3 Faz AC Alternatör çıkışındaki frekansı dengelemek

Selam Arkadaşlar...

3 Fazlı 15 kW'lık flanş alternatörümün çıkış değerleri Gerilim: 400/231 Vac ve Frekans: 200 Hz civarlarında...
Çıkışı hem Trifaze motor beslemede, hem Trifaze Kaynak Makinesi çalıştırmada ve hem de ev elektriğinde kullanmayı düşünüyorum...
Amacım bu değerleri "kaliteli, sürekli ve sağlıklı kullanılabilir enerji çıkışı" elde etmek üzere dengelemek.
Çıkış Gerilimim yine 3 Faz 400/231 Vac sabit olacak.
Ancak Frekansı olabildiğince 60 Hz'e yakınlaştırmam ve sabitlemem gerekiyor.
Bazı arkadaşlarımdan aldığım bilgi;
Çıkışı DC'ye doğrultup, filtre ve regülasyon yaptıktan sonra tekrar AC'ye evirip istediğim frekansta çıkış alabilmem şeklindeydi...
Ancak bunu nasıl yapacağımı tam olarak bilemiyorum.
Yani;
3 Fazın her birini Monofaze olarak tek tek doğrultup, filtre ve regülasyon sonrası 3 ayrı monofaze için Trifaze Giriş / Trifaze Çıkış evirici mi kullanmalıyım?
Yoksa, 3 Fazı tek bir köprü doğrultucu ile doğrultup Monofaze Giriş / Trifaze Çıkış evirici mi kullanmalıyım?
Bu kısımda aklıma deli sorular geliyor...
Mantığım tek tek doğrultup, Trifaze / Trifaze Evirici kullanmamı söylüyor olsa da; Çıkışta 120 o'lik dengeli faz farkının nasıl oluştuğunu bilmiyorum.
Bu arada, forumda Mono / Tri eviricide motor çalışabileceği, ancak kaynak makinesi (trafo) çalıştırılamayacağı yönünde yazılar okudum...
Nasıl bir sistem kurmam gerektiği konusunda değerli yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler...

Bu konulardan çok anlamam,

Alternatörün frekansı neden yüksek yüksek devirle mi dönüyor. Devir azalırsa frekans düşer diye biliyorum.

Bu konulardan çok anlamam,

Alternatörün frekansı neden yüksek yüksek devirle mi dönüyor. Devir azalırsa frekans düşer diye biliyorum.
İlginiz için teşekkürler... Evet yüksek devirle dönüyor... Ve öyle olmak zorunda... Frekansı, devri değiştirmeden değiştirmem gerekiyor...

İlginiz için teşekkürler... Evet yüksek devirle dönüyor... Ve öyle olmak zorunda... Frekansı, devri değiştirmeden değiştirmem gerekiyor...

Fazları ayrı ayrı olmadan tek dc ye çevirip sonra da bir invertör ile 3 faz ac ye çevirmek mantıklı ancak ürün seçimi konusunda araştırma tecrübe lazım... Mesela ben asenkron motor için inverter kullanıyorum. Monofoze bağlıyorum çıkış trifaze oluyor. İç yapısında da önce dc sonra ac dönüşüm olduğunu biliyorum ancak dalga şekli nasıldır, değişik cihazlar için güç faktörüne tepkisi nasıldır hiçbir fikrim yok. Yardımcı olamadım ama belki aklına değişik bir şey gelir....

DC ye çevirmek mantıklı ama bunu yaparken diyotlar da ve DC den ac ye çevirmede belli bir kayıp olucak ve masrafın büyük olucak devir i neden değiştiremiyorsun

Bu alternator orjinal bir alternator mu? Yoksa el yapımı bir alternator mu? Varsa bir etiket paylaşır mısınız?

Orjinal alternatorler için 200 hz çok yüksek bir değer gibi geldi.

Yapılabilecek bir kaç yol var.

Biri kendi tasariminiz bir cihaz yapmak. ( ileri seviye guc elektroniği bilgisi gerektirir)

İkincisi endüstriyel bazı frekans sürücüleri ortak dc bara mantığı ile çalışır. Dc bara voltajı 380 voltun dogrultulup filtre edilmesi ile 550 volt dc ile çalışır. Sizin bu 200 hz lik gerilimi dogrultup filtre ettiğinizde dc 550 volt civarında bir gerilim elde edersiniz. Bunu bir sürücüye girip çıkışından istediğiniz frekans ve voltajı alabilirsiniz.

Üçüncüsü yüksek dc voltajla çalışan solar inverterler var. Dc besleme voltajlari 90 - 600 volt arasi olabiliyor. Sizin alternator çıkışını dogrultup yine boyle bir ürüne girebilirsiniz.

Bu alternator orjinal bir alternator mu? Yoksa el yapımı bir alternator mu? Varsa bir etiket paylaşır mısınız?

Orjinal alternatorler için 200 hz çok yüksek bir değer gibi geldi.

Yapılabilecek bir kaç yol var.

Biri kendi tasariminiz bir cihaz yapmak. ( ileri seviye guc elektroniği bilgisi gerektirir)

İkincisi endüstriyel bazı frekans sürücüleri ortak dc bara mantığı ile çalışır. Dc bara voltajı 380 voltun dogrultulup filtre edilmesi ile 550 volt dc ile çalışır. Sizin bu 200 hz lik gerilimi dogrultup filtre ettiğinizde dc 550 volt civarında bir gerilim elde edersiniz. Bunu bir sürücüye girip çıkışından istediğiniz frekans ve voltajı alabilirsiniz.

Üçüncüsü yüksek dc voltajla çalışan solar inverterler var. Dc besleme voltajlari 90 - 600 volt arasi olabiliyor. Sizin alternator çıkışını dogrultup yine boyle bir ürüne girebilirsiniz.
Kaynak makinesi kullanmak istiyor.

Yazdıkların doğru ancak bu yöntemleri hepsi maliyetli ve riskli. Ben olsam 1/4 bir redüktör ile mekanik çözüm yoluna giderdim....

Kaynak makinesi kullanmak istiyor.

Yazdıkların doğru ancak bu yöntemleri hepsi maliyetli ve riskli. Ben olsam 1/4 bir redüktör ile mekanik çözüm yoluna giderdim....

Tabi sistemi bilmiyoruz. Olayı elektronik olarak çözme fikri üzerinden ilerledik.

Mekanik olarak ta çözülebilir.

Bu alternator tam devirde 400 volt 200 hz ise reduktorle devir düşünce frekans düşer ancak bu sefer gerilimde düşecektir.

Son düzenleme:
Tabu sistemi bilmiyoruz. Olayı elektronik olarak çözme fikri üzerinden ilerledik.

Mekanik olarak ta çözülebilir.

Bu alternator tam devirde 400 volt 200 hz ise reduktorle devir düşünce frekans düşer ancak bu sefer gerilimde düşecektir.
Freknsı tutturduktan sonra birde yükseltici trafo takarız. Miss elektronik yok. :D

Freknsı tutturduktan sonra birde yükseltici trafo takarız. Miss elektronik yok. :D

Bu alternatoru görmek istedim en azından etiketi olsa iyiydi.

Söyle bir sorun var.

Sabit mıknatıslı ve değişken devirli sistemlerde u alternatoru ne döndürüyor bilmiyorum ama mesela rüzgar olsun. Besleme kısmında yük te değişken olunca yük üzerindeki gerilim kontrolsüz oluyor. Yüke ve alternator devrine göre çok dusebiliyor yada yükselebiliyor.

Malum cihazlarimiz uzerinde gerilim dalgalanması çok büyük bir sıkıntı.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri