3 Faz AC Alternatör çıkışındaki frekansı dengelemek

Bu alternatoru görmek istedim en azından etiketi olsa iyiydi.

Söyle bir sorun var.

Sabit mıknatıslı ve değişken devirli sistemlerde u alternatoru ne döndürüyor bilmiyorum ama mesela rüzgar olsun. Besleme kısmında yük te değişken olunca yük üzerindeki gerilim kontrolsüz oluyor. Yüke ve alternator devrine göre çok dusebiliyor yada yükselebiliyor.

Malum cihazlarimiz uzerinde gerilim dalgalanması çok büyük bir sıkıntı.
İlginize teşekkürler...
Öncelikle, "mekanik çözüm olamayacağını" belirtmiştim...
Ayrıca, el yapımı bir alternatör olup, etiketi yok...
Alternatör yerine çıkış tarafındaki konuya yönelmek gerekiyor...

Öğrenmeye, fikir almaya çalıştığım konu:
3 Fazın her birini Monofaze olarak tek tek doğrultup, filtre ve regülasyon sonrası 3 ayrı monofaze için Trifaze Giriş / Trifaze Çıkış evirici mi kullanmalıyım?
Yoksa, 3 Fazı tek bir köprü doğrultucu ile doğrultup Monofaze Giriş / Trifaze Çıkış evirici mi kullanmalıyım?

Teşekkürler...
Freknsı tutturduktan sonra birde yükseltici trafo takarız. Miss elektronik yok. :D
İlginize teşekkürler...

Frekansın düşmesi gücün de düşmesi anlamına gelmekte...
Kaldı ki, mekanik çözüm söz konusu değil...
Yoksa zaten kolay olurdu...
☺️

ben olsam ,

3 fazlı bir doğtultucu yapıp çıkışına bir kapasitör bankası yaparım. Burada biriken dc voltajı bir hibrit solar inverter e girer çıkışından 3 fazlı ac 50 hz alırdım.

Nedeni solar inverterlerin giriş gerilim aralığı geniş oluş çıkıştan düzgün gerilim almanız.

Mesela aşağıdaki ürünü ele alırsak

MPPT Voltajı (Çalışma Voltajında)120 V ~ 430 V

Bu cihaza bu aralıkta panel bağlanabiliyor. Sizin alternatörünüz sabit mıknatıslı olduğu için yük altında voltajınız çok dalgalanacak. Bunu absorbe etmeniz zor olacak. Bu inverter bu sorunu halletmiş olacak.

https://www.tamsolar.com.tr/growatt-5kva-5000w-48v-tam-sinus-hibrit-akilli-inverter-spf5000-es/

Yinede fikir bizden yapması sizden. Diğer fikirleride dinlemekte fayda var. Özel eviricilerin giriş gerilimleri bu kadar geniş olmayabilir.

Tahminimce kafanın karıştığı yeri açıklamaya çalışayım. 3 fazı ayrı ayrı doğrultun, elinde 3 ayrı dc var. sonra bunları ayrı ayrı ac ye çevirdin. elinde üç ayrı ac var. Ancak aralarındaki faz farkı ne oldu? 3 ayrı cihaz ile 120 derece farkı yakalamak zor iş. Belki bu amaca yönelik çok özel cihazlar vardır ancak normal cihazlar ile olmaz bu iş. Muhtemelen fazlar arasında faz farkı olmaz yada çok az olur veya tamamen belirsiz olur... Bu nedenle 3 faz birlikte doğrultulup tek bir kontrolcü ile 3 faz ac ye dönüşecek...
alternatör tek kutuplu ve 12000 devirmi?

Tahminimce kafanın karıştığı yeri açıklamaya çalışayım. 3 fazı ayrı ayrı doğrultun, elinde 3 ayrı dc var. sonra bunları ayrı ayrı ac ye çevirdin. elinde üç ayrı ac var. Ancak aralarındaki faz farkı ne oldu? 3 ayrı cihaz ile 120 derece farkı yakalamak zor iş. Belki bu amaca yönelik çok özel cihazlar vardır ancak normal cihazlar ile olmaz bu iş. Muhtemelen fazlar arasında faz farkı olmaz yada çok az olur veya tamamen belirsiz olur... Bu nedenle 3 faz birlikte doğrultulup tek bir kontrolcü ile 3 faz ac ye dönüşecek...
alternatör tek kutuplu ve 12000 devirmi?
Evet, o şekilde yapmayı düşünüyorum... 40 Kutup...
ben olsam ,

3 fazlı bir doğtultucu yapıp çıkışına bir kapasitör bankası yaparım. Burada biriken dc voltajı bir hibrit solar inverter e girer çıkışından 3 fazlı ac 50 hz alırdım.

Nedeni solar inverterlerin giriş gerilim aralığı geniş oluş çıkıştan düzgün gerilim almanız.

Mesela aşağıdaki ürünü ele alırsak

MPPT Voltajı (Çalışma Voltajında)120 V ~ 430 V

Bu cihaza bu aralıkta panel bağlanabiliyor. Sizin alternatörünüz sabit mıknatıslı olduğu için yük altında voltajınız çok dalgalanacak. Bunu absorbe etmeniz zor olacak. Bu inverter bu sorunu halletmiş olacak.

https://www.tamsolar.com.tr/growatt-5kva-5000w-48v-tam-sinus-hibrit-akilli-inverter-spf5000-es/

Yinede fikir bizden yapması sizden. Diğer fikirleride dinlemekte fayda var. Özel eviricilerin giriş gerilimleri bu kadar geniş olmayabilir.
Bir yerde şöyle bir şey okudum:
Doğrultma devresi ile giriş tarafındaki frekansı 2'ye katlamış olursunuz...
Şöyle ki;
120 Hz Sinüs dalganın + ve - dalgalarının hepsi doğrultulunca, frekans 2'ye katlanmış oluyor...
Ama ben AC'yi DC'ye doğrultunca frekans problemi diye bir şey kalmayacağını düşünüyorum...
Yani, sonuçta DC'de dümdüz bir çıkış grafiği var...
Dalgalanma yok...
Öyle değil mi?..

Sonrasında dediğiniz gibi bir inverter kullanabilirim...
Ama, niyetim basit Doğrultma + Filtreleme + Regülasyon ve sonrasında Evirme ile bir devreyi kendim yaparak ucuza mal etmek...
Ne dersiniz?..

Son düzenleme:
Evet, o şekilde yapmayı düşünüyorum... 40 Kutup...

Bir yerde şöyle bir şey okudum:
Doğrultma devresi ile giriş tarafındaki frekansı 2'ye katlamış olursunuz...
Şöyle ki;
120 Hz Sinüs dalganın + ve - dalgalarının hepsi doğrultulunca, frekans 2'ye katlanmış oluyor...
Ama ben AC'yi DC'ye doğrultunca frekans problemi diye bir şey kalmayacağını düşünüyorum...
Yani, sonuçta DC'de dümdüz bir çıkış grafiği var...
Dalgalanma yok...
Öyle değil mi?..

Sonrasında dediğiniz gibi bir inverter kullanabilirim...
Ama, niyetim basit Doğrultma + Filtreleme + Regülasyon ve sonrasında Evirme ile bir devreyi kendim yaparak ucuza mal etmek...
Ne dersiniz?..

15 kW lik bir evirici yapmak sıfırından pahalıya maal olur. Cunki ilk arge de önünüze çıkacak sorunlar ve çözümleri ek maliyet oluşturacak.

Arti 15kW azımsanmayacak bir guc.

15 kW lik bir evirici yapmak sıfırından pahalıya maal olur. Cunki ilk arge de önünüze çıkacak sorunlar ve çözümleri ek maliyet oluşturacak.

Arti 15kW azımsanmayacak bir guc.
Kesinlikle...
Ama, bu güçteki inverterler de oldukça yüksek maliyetli değil mi neticede?..

Maalesef...
O yüzden buradayım...
:rolleyes:

Bu is tavsiye ile olmaz. Şu semayı yap uygulama ile de olmaz. Elinizde guc analizorleri guc kaynakları osiloskop muhtelif bir çok guc yarı iletkenleri özel trafolar gerekli.

Hele hele 15 kW her babayiğidin harcı değil.

Fırat arkadas vardi bu forumda galiba buna benzer bir proje yaptı diye hatirliyorum. Nikini hatırlarsan etiketleyeyim yorumunu alalım.

Fırat arkadaşımızın sitesi asagida. Projesinin linki. @FxDev

https://www.firatdeveci.com/haftasonu-projesi-4kw-mppt-converter-part-1/

Son düzenleme:
Bu is tavsiye ile olmaz. Şu semayı yap uygulama ile de olmaz. Elinizde guc analizorleri guc kaynakları osiloskop muhtelif bir çok guc yarı iletkenleri özel trafolar gerekli.

Hele hele 15 kW her babayiğidin harcı değil.

Fırat arkadas vardi bu forumda galiba buna benzer bir proje yaptı diye hatirliyorum. Nikini hatırlarsan etiketleyeyim yorumunu alalım.

Fırat arkadaşımızın sitesi asagida. Projesinin linki.

https://www.firatdeveci.com/haftasonu-projesi-4kw-mppt-converter-part-1/
Teşekkürler...
👍

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,833
Son üye
Mami545480

Yeni konular

Geri