Elektronik programlama ile ilgili bir konuda acil yardımınıza ihtiyacım var

erkan1525

Üye
Üstadlarım,
Zaman zaman elektronik devrelere v.s ihtiyacım oluyor. Bazen iş bazen hobi amaçlı.
İhtiyacım olan devrelerin çoğu zaman programlanabilir olması gerekiyor.
Bilgisayar programcısıyım.
Elektronik bilgim ilkel seviyede :) Elektrik bilgim ve tecrübem 220 ile uğraşırken bana yetecek kadar var
Öğrenmeyi çok istiyorum ama ayıracak vakit bulamıyorum.

Galiba şu durumda mikroçip programlamayı falan becermem mümkün değil.
Ardino muydu Pırdinomuydu bu ara öyle birşey duydum. Devrece birçok hazır modül varmış. Tek yapmamız gereken modülleri birleştirip programlamakmış. İlk etapta kulağıma ben işte bunu yaparım gibime geldi.

Birde PCL varmış. Kullanım açaçlarına göre birçok giriş çıkışı varmış. Oda ilk etapta yapabilirim gibi geldi.

Mesela bu ara şöyle birşeye ihtiyacımız oldu.
Burda sık ve uzun süreli elektrik kesintileri oluyor.
Elektrik kesildiğinde zaten UPS devreye geçiyor ama 3 saat dayanıyor en fazla. 1 saat boyunca elektrik gelmediğinde benzinli ve marşlı jenaratörümüzü çalıştıracak, 3 saat sürekli jeneratör çalışmışsa 20 DK dinlendirecek. Ve tüm bu olan biten hakkında bize SMS ile bilgi verecek bir sisteme ihtiyacımız var. Aslında bunları kısmen yapan jeneratör veya hazır panolar var ama bütçemiz genelde bunları karşılayamayacak kadar düşük oluyor.

Mesela ihtiyacımızı görecek benzinli marşlı jeneratörün fiyatı 800 lira ama Otomatik jeneratör hem ihtiyacımızdan fazla büyük hemde en adisi 2500 TL

Bu durumda bana ne üzerinde çalışmamı tavsiye edersiniz? PCL mi Pırdino mu ? ikisinden birini öğrenmeye karar verdim.

Zaten şuan tek bişey de yoğun laşmışsınız bilgi yelpazeniz ne kadar geniş olursa bu işlerde o kadar iyi olur ikisinde le yapıla bilir arduino kod yazması basit devre tasarımı kolay
Plc sizin yağacagınız iş için çok maliyet li olabilir pic yada arduino17 yaya yönelin derim

Mesela ne kadar fiyatları var dediğiniz panoların? böyle bir şey yine ucuza gelmez size. sonuçta özel tasarım ve seri üretimi olmayan bir şey istiyorsunuz. Ayrıntı için özelden yazabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri