Elektrik Elektronik Mühendisliği Dal Seçimi

premackk

Üye
Merhaba arkadaşlar , sizlere dal seçimi hakkında sorularım olacaktı.Meslek lisesi Bakım onarim dalı çıkışlıyim,2 yıllık kontrol ve otomasyon bölümü mezunuyum , şuan elektrik elektronik mühendisliği okuyorum.Belirli seviye de elektrik kumanda ve Plc bilgim var.Bu yaz dal seçimi var.Otomasyon alanına yönelmek istiyorum.Maalesef üniversitemizde otomasyon dalı yok.Elektronik haberleşme , elektronik ve yük sistemleri(yüksek gerilim) var.Elektronik haberleşme seçer isem 1kV üstü imza yetkim olmayacak.Yük sistemleri ve elektronik seçer isem 1kV üstü imza yetkim olacak.Otomasyon sektöründe çalışacak mühendis için imza yetkisi ne kadar önemlidir? Fikirlerinizi bekliyorum

İmza yetkisine yorum yapamayacağım ama otomasyon için elektronik haberleşme bölümü daha çok fayda sağlar diye düşünüyorum.

Mühendislik ve mimarlık gibi mühendislik bölünlerinin tümünde akademik eğitimini imza yetkisini dikkate alarak yönlendirmek çok büyük bir hata. Ben kendi branşımda önlisansı dahi bitirememiş fakat tse hizmet yeterlilik belgesine sahip soğutma sektöründe hizmet veren bir işyeri sahibiyim. Aile büyüklerimin (git bir fabrikada sigortalı çalış, düzenli bir gelirin olsun, alacağın maaşı bil gibi) tüm baskılarına rağmen uluslar arası faaliyeti olan bir fabrikada (robert bosch) pozisyonum ve maaşım orta düzeyde olmasına rağmen mutlu olmayı tercih edip torpille işe başladığım fabrikadaki işimi sebep göstermeden tazminatımı gözden çıkararak mutlu olduğum yönde ilerlemeyi tercih ettim. İmzayı ve kazanacağın parayı aklından çıkar, hangi yönde yeteneklisin ve mutlusun. Bir teknisyen, hem soğutma hem otomasyon hemde elekteonik konusunda yetkinliğe sahip olabilir fakat bir mühendis bu üç branşta da imza yetkisine sahip olsa bile asla imzaladığı projeyi yönetebilecek yetkinliğe sahip olamaz. Bu tür konular sıkça açılıyor ve bana çok saçma geliyor. Öneriler veya tavsiyeler senin seçimini etkileyecekse zaten başından yanlış bir karar vermiş olacağın belli. Branşınla ilgili saha tecrüben olmayabilir ama mutlaka bir konu hakkında çözüme odaklı projen olmuştur. Olağan üstü hayal bile olsa illa başarabildiğin birşeyler çıkar ortaya.

Merhaba arkadaşlar , sizlere dal seçimi hakkında sorularım olacaktı.Meslek lisesi bakım onarim dalı çıkışlıyim,2 yıllık kontrol ve otomasyon bölümü mezunuyum , şuan elektrik elektronik mühendisliği okuyorum.Belirli seviye de elektrik kumanda ve Plc bilgim var.Bu yaz dal seçimi var.Otomasyon alanına yönelmek istiyorum.Maalesef üniversitemizde otomasyon dalı yok.Elektronik haberleşme , elektronik ve yük sistemleri(yüksek gerilim) var.Elektronik haberleşme seçer isem 1kV üstü imza yetkim olmayacak.Yük sistemleri ve elektronik seçer isem 1kV üstü imza yetkim olacak.Otomasyon sektöründe çalışacak mühendis için imza yetkisi ne kadar önemlidir? Fikirlerinizi bekliyorum
Birde şunu belirtmek isterim ki, iş hayatında yalnızca projedeki hatalar ortaya çıkmaya başlayıp birileri mağdur olduğunda birilerine hesap sorulması gerektiğinde projenin altındaki imzanın kimin olduğu gündeme gelir. Başarının sahibi projeyi yöneten hayalden gerçeğe dönüştüren kişidir.

1KV üzeri yetki istiyorsan aşağıdakilerden en az 3 dersi alman gerekir. Sonradan da alabilirsin.
Ne kadar gerekli olacağı ise yönelmek istediğin alanla ilgilidir.

EMO imza yetkisi konusundan alıntı:
Elektrik-elektronik mühendislerinin Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi talep etmeleri halinde; bu belgenin verilebilmesi için transkript istenir. Elektrik-elektronik mühendislerinin transkriptinde "elektrik makineleri", " iletim sistemleri", " dağıtım sistemleri", " güç sistemleri", " enerji sistemleri", " elektrik tesisleri", " koruma", "yüksek gerilim tekniği" veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerden en az üçünün bulunması durumunda veya bu dersleri sonradan tamamladıklarını üniversitelerden belgelemeleri durumunda elektrik-elektronik mühendislerine Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.

Aşağıdaki linkte yararlı bilgi var.
http://www.emo.org.tr/genel/sss.php?grubu=%DDMZA%20YETK%DDS%DD

İmza yetkisine yorum yapamayacağım ama otomasyon için elektronik haberleşme bölümü daha çok fayda sağlar diye düşünüyorum.
Teşekkür ederim.
Birde şunu belirtmek isterim ki, iş hayatında yalnızca projedeki hatalar ortaya çıkmaya başlayıp birileri mağdur olduğunda birilerine hesap sorulması gerektiğinde projenin altındaki imzanın kimin olduğu gündeme gelir. Başarının sahibi projeyi yöneten hayalden gerçeğe dönüştüren kişidir.
Teşekkürler hocam
1KV üzeri yetki istiyorsan aşağıdakilerden en az 3 dersi alman gerekir. Sonradan da alabilirsin.
Ne kadar gerekli olacağı ise yönelmek istediğin alanla ilgilidir.

EMO imza yetkisi konusundan alıntı:
Elektrik-elektronik mühendislerinin Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi talep etmeleri halinde; bu belgenin verilebilmesi için transkript istenir. Elektrik-elektronik mühendislerinin transkriptinde "elektrik makineleri", " iletim sistemleri", " dağıtım sistemleri", " güç sistemleri", " enerji sistemleri", " elektrik tesisleri", " koruma", "yüksek gerilim tekniği" veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerden en az üçünün bulunması durumunda veya bu dersleri sonradan tamamladıklarını üniversitelerden belgelemeleri durumunda elektrik-elektronik mühendislerine Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.

Aşağıdaki linkte yararlı bilgi var.
http://www.emo.org.tr/genel/sss.php?grubu=%DDMZA%20YETK%DDS%DD
Teşekkürler hocam , araştırma yapacağım bu konuda.

Merhaba, bu bahsi geçen SMM için gerekli 3 ders alınmazsa bir elektrik-elektronik mühendisini serbest müşavir mühendis olarak 1 Kv üstü imza yetkisine engel olur fakat kurumsal firmalarda 36 Kv altı gerilim seviyesini içeren dağıtım sektöründe(1 Kv üstü nihayetinde) çalışmasına engel teşkil eder mi ?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri