elektrik tek fazla carparmı

12 volt 10000 amperlik redresör çıkış akımına kapılsak ne olur peki

Bu soruyu soru sormak için mi sordun arkadaşım. Cevabını merak ediyor isen denemeni tavsiye ederim! Lütfen burada soru sormak için soru sormayalım rica ediyorum! Saygılar kolay gelsin iyi çalışmalar...

selam illet burda sorulan tüm sorulara saygı gösterelim lütfen hoşgörüye davet herkesin bildikleri farklıdır insanların hepsi aynı şeyleri bilemez bilmek zorunda değildir bilmediğiniz ne varsa sorabilirsiniz yani ok saygılar

12 volt 100 amper çarpar fikrine katılmıyorum. Çarpılma olayı insan üzerinden geçen akımla alakalıdır buda I=U/R ohm kanuna göre voltaj ve direnç ile alakalı bir durumdur.

Akım kapasitesi çarpılma anlamına gelmez...10000A in sizden geçmesi için direncinizin baya düşük olması gerekiyor....Çarpan gerilim değeridir...52v'dan sonra korkun bence... düşüğünden akım kapasitesi ne olursa olsun korkmayın...
Çarpılmak için mutlaka fazın devre tamamlaması yani toprakla (nötr)buluşması gerekiyor...Yoksa
tele konan her kuş kızarmazmıydı....

12 v çarpar araba akulerinin uçlarına dokunmayın mesela o da 12v dur ama arkadaımızın dedğiği gibi amperaj yuksekse olumle bile sonuçlanabilir.

çarpan ne sade amper ne sadece akım bence birleşimi olan güç önemli olması lazım iletkenlik fazlaysa gerilim sabit olduğuna göre akım artar ve şiddet artar

elektrik akımına kapılmamak için tüm önlemleri almak en mantıklısı bence arkadaşlar sigortayı veya şalteri kapat önlemini al öyle çalış. çünkü bu hayata tekrar gelmek gibi şans yok, hadi ölmedin birazönceki itfaiyeci örneği gibi olmak daha fena allah korusun önce can güvenliği klasik bir söz ama bence çok önemli, lafı uzattım gene, çarpılma için devrenin tamamlanması gerekli faz+nötür(toprak) başka türlü olama yüksek gerilim hariç tabi. antalyadan selemlar iyi çalışmalar arkadaşlar.

son nokta

gerilim olmadan akım olmaz

kapasite olmadan geriliminde bir anlamı yoktur

direnç değeri geçecek akımın büyüklüğünü belirler.

üzerinden akım geçen iletken ısınır prensibini hatırlarsak evet çarpar

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri