanlış yaptığım yerler varsa lütfen bilgi verin

Ekli dosyalar

• montaj.jpg
    montaj.jpg
    315.6 KB · Görüntüleme: 33
Merhabalar.
Öncelikle 4 adet tepe lambanız 16 amper civarı akım çekecek.
Akü kaldırmama gibi bir durum söz konusu olmaz bunu eledik.
Özellikle belirtiyorum 0.75 kablo Yu bu tesisatta kesinlikle kullanmayın.
Kablo kesitiniz en az 1.5 mm olsun.
Modül çıkışına direk bağlamayın modülünûz zarar görür.
2 tane 0-1 anahtar kullanın,aküden gelen hattı anahtarın birine,
Uzun far modülden gelen hattı anahtarın birine bağlayın.
Bu anahtarların çıkışı 1 adet 30 amper rölenin 86 tetik ucuna gitsin.
Rölenin 87 çıkış ucu lambalara gitsin.
Röleye sağlam bir yerden sabit eksi verin.
Rölenin 30 numaralı ucuna direk aküden 1.5 mm kestinde kablo ile hat alın.
Not: Aküden rölenin 30 numaralı ucuna gelen kabloya 20 amper sigorta takmayı sakın unutmayın.
Kolay gelsin.

Hocam öncelikle verdiğiniz bilgileri için teşekkürler

Dediğiniz gibi örnek bir bağlantı şeması çıkardım kendimce resim ekledim bakabilirsiniz ama size yine bir kaç sorum olacak hocam

2 adet anahtar atın demişsiniz ya örneğin 1. anahtar aküden gelen 2. anahtar ise modülden gelen

SORU 1
Şimdi sorum şu 1. anahtar açık iken ben yanlışlık ile 2. anahtarı da açarsam her hangi bir kısa devre olur mu (YANLIŞLIK İLE 2 ANAHTARI DA AÇARSAM TEPE SİSLERE 2 YERDEN ELEKTRİK GİDECEK KISA DEVRE VEYA BAŞKA BİŞEY OLURMU) bu baya beni tedirgin etti açıkçası

SORU 2
Role de eksi uç 85 numaralı uç oluyor her halde doğrudur inş

Ekli dosyalar

• CAMSAN_ORDU_UC-214KKK.jpg
    CAMSAN_ORDU_UC-214KKK.jpg
    277.4 KB · Görüntüleme: 33
Merhaba arkadaşlar

Aracıma 4 adet tepe sis farı montajını yapmak istiyorum (her biri 12 volt 48 watt gücün de)

SORU 1

Uzun farlarda modül var hızlı selektör yapabilmek için bu modül 110 watt çekiyor şuan uzun farlarda sorunsuz kullanıyorum 4 adet tepe sis farlarını da bağlarsam modül sorun yaratır mı

Bu kadar güçlü fara neden ihtiyaç var birde uzun farlara bağladığınızda karşınızdfan gelene yazık olmayacak mı? Onun görüşüne engel olmayacakmısınız? Allah korusun bir kazaya sebep verebileceğini düşünmüyormusunuz?

Amacınız nedir?

Bu kadar güçlü fara neden ihtiyaç var birde uzun farlara bağladığınızda karşınızdfan gelene yazık olmayacak mı? Onun görüşüne engel olmayacakmısınız? Allah korusun bir kazaya sebep verebileceğini düşünmüyormusunuz?

Amacınız nedir?
Evet çok haklısın lakin arazi aracı (dacia duster) olduğu için arazide kullandığımız bir araç hafta sonlarını arazide geçirdiğimiz için oralarda kullanıyoruz

otomobillere takılmayacak kadar büyük zaten

O zaman uzun farlara değil ayrı bir anahtarla uygun koşullarda kullanılacak şekilde bağlanmalı.

kolay gelsin.

Hocam öncelikle verdiğiniz bilgileri için teşekkürler

Dediğiniz gibi örnek bir bağlantı şeması çıkardım kendimce resim ekledim bakabilirsiniz ama size yine bir kaç sorum olacak hocam

2 adet anahtar atın demişsiniz ya örneğin 1. anahtar aküden gelen 2. anahtar ise modülden gelen

SORU 1
Şimdi sorum şu 1. anahtar açık iken ben yanlışlık ile 2. anahtarı da açarsam her hangi bir kısa devre olur mu (YANLIŞLIK İLE 2 ANAHTARI DA AÇARSAM TEPE SİSLERE 2 YERDEN ELEKTRİK GİDECEK KISA DEVRE VEYA BAŞKA BİŞEY OLURMU) bu baya beni tedirgin etti açıkçası

SORU 2
Role de eksi uç 85 numaralı uç oluyor her halde doğrudur inş
Resme göre yaparsanız bir sorun olmaz.
2.anahtar yanlışlıkla açılsa bir sorun olmaz ama sürekli ikisi açık olmasın tabiki.
Röle eksi uç 85 evet.
Son olarak bir tavsiyem daha olacak,
Bu 0-1 anahtarların 12 volt led göstergeli olanları var ondan kullanın.
Hangi anahtar açıksa LED uyarı ışığı göze hitap eder.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri