Elektrikli fırınların ısı derecesini arttırdıkça rezistansın çektiği akım artar mı? - düşermi?

night89s

Üye
Merhaba bir sorum olucaktı?

Elektrikli fırınların ısı derecesini arttırdıkça çektiği akım artar mı yoksa fırını çalıştırdığımız anda mı sabit çekeceği akımı mı çeker...

ısı derecesini artırmak için voltajı artırmak gerekli o yuzden sabit direnç voltaj artarsa V=ı/r mantıgından R sabıt V artar ise I çekilen akım artar yani sen fırında ısıyı yukselttın zaman voltaj artacağı için akımda doğal olarak artar...

f%C4%B1r%C4%B1n+%C5%9Femas%C4%B1.jpg

Olayın gerilimle falan alakası yoktur. Direnç değerleri sabittir, gerilimde akımda hepsi sabittir. Direnç, fırın içi sıcaklığını termostat üzerinde yazan maksimum değere getirebilecek güçtedir. Termostat ise ayarlanan sıcaklığı sabit tutabilmek için çalışma süresini kontrol eder. Örneğin soğuk fırın 100 dereceye 20dk'da gelir termostat açar 1-2 dk sonra fırın içi sıcaklık düşer termostat direnci tekrar devreye alır. Olay bundan ibarettir.

ben de sn. secretagent gibi düşünmüştüm... arkadaşım ise sn. scorpion eyes 'ın anlattığı gibi anlattı... ama hala bana mantıklı gelmiyo...

sayın scorpionun dediği doğru ama arkadaşın anlatımından ben bu sonucu çıkardığımdan bu cevabı yazmıştım...

Sıcaklığa göre ya direnç devrededir.Yada değildir. Termostat bu işleme ayarlanan sıcaklığa göre karar verir.

Termostattan ayarlanan set değerinde fırın içi sıcaklığı belli bir bant genişliğinde stabil hale getirmek için termostat rezistansı devreye sokar ve çıkartır. Çalışma sistemi bu şekildedir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri