Elektrikle ilgili bazı sorularım

Arkadaşlar çok teşekkürler bu site gerçekten çok güzelmiş bu sitede uzunca bir süre vakit geçireceğimiz anlaşılıyor :d hepinizden allah razı olsun....

Arkadaşlar benim bir kaç sorum olucaktı cevaplarsanız çok makbul geçer şimdiden cevaplayan ve ilgilenen arkadaşlarıma çok teşekkürler.....
1-) Dağıtım şebekelerinde AC kullanılmasının sebebi nedir?
2-) Ölçü aletinizde DC volt kademesinde prizden ölçüm yapılması ne gibi sonuçlara sebep olur?
3-) Sigorta ne amaçla kullanılır?
4-) Transformatör nedir?Görevini açıklayınız.Sembolünü çiziniz.
5-) Devre şemasında sigorta neden transformatörden önce kullanılmıştır?
6-) Açık şema ve kapalı şema arasındaki farkları söyleyiniz?
7-) Mp ve R harfleri neyi temsil eder?
:cool: Kapalı şemada hatlarda kullanılan ''/ /'' şeklindeki çizgiler ne amaçla kullanılır?

ARKADAŞLAR GERÇEKTEN BU SORULARIN CEVAPLANMASI LAZIM ŞİMDİDEN CEVAPLAYANDAN ALLAH RAZI OLSUN....BEN DAHA BURADA YENİYİM KONUYU YANLIŞ YERDE AÇTIYSAM FALAN UYARIN AMA GERÇEKTEN SORULARIN CEVAPLANMASI LAZIM LÜTFENNN CEVAPLAR 2-3 MISRA OLSA YETER AMA AÇIKLAYICI OLSUN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLERR
1:AC gerilim DC gerilime göre daha kolay ve ucuz üretilir ve taşınır, enerji yükseltilip alçaltılabilir.
2:Ölçü aletinin DC gerilim ölçüm kademesi DC gerilim ölçmek için yapılmıştır. ÖRNEK:Otobüs yolcu taşımak için kamyon moloz taşımak içindir. Otobüs ile moloz taşıyabilirsen ölçü aletinin DC kademesi ile AC gerilimi ölçebilirsin.
3:Sigorta devre ve devreye bağlı olan cihazları korumak için kullanılır.
4:Genel amaçlı olarak trafolar gerilim düşürücü olarak kullanılırlar.
5:Muhtemelen senin bahsini ettiğin devre zil devresi olsa gerek. Zil devrelerinde transformatörü korumak için trafodan önce kullanılır.
6:Kapalı devre şeması devrenin bağlantısını açıklayıcı değildir. sadece bağlantıların yapıldığı bölgeleri gösterir. Ama açık devre şeması tüm bağlantıları tek tek belirtir.
7:Mp harfi;nötr hattını belirtir. R harfi; faz hattı olduğunu belirtir.
8:O hattadi kabloların sayısını belirtir.

Forum istatistikleri

Konular
128,493
Kullanıcılar
450,474
Son üye
mehmetkalabalik

Yeni konular

Geri