Yardıma ihtiyacım var.

Öncelikle iyi forumlar. Kendim Jandarma Trafik Personeliyim ve mahrum yerde çalışmaktayım. Malumunuz gece aydınlatma olmayan yollarda görev yapıyorum. Işık bakımından kullandığımız teknoloji çeşitli sebepler ile yok olduğu için iş başa düşmüş durumda. Projeye gelecek olursak uygulamalarda plastik turuncu uyarı konisine yerleştirmek üzere seyyar kullanacağım ışıklandırma sistemi gerekmekte. Bir koni üzerine önlü arkalı olacak şekilde 12v 2.4 watt Çakarlı modül led yerleştirmeyi düşünüyorum.(sitede bilgi olarak bunlar vardı. Amper hesaplaması olarak ise 0.4a verdiğini gördüm)
Kuru akü gerek taşıması ve boyutu nedeniyle tercih dışı olup, 18650 diye tabir edilen lityum pillerden bir sistem düşünüyorum.
soru 1: 2.4 watt *2'den 4.8 watt için ne kadar pile ihtiyacım var? (İzlediğim videolarda 3erli seri pil yapılıp 3s40 bms kullanılıyordu.)
soru 2: vereceğiniz pil grubuna yapacağım ekipman ne kadar saat yanacak?miliamper cinsinden süre hesaplama muhabbetini bilmiyorum ( 2'şer seriden paralel yapılabilir ancak maliyeti düşündürücü)
Soru 3: kullanacağım bms kartını type-c korumalı almayı düşünüyorum ancak icabında karakolda şarja bırakıp yerine göre 1 2 gün şarjda kalması durumu olabilir. Bunun için bms yanında TP 4056 denilen şarj devresinden almam gerekir mi? Şimdiden teşekkür ederim

Kaç saat lamba yakmak istiyorsunuz kaç saat kullandıktan sonra şarj edeceksiniz.ve kaç saatte şarj olmasını istiyorsunuz.
----------------------
https://www.a101.com.tr/elektronik/...2R65O6v7EQTixThzxM9xAtGLqvmZ9H3hoCcu8QAvD_BwE
Bu üründen 2 tane alın biri kullanılırken diğerini şarja koyarsınız.usb çıkışına DC DC up converter bağlayıp 5 volt çıkışı 12 volt a çıkarabilirsiniz mt3608 dediğiniz gücü karşılayabilir. Aldığınız LED in içinde bu devreyi sıkıstırabilek yer var ise LED kutusunun içine koyabilirsiniz ve bir USB kablo kutudan çıkartıp USB lambaya çevirebilir siniz. Bu şekilde taşıması ve kullanımı kolay olur tahminimce minumum 6 saat 4.8w lamba yakabilirsiniz.bms ve lityum pil ile extra urasmaya gerek yok daha masraflı ve kullanımı zor olur bms li devre yaparsanız extra şarj aleti de almanız gerekiyor.en mantıklısı powerbank kullanmak mt3608 i soğutucu ile desteklerseniz çok iyi olur

Son düzenleme:
Kaç saat lamba yakmak istiyorsunuz kaç saat kullandıktan sonra şarj edeceksiniz.ve kaç saatte şarj olmasını istiyorsunuz.
----------------------
https://www.a101.com.tr/elektronik/...2R65O6v7EQTixThzxM9xAtGLqvmZ9H3hoCcu8QAvD_BwE
Bu üründen 2 tane alın biri kullanılırken diğerini şarja koyarsınız.usb çıkışına DC DC up converter bağlayıp 5 volt çıkışı 12 volt a çıkarabilirsiniz mt3608 dediğiniz gücü karşılayabilir. Aldığınız LED in içinde bu devreyi sıkıstırabilek yer var ise LED kutusunun içine koyabilirsiniz ve bir USB kablo kutudan çıkartıp USB lambaya çevirebilir siniz. Bu şekilde taşıması ve kullanımı kolay olur tahminimce minumum 6 saat 4.8w lamba yakabilirsiniz.bms ve lityum pil ile extra urasmaya gerek yok daha masraflı ve kullanımı zor olur bms li devre yaparsanız extra şarj aleti de almanız gerekiyor.en mantıklısı powerbank kullanmak mt3608 i soğutucu ile desteklerseniz çok iyi olur
Hava kararınca maximum 5 saat yanacak. Şarj süresi ise fazla önemli değil gün içinde şarja takarım ancak günlük takmak yerine 3 5 günde bir takmam daha kullanışlı olur benim için

Hava kararınca maximum 5 saat yanacak. Şarj süresi ise fazla önemli değil gün içinde şarja takarım ancak günlük takmak yerine 3 5 günde bir takmam daha kullanışlı olur benim için
5x5=25 saat yapar saat de 4.8 watt harcayan 25 saat de 120w yapar 120watt saat batarya 40.000 mah yapar 40.000bir powerbank taşımak için çok iyi değil.baya büyük ve ağır olur. Bunun yerine 2 tane 20.000 mah alabilirsiniz.veya 4 tane 10.000mah 1den fazla powerbank olması iyi olur cunki biri kullanimdayken diğerini şarja takarsiniz 1 tane olursa şarja takmayı unuttuğunuz bir zaman olabilir

5x5=25 saat yapar saat de 4.8 watt harcayan 25 saat de 120w yapar 120watt saat batarya 40.000 mah yapar 40.000bir powerbank taşımak için çok iyi değil.baya büyük ve ağır olur. Bunun yerine 2 tane 20.000 mah alabilirsiniz.veya 4 tane 10.000mah 1den fazla powerbank olması iyi olur cunki biri kullanimdayken diğerini şarja takarsiniz 1 tane olursa şarja takmayı unuttuğunuz bir zaman olabilir
Dediğiniz gibi powerbank daha mantıklı olacağa benziyor. İlginiz için teşekkür ederim ayrıca.

Taha beynimi yaktın :)
Şu 120 watt/saat bataryanın 40.000mah oldugunu nasıl buldun,matematigini biraz açarmısın?
Benim mantıgıma göre 40.000mah lik 5V luk bir batarya:
P=W.I ==> 40*5=200 watt/saat enerji verir demektir.
powerbank kullanılıreken çıkan degerin bellli bir oranımı kullanılıyor?
Bir başka dikkat edilmesi gereken husus ise hesaplamalarda lambanın sürekli yandıgı gözönüne alınmış.
Oysaki çakarlı lamba demek yanma süresinin sönme süresinden az olması demek. Takriben %10 yanma süresi (duty)oldugunu düşünüyurum,buda batarya ihtiyacını yani enerji(watt*saat) ihtiyacını 1/10 oranında düşürecektir.

Taha beynimi yaktın :)
Şu 120 watt/saat bataryanın 40.000mah oldugunu nasıl buldun,matematigini biraz açarmısın?
Benim mantıgıma göre 40.000mah lik 5V luk bir batarya:
P=W.I ==> 40*5=200 watt/saat enerji verir demektir.
powerbank kullanılıreken çıkan degerin bellli bir oranımı kullanılıyor?
Bir başka dikkat edilmesi gereken husus ise hesaplamalarda lambanın sürekli yandıgı gözönüne alınmış.
Oysaki çakarlı lamba demek yanma süresinin sönme süresinden az olması demek. Takriben %10 yanma süresi (duty)oldugunu düşünüyurum,buda batarya ihtiyacını yani enerji(watt*saat) ihtiyacını 1/10 oranında düşürecektir.
Adamlar powerbank in içindeki bataryanın kapasitesini yazıyorlar.batarya gerilimi ortalaması 3.7volt 3volt a düşene kadar sistem çalışıyor kaba hesapla 3 volt üzerinden hesapladım bu 3 voltluk batarya voltajin yükseltiliyor yükseltilince çıkıştan aldığın 5volt bataryadaki mah ile aynı olmuyor ara fark kadar kapasite düşüyor 3x40=120watt yapar başka bir hesapla powerbank içindeki devre %85 verimli olsa 40.000mah ın %85 i 34.000mah yapar 3.7volt x 34 ah = 125,8watt saat ediyor.bunu birkere daha DC DC up converter e girecek birdaha kayıp oluşacak asıl batarya 28.900mah gibi olucak.hesaplari hep kötü duruma göre yapıyorum ki insanlar zor durumda kalmasınlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri