elektrikli ısıtıcılar kompanzasyonda aktifmi yazar yoksa reaktifmi

rezistans ağırlıklı çalışan birkaç işletmeye şönt reaktör uygulaması yapmak durumunda kaldım.teknik olarak rezistanslarl(imal edilirken)farklılık gösterirlermi açıkçası bilemiyorum.Bu konuda fikir sahibi olan arkadaşlardan katkılarını bekliyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merabalar arkadaşım öncelikle şunu söyleyelim acaba senin sobandanmı kaynaklanıyor yoksa kompanzasyonun yeni yapılmasından dolayımı ben sana görmeden söyleyeyim seni bu kuran arkadaşların uyarmamasından dolayı zaten turkısh bir sistem oldıgu belli yeni kurulan bir kompanzasyonda ilk 3 gün aktif kapasitif reaktif degerleri alınarak hesaplama yapılır ona göre onay verilir
1)hersabah belirli bir saatte deger alırsan ertesi günde aynı şekilde deger gine alalım bı degerleri bi önceki aktifi aktifeten çıkar reaktifi reaktiften çıkar kapasitifi kapasitiften çıkar kalan sonuçlarda kapğasitifi aktife böl sana kapaitif degerini veriri reaktifide reaktife böl sana bu sefer reaktifin sonucunu verir
2)evet belki uzatıyorum ama sırasıyla devam etmek seni aydınlatmak istiyorum zaten bu yapılan kompanzasyon senin aktifin reaktifin kapasitifin degerini orantılamak için yapılmadımı????????? demekki kompanzasyonunda yapılan bi hata var ya kondensetörü fazla koydu yada reaktif güç kontrol rölen arızalı kardeşim

sayın mustafa bey ilginiz için size ve tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum bizim sayaç ölçümü orta gerilimden yapıyor bu durumda sabitlerin arttırılması bize yarar sağlarmı acaba

Tabii ki,zaten asıl o zaman fayda sağlar.AG den ölçüm yapsaydı(öyle bir uygulama var mı bilmiyorum)
trafo kaybınız ya faturanıza yansıtılır ya da tayyare cemiyetine fatura edilirdi.
Fahri Bey'in ölçüm yerinden kastının, Reaktif Güç Kontrol Rölesinin ölçüm yeridir diye tahmin ediyorum.O da %90 alçak gerilimden yapıyordur.

Ölçüm yerinden kasdım,sayacın bağlı oluğu yerdir ( OG veya AG ).Sayaç AG den ölçüm yapıyor ise,trafo
kayıplarını ölçmediği için,TEDAŞ'ın tespit ettiği güçten daha aşagıda güç çekilmesi halinde ( hiç enerji kul-
lanılmasa bile ) ,trafo gücüne bağlı olarak bir bedel tahakkuk ettiriliyor.Tahminime göre,buradaki durum
böyle.

Slm merhaba arkadaslar sadece 1 sorum olacak sisteme hiç yük yok iken sabit bir kondansatör bağlarsak nasıl bir güç çeker ve sayaçta hangi bölüm de okuruz bu gücü herkez bir şeyler yazmış da........

Sn. wels-16

* Sistemde hiç bir yük olmadığı için dolayısıyla enerji tüketimi olmayacaktır. Bu yüzden aktif güç tüketim değeri 0 'dır.

* Herhangi bir güç çekimi olmaz, çünkü; güç tüketimi olmamaktadır. Kondansatörun bağlı olmasından dolayı sisteme sadece kapasitif yük basmış olursunuz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri