Elektrikli şofben Suda elektrik var

Bağlantılardasorun yok aslında ama bir yerde kaçak oluşuyor onu bulamadım

Seri lamba yapın faz ile toprağa değdirin röle atmıyorsa topraklamayı kontrol edin .

Kakr testi .

Son düzenleme:
Ya bu şofben den nedir biz milletin çektiği. Bir baymak vardı, sanırım baymak üretmiyormuş çin malıymış, açmadığı sorun kalmadı. Forum da konu da açmıştım. En sonun da su gelmedi, açtım baktım, soğuk su girişi deliği zaten daracık, plastik mi erimiş ne olmuşsa, kapanmış, neyse matkap ile açtım, bağladım, yine çalışmıyor, on ışığı yanıyor, şofben çalışmıyor. Elektrikçiye götürdüm, cihazlar ile ölçtü, herşeyi çalışıyor, eve götürüp takdığımda ise çalışmıyor. Bana dediği laf da şöyle; bu şofbenler ölüm makinası, bir sürü ölen var, ki ben hiç duymadım, ama çok tehlikeli olduğunu biliyorum. Topraklama kablosu gevşer, bir şekilde çıkarsa akan su öldürür diyor. Termosifon öneriyor. Lakin orada çalışıp evde çalışmaması beni iyice soğuttu bu şofbenlerden, gerçekten ne zaman ne yapacağı belli değil, topraklama da bir sorun olsa, direk çarpar yani.

Ya bu şofben den nedir biz milletin çektiği. Bir baymak vardı, sanırım baymak üretmiyormuş çin malıymış, açmadığı sorun kalmadı. Forum da konu da açmıştım. En sonun da su gelmedi, açtım baktım, soğuk su girişi deliği zaten daracık, plastik mi erimiş ne olmuşsa, kapanmış, neyse matkap ile açtım, bağladım, yine çalışmıyor, on ışığı yanıyor, şofben çalışmıyor. Elektrikçiye götürdüm, cihazlar ile ölçtü, herşeyi çalışıyor, eve götürüp takdığımda ise çalışmıyor. Bana dediği laf da şöyle; bu şofbenler ölüm makinası, bir sürü ölen var, ki ben hiç duymadım, ama çok tehlikeli olduğunu biliyorum. Topraklama kablosu gevşer, bir şekilde çıkarsa akan su öldürür diyor. Termosifon öneriyor. Lakin orada çalışıp evde çalışmaması beni iyice soğuttu bu şofbenlerden, gerçekten ne zaman ne yapacağı belli değil, topraklama da bir sorun olsa, direk çarpar yani.
Sorun muhtemelen rezidansta toprağa veriyor elektriği sigorta kutusundada toprağın ucu boşa çıkmış bu nedenle toprağa vermiyor elektriği ve yine bu nedenle kaçak akım atmıyor. Allah korumuşki devre tamamlanmamış ve çarpılmamışım. Toprağın ucunu panoda taktığımdada kaçak akımı attırıyor. 1 haftadır soğuk su ile duş alıyorum. Kendim çözemeyeceğim sanırım artık.

3x2,5 kablo bağlı ana hatta, bu kablo normal değil mi şofben için.

Ya bu şofben den nedir biz milletin çektiği. Bir baymak vardı, sanırım baymak üretmiyormuş çin malıymış, açmadığı sorun kalmadı.
Baymak ve Fakir markalarını Royal Ev Aletleri diye bir firma üretiyor şofbenlerde.

Faz ile Topraklamanın aynı yerde olduğu bir tek rezistans var, sorun onda olmalı. Evdeki diğer cihazlardan birinde de topraklama üzerine kaçak olabilir veya şofbenin topraklamaya verdiği kaçak diğer cihazların gövdelerinde de hissedilebilir.

Topraklama kontrolü ve rezistans değişimi yapılmalı. Topraklama daha kötü olsa veya hiç olmasa çok daha vahim sonuçları olabilirdi. Topraklamaya gelen kaçak bir şekilde o topraklamanın bağlı olduğu tüm cihazlara dağıtıldığı için çok hissedilmez, mesela buzdolabı gövdesinde ya da fırında. Ama şofbende su devreye girdiği için iletkenlik sağlayarak topraklama üzerindeki kaçağın hissedilmesini sağlıyor. Çamaşır makinesi kazanında su varken dokunulursa orada da hissedilir.

Eğer sorun gerçekten şofbendeyse rezistans değişmeli. Ama başka bir cihazda (örnek çamaşır makinesi) kaçak var da bu topraklama üzerinden şofbene gelip su ile hissediliyor da olabilir. Kontrol iyi sağlanmalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri