Elektrik ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği

-Boğaziçi Üniversitesi / Elektrik-Elektronik Mühendisliği / 2010 yılı son giren kişi Türkiye sıralaması 784 / kontenjan:70
-ODTÜ / Elektrik-Elektronik Mühendisliği / 2010 yılı son giren kişi Türkiye sıralaması 2.860 / kontenjan:190
-Hacettepe Üniversitesi / Elektrik-Elektronik Mühendisliği(İngilizce) / 2010 yılı son giren kişi Türkiye sıralaması 13.400 / kontenjan:100
-İTÜ / Elektrik Mühendisliği(İngilizce) / 2010 yılı son giren kişi Türkiye sıralaması 15.400 / kontenjan:30
-Ege Üniversitesi / Elektrik-Elektronik Mühendisliği / 2010 yılı son giren kişi Türkiye sıralaması 18.300 / kontenjan:75
-İTÜ / Elektrik Mühendisliğ / 2010 yılı son giren kişi Türkiye sıralaması 18.600 / kontenjan:80
-Marmara Üniversitesi / Elektrik-Elektronik Mühendisliği(İngilizce)/2010 yılı son giren kişi Türkiye sıralaması 20.000 / kontenjan:45
-Gazi Üniversitesi / Elektrik-Elektronik Mühendisliği / 2010 yılı son giren kişi Türkiye sıralaması 21.800 / kontenjan:75
-Dokuz Eylül Üniversitesi / Elektrik-Elektronik Mühendisliği(İngilizce) / 2010 yılı son giren kişi Türkiye sıralaması 22.100 / kontenjan:95
-Anadolu Üniversitesi / Elektrik-Elektronik Mühendisliği(İngilizce) / 2010 yılı son giren kişi Türkiye sıralaması 24.700 / kontenjan:75
-İstanbul Üniversitesi / Elektrik-Elektronik Mühendisliği / 2010 yılı son giren kişi Türkiye sıralaması 25.400 / kontenjan:100
-YTÜ / Elektrik Mühendisliği / 2010 yılı son giren kişi Türkiye sıralaması 26.400 / kontenjan:130
-Eskişehir Osmangazi Üniversitesi / Elektrik-Elektronik Mühendisliği / 2010 yılı son giren kişi Türkiye sıralaması 28.700 / kontenjan:85
....
-Kocaeli Üniversitesi / Elektrik Mühendisliği / 2010 yılı son giren kişi Türkiye sıralaması 46.500 / kontenjan:96
...

Kontenjan eklenmiş hali. Bunlar örgün öğretimlerdir. İkinci öğretimler 30.000 altında kalıyordu. Bunları ben kafamdan yazmadım ÖSYM'nin verileri. Bu verilere göre yerleşiyor öğrenciler. Türkiye'nin göz bebeği üniversitelerdeki farklı mühendislikleri de kıyaslayın. En yüksekler arasında Elektrik-Elektronik Mühendisliği hep Elektrik Mühendisliği'nin üstünde yer alır. Bir çok sebebi var. Siz ne kadar anlamak istemeseniz de. ODTÜ ile İTÜ'yü kıyaslayın mesela. İkisi de teknik üniversite. İkisi de Türkiye'nin ve dünyanın sayılı üniversitelerinden. Hangisi daha yüksek puanla bu mühendisleri alıyor. Başka birşey söylemiyorum.

Şimdi o listede itü elektrik mühendisliğinden düşük eem bölümleri, yıldız teknikten düşük eem bölümleri ve kocealinden düşük eemleri alt alta yazıp sıralayım mı, bi bakarmısın ösym sitesine ondan sonra. Liste o zaman nasılda haşmetli oluyor :)
Türkiyede tek bir binada !! elektrik-elektronik mühendisliği eğitimi verdiği iddia eden üniversiteler var. Devir elektrik-elektronik devri diye değil, imkanı olmadığı için üniversiteler elektrik-elektronik mühendisliği ismiyle açıyorlar. Elektrik-elektronik mühendisliği bağlı olduğu emo nun bu bölüm hakkında açıklamalarını okuyun. Böyle bir bölüm olmaz, uzmanlaşma ayrılması gerekirken hepsi elektrik-elektronik olmalı nasıl bir yaklaşımdır. Elektrik mühendisliği ile elektronilk mühendisliği birleştiren yök bunu nasıl izah ediyor anlamak güç.

EMO; Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Kontrol, Haberleşme ve Biyomedikal Mühendislerinin yasal örgütüdür ve Anayasa‘nın 135.maddesinde tanımlanan Kamu Kurumu niteliğinde meslek odasıdır.

EMO; 6235 sayılı TMMOB kanunu uyarınca kurulan Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği‘nin 23 odasından biridir.

EMO; Üyelerinin çalıştığı meslek alanlarını tanımlama ve resmi gazetede yayımlanmak üzere yönetmelik çıkarmaya yetkilidir.

EMO; Bu yönetmelikleri çıkarırken üyelerinin mühendislik ünvanlarını, kamu yararını ve mesleğin durumunu göz önüne alır. Kamu çıkarı burada en önemli kriterdir.

İşte bu nedenle EMO,özellikle son 20-25 yılda üniversiteler arasında hızla yayılan Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümleri ile ilgili çok uzun zamandır çalışma yapmakta ve YÖK-Üniversitelerarası KURUL nezdinde girişimlerde bulunmaktadır. Ancak hem ekipman hem de öğretim üyesi eksikliği gibi nedenlerle bu bölümlerin çoğu Elektrik Mühendisliği derslerini verememektedirler. Bu durum mezuniyetten sonra Elektrik Mühendisliği meslek alanında çalışmak isteyen üyelerimiz için problem olmaktadır. Elektrik Mühendisleri Odası‘da üyelerimizin kendi meslek alanlarında çalışmalarını savunmaktadır.

ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLERİNİN İMZA YETKİSİÖncelikle belirtilmesi gereken temel nokta, EMO‘nun kamu personel alımları ve kamuda istihdam edilecek mühendislerde aranacak kriterleri belirleme yetkisi bulunmadığıdır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak olan mühendislerin Oda‘ya üye olma zorunluluğu dahi bulunmamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları, EMO‘nun verdiği belgelere göre değil, üniversitelerin vermiş olduğu diplomalarda yer alan unvanlara göre alım yapmaktadırlar.
Burada bahsedilecek nokta Serbest Müşavir Mühendislik - SMM belgesi ile ilgilidir. Yani kamudaki ve özel sektördeki Serbest Müşavir Mühendislik alanında olmayan hizmetleri kapsamaz. Fabrikada, ARGE merkezlerinde, Elektrik Dağıtım Şirketlerinde, Enerji Üretim ve İletim Tesislerinde vb. yerlerde çalışan üyelerimizin bu noktada SMM belgesi almasına yada bu belge için gereken şartları sağlamalarına gerek yoktur.
Elektrik-Elektronik Mühendisleri 3 tür SMM belgesi(yada genel adıyla imza yetkisi) alabilirler:
  • Asansör SMM belgesi
Asansör hizmetlerinin yapılabilmesi için gereklidir. Bu belgeyi hiçbir önkoşul, ders şartı aranmadan tüm "Elektrik", "Elektrik-Elektronik", "Elektrik ve Elektronik", "Elektronik", "Elektronik ve Haberleşme" Mühendisleri alabilir.
  • Elektrik 1 kV Altı Tesisler için SMM Belgesi
Bu belge ile 1000 V altındaki gerilimdeki projeler sözleşmeler imzalanabilir. Örnek: İç tesisat projeleri, topraklama ölçümleri, danışmanlık, müşavirlik hizmetleri. Bu belgeyi hiçbir önkoşul, ders şartı aranmadan tüm "Elektrik", "Elektrik-Elektronik", "Elektrik ve Elektronik", "Elektronik", "Elektronik ve Haberleşme" Mühendisleri alabilir.
  • Elektrik 1 kV Altı ve Üstü SMM Belgesi
Bu belge ile Elektrik Mühendisliğine ait her türlü proje, sözleşme ve danışmanlık, müşavirlik hizmetleri yapılabilir. Bu belgeyi alabilmek için Elektrik-Elektronik Mühendisi ünvanlı üyelerimizin transkriptlerinde yüksek gerilim tekniği", "elektrik makinaları", "elektrik tesisleri"(koruma, üretim, iletim, dağıtım‘dan biri) derslerinin tamamının veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerin bulunması veya bu dersleri sonradan tamamladıklarını üniversitelerden belgelemeleri gerekmektedir.

Bu dersler sadece üniversitelerden tamamlanabilir. Odamız bu dersleri kanun gereğince veremez. Şu anda;
Gazi Üniversitesi
KTÜ
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
Sakarya Üniversitesi
Ege Üniversitesi bu dersleri sonradan tamamlamak isteyen üyelerimiz için açmaktadırlar.

Son düzenleme:
EMO - EMO`DAN YÖK`ÜN YAZISINA YANIT

Yükseköğretim Kurulu`nun (YÖK) Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun olanların Elektrik Mühendisi olarak tanınmasına yönelik kararını bildiren yazıya, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından yanıt verildi. EMO Yönetim Kurulu adına YÖK`e gönderilen yazıda, kararın gözden geçirilmesi istenirken, sorununun çözümü için ?üniversitelerin vermiş oldukları diplomalarda, elektrik ya da elektronik mühendisi unvanının, verilen eğitime göre tek başına belirtilmesi ya da tüm Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinde eşdeğer eğitim sağlanarak, bu bölümlerden mezun olanların hem Elektrik hem de Elektronik Mühendisliği alanında bütün donanıma sahip kılınmaları? önerisine yer verildi.

YÖK?ün 16 Aralık 2010 tarihinde EMO?ya gönderdiği yazıda, "Elektrik Mühendisliği Bölümünden mezun teknik eleman yerine Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden mezun teknik eleman kullanılabileceği ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği diplomasının Elektrik Mühendisliği diplomasına denk olduğuna, söz konusu bölüm mezunlarının aynı koşullarda KPSS Kılavuzunda tercih hakkına sahip olduklarına ve elektrik mühendisi hizmeti yapabileceklerine" karar verildiği bildirildi. YÖK?ün yazısına EMO tarafından 11 Ocak 2011 tarihinde yanıt verildi. EMO?nun yanıtı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Devlet Personel Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, TBMM Dilekçe Komisyonu, Üniversitelerarası Kurul, Üniversite Rektörlükleri ve TEDAŞ Genel Müdürlüğü?ne iletildi.

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş imzalı YÖK?e gönderilen yazıda, genel olarak elektrik-elektronik mühendisliği eğitimindeki elektrik mühendisliği derslerinin ağırlığının yetersiz olduğuna, bazı üniversitelerde elektrik mühendisliği derslerine hiç yer verilmediğine dikkat çekilerek, "Bu nedenle birçok Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinden sadece Elektronik Mühendisliği eğitimi almış mühendisler mezun olmaktadır" denildi. YÖK?ün aldığı kararının mühendislerin eğitimini almadıkları elektrik tesislerinde çalışmalarını gerektireceği, bu durumun can ve mal güvenliği açısından tehlikeli sonuçlara neden olabileceği uyarısı yapılan yazıda, şu bilgiler verildi:

"Mevcut durumda dahi elektrik-elektronik mühendisliğindeki elektrik unvanı nedeniyle mühendisleri, eğitimini almadığı yüksek gerilimli tesislerde çalıştırarak bu mühendislerin yaşamını yitirmesine neden olan kurumlar vardır. Çoğu kamu kurumu, elektrik-elektronik mühendislerinin elektrik unvanını görmezden gelmekte; elektronik mühendisi saymakta, bunun yanında gerçekten elektrik mühendisliği alanında eğitim almış olan elektrik-elektronik mühendisleri bu eşitsiz durumdan olumsuz etkilenmektedir.

Bugün Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu meslektaşlarımızın kamu alımlarında yaşadığı sıkıntılar yıllardır yapılan plansızlığın göstergesidir. İşsizlik ülkenin her kesimini etkilediği gibi mühendisleri de etkilemiştir. Bu yüzdende kamu alımlarına olan ilgi artmıştır. 300 bin atama bekleyen öğretmen gibi 5000?e yakın Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu da kamuda iş bulmayı beklemektedir."

EMO?nun her üniversite tercih döneminde öğrencileri, ailelerini ve özellikle üniversite yönetimlerini uyardığı ve bu işin çıkmaza gideceğini üstüne basa basa belirttiği anımsatılan yazıda, "Bu yıl Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerine 5000?in üzerinde yeni öğrenci alınmıştır. Ancak kamu alımlarına bakıldığında başvuru-alım oranı 2009 yılında yüzde 2?yi geçmemektedir. Görüldüğü gibi temel sorun istihdam-eğitim planlamasının yapılmamasından kaynaklanmaktadır" denildi. Kamu personel alımlarında Elektrik-Elektronik Mühendisliği eğitimi veren üniversitelerin dahi Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunlarını tercih etmeleri acı bir durum olarak nitelenen yazıda, yurtdışı hariç olmak üzere ülkemizde 3 üniversitede Elektrik Mühendisliği eğitimi verilirken, 50 üniversitede Elektrik-Elektronik Mühendisliği eğitimi verildiği anımsatıldı. Konunun EMO tarafından bakanlıklar ve üniversiteler nezdinde yakından takip edilmekte olduğu kaydedilen yazıda, konuya ilişkin yargı kararlarıyla ilgili de şu bilgilere yer verildi:

"Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun olup kamu personel alımında herhangi bir yerleştirmeye tabi tutulmayan meslektaşlarımız, işsiz kalmaları nedeniyle haklı olarak sorunlarını dile getirirken, gördükleri eğitimle ilgili hatalı sonuçlara ulaşmaktadırlar. Kendilerinden daha düşük bir puanla çeşitli kamu kurumlarına yerleştirilen Elektrik Mühendisleri örnek gösterilerek, kendilerinin hem Elektrik hem de Elektronik Mühendisi olduklarını ve Danıştay 8. Dairesinin 2004/5669 E. 2005/5319 K. sayılı kararının da bu durumu teyit ettiğini ileri sürmektedirler. Oysa bu Danıştay kararı söylenildiği içerikte olmadığı gibi, kamu değil serbest çalışma koşulları ile ilgilidir. Öğrenimden sonra kazanılan unvanların ve elde edilen hakların eşdeğer sayılması hususunun Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine YÖK tarafından düzenleneceğinden, Odamızın transc ript incelemesi yapamayacağına yönelik karar, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu?nun 2006/372 E. 2007/1668 K. Sayılı ve 5.7.2007 tarihli kararıyla bozulmuştur. Bağlayıcı olan bu bozma kararıyla, Odamızın SMM Yönetmeliği ile diplomasında birden fazla unvan bulunanlara verilecek SMM belgesinin türünü belirlemeye yönelik olarak, üyelerin transc riptlerini inceleme ve aldığı derslerin yoğunluğuna göre elektrik veya elektronik SMM Belgesi verme yetkisinin hukuka aykırı olmadığı değerlendirilmiştir. Odamızın kurumunuzla yaptığı yazışmalarda da diplomalarında birden fazla unvan bulunan mühendislerin mesleğe özel hangi işleri yapacaklarını, belirlediği kıstaslarla düzenleyeceği ve yetkilendireceği belirtilmektedir. Bu belirleme tekrar vurgulanırsa serbest çalışanlarla ilgili olup, kamuya ilişkin bir düzenlemeyi içermemektedir."

Yazıda sorunun çözümüne ilişkin olarak da şu öneri iletildi:

"En doğru çözüm, üniversitelerin vermiş oldukları diplomalarda, elektrik ya da elektronik mühendisi unvanının, verilen eğitime göre tek başına belirtilmesi ya da tüm Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinde eşdeğer eğitim sağlanarak, bu bölümlerden mezun olanların hem Elektrik hem de Elektronik Mühendisliği alanında bütün donanıma sahip kılınmalarıdır.

Elektrik Mühendisleri Odası, üniversitelerin müfredatında elektrik mühendisliği için en azından bulunması gerekli dersleri ders durum belgesinde (transc riptinde) arayarak, ders programlarının oluşmasında belirleyici etken olmaktadır. Devlet Personel Başkanlığı atamalarında transc ript incelemesi yapılması veya EMO?dan görüş alarak meslek tanımlamaları yapılması haksızlıkları azaltacaktır."

Yazıda, YÖK?ün kararının yeniden gözden geçirilmesinin ileride doğabilecek kazalar ile can ve mal kayıpları açısından önem taşıdığı kaydedildi.

Ben Eletrik ve Elektronik hakkında birşey söylemedim. Sadece sizin puanı yetmeyen insanların tercihidir demenize karşılık Türkiye'de üst sıralarda olan insanların da EEM tercihi çok fazla olduğunu gösterdim. At gözlüğüyle bakmayalım. Ben de biliyorum elektrik ve elektroniğin farklı olduğunu. İstersen ikisine mensup biri olarak ayrıntılı bir şekilde anlatayım size.

Elektrik Mühendisliği

İş Bulma Olanakları ve Mezunların Aldıkları Ortalama Ücret

Mezunlar geniş bir yelpazede çalışabilecekleri için iş bulma konusunda bir sıkıntı yaşamamaktadırlar. İş bulma olanakları başta büyük şehirler olmak üzere sanayileşmiş bölgeler ve ticaret merkezlerinde yoğunlaşmıştır. Işe alınırken cinsiyet ayrımı olmamakta birlikte işe girecek şahsın şantiye ve fabrikaların zor şartlarının kendisine göre uygun olup olmadığını araştırması ve değerlendirmesi gerekir. Türkiye'de devlet kurumlarında çalışmak isteyen elektrik mühendislerinin, kpss sınavında kendilerine ayrılan kontejyanlar, mezun sayısına göre oldukça çok olduğundan iş garantisi olarak özel bir konuma sahiptir.

Yeni mezunların alacakları ücrete yabancı dil bilgisi etkilidir. Işveren tarafından tespit edilen çalışacağı sektör ile ilgili tecrübe ve kabiliyetlerine bağlı olarak işveren tarafından belirlenen ücretler ortalama olarak başlangıçta (asgari ücret) in 2-3 katından başlayıp belli bir tecrübe kazandıktan sonra girişteki ücretin 3-4 katına çıkabilmektedir.

Elektrik mühendisleri çok çeşitli alanlarda çalışmaktadırlar. Kamuda ilk işe giren yaklaşık 2.200 TL almakta, özel sektör bazen bu rakamın biraz üstünü vermektedir, ayrıca bu işlerin yanında ayda sadece bir kaç kez gözetimlik yaparak 1.500 tl ye kadar da ücret alabilir ve toplam ücreti min: 3.500 tl olur. Elektrik Mühendisleri Odası?nın üyeleri için bu yıl istediği en az ücret net olarak 1.650 TLdir.
Mesleğin Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden Farkı

Elektrik Mühendisi kuvvetli akım diye nitelendiren daha yüksek akımlarla uğraşmakta, elektronik mühendisi ise zayıf akım olarak nitelendirilen değer olarak mili amper düzeyindeki akımlarla çalışmaktadır. Elektrik mühendisliği programından mezun olanlar ve elektrik ve elektronik mühendisliği programından mezun olanlardan birkaçı Elektrik mühendisi sıfatıyla anılır.

Elektrik ve elektronik mühendislerinin transkriptlerinde, "yüksek gerilim tekniği", "elektrik makinaları", "elektrik tesisleri"(koruma, üretim, iletim, dağıtım?dan biri) derslerinin tamamı veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerin bulunması veya bu dersleri sonradan tamamladıklarını üniversitelerden belgelemeleri durumunda Elektrik Mühendisleri gibi SMM belgesi talep edebilirler. Ancak yukarıdaki dersler okullarında okutulan ve elektrik mühendisi olarak çalışabilecek imza yetkisine sahip elektrik elektronik mühendisi sayısı çok azdır.

EMO?nun mesleki alanları kapsamındaki mezun sayısı yıllar itibarıyla artış göstermektedir. Elektrik, Elektronik, Elektronik Haberleşme ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinden 2000 yılında 2 bin 462 olan mezun sayısı 2007 yılında 3 bin 346, 2008 yılında da 3 bin 637 olmuştur. Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisans diplomasına hak kazanan üyelerimizin iş bulma olanakları Elektrik Mühendisi unvanına sahip olanlara göre daha zor olduğu, mezun olan mühendislerin yarıdan fazlasının ilk 2 yılda iş bulma sorunu yaşadığı söylenebilir. Bu durum kuvvetli akım ağırlıklı eğitim alan elektrik mühendisleri için farklı olup, tamamı iş bulma sorunu yaşamamaktadır.
Mesleğin Geleceği

Elektrik enerjisi günlük hayatımızı kolaylaştıran ve yaşam kalitesini arttıran en önemli enerji kaynaklarındandır. Günlük hayatta kullanılan elektrikli araç ve gereçlerin sayısı ve kullanım alanları sürekli olarak artmaktadır. Elektrik mühendisliği, elektrik enerjisinin verimli bir şekilde kullanılması, maliyetinin azaltılması, güvenilirliğinin arttırılması için bugün hızla büyümekte olan ülkemiz endüstrisinde ihtiyaç duyulan bir meslek olduğu gibi, gelecekte de elektrik mühendislerine ihtiyaç duyulacaktır.

şimdi iki meslek aynı mı? hani o geniş yeplaze :))

Son düzenleme:
bir elektrik elektronik mühendisi elektrik mühendisinden daha çok kendinin geliştirmek zorunda çünkü çok geniş bi bölüm ...

Aynı gibi. Elektrik kuvvetli akım, elektrik elektronik hem kuvvetli hem zayıf akım. Çünkü bizim derslerimizde yüksek gerilim tekniği, elektrik makinaları, elektrik dağıtım,elektrik iletim, elektrik iletim hatları ve elektrik koruma sistemleri derslerimiz var. Bunların üstüne mikroişlemci,lojik kontol(PLC),elektronik,devre tasarım,güç elektroniği derslerimizde var. Bu yüzden elektrik elektronik müh bir elektrikçinin yerini alabilir. Artık elektrik mühendisliğinin çok ayrıcalığı bu yüzden kalmadı

Ben kendimden örnek vereyim. İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği'ndenim. Hocalarımızın kalitesi yadsınamaz. Kendin de biraz özveri gösterirsen sektör senin ayağına kapanır. Benim hiç iş gibi bir sorunum yok. Şuan şantiyedeyim. Zor oluyor ama iyi para veriyorlar. Burda görevim ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ. Ofiste projeyi çiziyorlar ben uygulatıyorum. YG ile uğraşıyorum. Bu demek değilki ben iletişimle ilgili birşey yapamayayım. Gayet güzel onu da yapıyorum.

Sen olayı bilmiyorsun anladığım kadarıyla. Anlaşılan yetkililer de bilmiyor. Elektrik-Elektronik Mühendisliği 3. sınıfa kadar Elektrik ve Elektronik ile ilgili dersler alır. Son sınıfta enerji ve iletişim opsiyonlarına ayrılır. Enerji daha çok Elektrik MÜhendisliği ile ilgili, iletişim ise Elektronik Mühendisliği ile. Derslerinin iyi olduğuna inanıyorsan iki opsiyonu da alabilirsin. Ya da enerjiyi seçip iletişimin derslerine izin alıp girebilirsin.(İzinsiz de girsen kimse çık git demez. Sadece sınavlara girmezsin.) Bu opsiyon seçenekleri senin diplomanda yazmaz. Sen bir ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSİ olmuşsundur. Bilmiyorum mühendislik mi okudunuz ama bizde hep derler 'Derse girerek mühendis olunmaz.' Kendini geliştiriceksin. Gerekirse gidip işçi olarak çalışıcaksın işi öğreneceksin. Okulun sana verebileceği şeyler sınırlıdır. Bu sınırı aşarsan aranan kişi sen olursun. Ama orda kalırsan işsiz de kalırsın, aç da kalırsın.

Aynı gibi. Elektrik kuvvetli akım, elektrik elektronik hem kuvvetli hem zayıf akım. Çünkü bizim derslerimizde yüksek gerilim tekniği, elektrik makinaları, elektrik dağıtım,elektrik iletim, elektrik iletim hatları ve elektrik koruma sistemleri derslerimiz var. Bunların üstüne mikroişlemci,lojik kontol(PLC),elektronik,devre tasarım,güç elektroniği derslerimizde var. Bu yüzden elektrik elektronik müh bir elektrikçinin yerini alabilir. Artık elektrik mühendisliğinin çok ayrıcalığı bu yüzden kalmadı

Bu şekilde kısa ve öz anlattığınız için teşekkür ediyorum size. Yelek 87'ye bunu anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zor.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri