Elektrik yük hesaplaması trifaze monofaze sorunu

R fazında 7kW, S fazında 3kW ve T fazında 10kW güç ihtiyacım var diyelim. Eğer 20kW trifaze güç talep edersem güç ihtiyacımı karşılarım. Trifaze güç formülünden I=20kW/(1,73*400*1)=28,9A olur. Bu akım değeri her bir fazdan akacak akımdır. Buraya kadar sanırım herşey normal.

Kafamı karıştıran nokta T fazındaki 10kW yük için gerekli 43,47A akım değeri. Neticede trifaze güç formülünden akacak akımı daha düşük buldum. Bu durumda T fazındaki yükler çalışır mı? Gerekli güç karşılanır mı? Evetse nasıl?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
R fazında 7kW, S fazında 3kW ve T fazında 10kW güç ihtiyacım var diyelim. Eğer 20kW trifaze güç talep edersem güç ihtiyacımı karşılarım. Trifaze güç formülünden I=20kW/(1,73*400*1)=28,9A olur. Bu akım değeri her bir fazdan akacak akımdır. Buraya kadar sanırım herşey normal.

Kafamı karıştıran nokta T fazındaki 10kW yük için gerekli 43,47A akım değeri. Neticede trifaze güç formülünden akacak akımı daha düşük buldum. Bu durumda T fazındaki yükler çalışır mı? Gerekli güç karşılanır mı? Evetse nasıl?

Tüm fazlardaki yükler çalışır.Gerekli güç neden karşılanmasın ? kafanız bayağı karışmış güç hesaplarını detaylı olarak inceleyin forumda çokça konu var anlaşılması çok zor bir konu değil

Trifaze güç formülü 1,732 I x U x cosfi dir.Fakat dengesiz yüklerde bu formül kullanılmaz.Güç yada görünür güç şöyle bulunur.Rektif varsa cosfi eklenir yoksa eklenmez .

3 fazın akımı toplanır (30,43+13,04+43,49) x 230 = 20 kw olur yada bu üç akımın ortalamasını alırsın 28,98 amper 28,98*1,73*400=20kw olur.Sonuç değişmez aynı sonuç çıkar

Burada bulduğunuz 28,9 amper 3 fazın ortalama akımıdır.Yani ortalama kabulüyle yani yükler monofaz ise bu akım hayali olur sadece çekilen toplam gücü bulmada kullanırsınız yoksa bu akım akmaz fazlardan çünkü yükünüz dengesiz yukarıda belirttiğim iki hesap yöntemi ile bulunur ikisinde de aynı sonuç çıkar.Kafanızı karıştıran olay mofoze yükün trifaz beslenmesi sonucu hesap kısmını karıştırıyorsunuz sanırım.Burada her fazın gücü empedansı akımı farklıdır ve farklı olarak ele alınmalıdır.Ortalama akım üzerinden sadece toplamda geçen gücü bulursunuz başkada işe yaramaz bu değer.

Son düzenleme:
Açıkçası biraz kafama yattı son söyledikleriniz. Benim kafamı karıştıran 3 fazda sadece ortalama akımı sağlayacağı olmuştu. Fakat akım değerleri normali sağlıyor zaten. Dengesiz yüklenmeden dolayı akımların da dengesiz akması normal oluyor.

Teşekkür ediyorum konu takibiniz ve cevaplarınız için. Sağlıcakla kalın.

trefaze'nin ayrımı konusunda 8 veya 12 ye ayrılması gerektği söylenmiş bir yerde, sizlerin fikiri nedir?
buna ek olarak eklediğim resimde 5-6-8 numaralar ile gösterilen sigortalar arasında ne gibi farklar vardır?
5ddtokimageswew.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri