elektrik pano tasarımı

Bu konuda yapılabilecek en iyi şey, pano üretilirken panocu ile hangi kabloyu hangi şaltere bağlayacağın konusunda teyidleşmek ve giriş-bağlantı için uygun rezarvasyonu yaptırmak. Bu pano atölyesinde yapılamıyorsa, saha şartlarında dediğiniz gibi şalter terminalinin kırımlasına bile yol açabiliyor. Benim bolca uyguladığım yöntem kabloyu doğrudan şalter terminaline bağlamak yerine, terminale bağladığım uygun şekil verilmiş bir baraya bağlantı yapmak şeklinde. Tabi ilave bara koyarken bitmiş panoda bara abuk subuk yerlere doğru bükülmek zorunda kalabiliyor ve el ile teması çok kolay hale geliyor. Bu tür uygulamalarda el ile temas konusu kesinlikle düşünülmeli ve gerekli yerler izole edilmeli.

Bayrak yanlış bilmiyorsam uyarsın arkadaşlar, pano içerisinde dolaşan baranın şaltere giren kısımları ayrı ayrı olursa yanı tek parça bara buna bayrak deniyor.. Bence bu konuda Pano içerisinde korumalı yani kapaklı tip bara kullanırsan çok iyi olur. Ben yaklaşık 5 sene önce Chilleri sistemleri için besleme panosu yaptırırken içinde özellikle Korumalı tip bara seçtim.. Bu konu ile ilgili olarakta DTM --- Busbar, busbar sistemleri firmasından destek aldım. Eğer yüklerin 80 kw üstündeyse ileriki zamanlarda sıkıntı çıkartır. Çok sık Bakım yapmak istemiyorsan bu tür ürünler işini fazlasıyla görür..

Panonuzda birden fazla yüksek güçlü motor vb kullanacağınız zaman ana beslemeyi bara dağıtmak daha mantıklıdır. Bara ile TMŞ arasında NYAF kablo kullanmanızı öneririm.

Pardon yanlışlık oldu

Arkadaşlar Bara Alt-Üst yerine yan yada orta kısma konularak genelde Aydınlatma panoları için ülkemizde uygulaması olan dikey Bara sisteminde bağlantı yapmak çok daha kolay ve güvenlidir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bayrak dediği kardeşim şalter cıkışlarına bara ile 20cm civarında bi uzunlukla çıkışlar yapıcaksın s fazını açılı yapıcaksın ki bağlantı ve yalıtım kolay olsun anlıcağın şalterin çıkışlarını bara yardımı ile uzatıcaksın ve kablolarını bu baraların ucuna pabuç le bağlıcaksın herhangi bir arıza söküm işleminde sadece kabloalrı sokmek gıbı bir kolaylıkda sağlar senın için baraların civatalarını çok iyi sıkman lazım aksi halde ısınma ve yangın durumu yuksek

bayrak hazır kıvrılmış bara dır kullanırsan tmş giriş cıkışları rahat baglarsın

arkadaşlar merhaba
panolarda kalın kesitli kabloların montajı için kafamda bir tasarım oluşturdum.bara arkasından değilde,çelik kroşelerle sabitleğebileceğim bağımsız bir alan yaptırmayı düşünüyorum.bana bara arkasından kuvvet kablosu montajı mantıklı gelmiyor.maliyeti çok fazla yükselteceğini de sanmıyorum.bu konuda paylaşımlarınızı bekliyorum.
kolay gelsin

arkadaşlar merhaba
panolarda kalın kesitli kabloların montajı için kafamda bir tasarım oluşturdum.bara arkasından değilde,çelik kroşelerle sabitleğebileceğim bağımsız bir alan yaptırmayı düşünüyorum.bana bara arkasından kuvvet kablosu montajı mantıklı gelmiyor.maliyeti çok fazla yükselteceğini de sanmıyorum.bu konuda paylaşımlarınızı bekliyorum.
kolay gelsin
arkadaşlar merhaba
yukarıda açtığım konu ile ilgili bilgi paylaşımında bulunacak arkadaşlara ihtiyacım vardır.
kolaygelsin

arkdaşlar merhaba
yukarıdaki mesajımı güncelliyorum.
kolay gelsin

arkadaşlar merhaba
kolay gelsin
arkadaşlar merhaba
yabancı bir firmanın montajladığı panoda kablolar için ayrı bir bölüm yaptırdığını görmüştüm ve
panocularla görüştüm olumlu yanıt alamadım.bu konu hakkında destekleyici bilgi verecek arkadaşlara ihtiyacım vardır.bara akasından kuvvet kablosu taşımak istemiyorum.bu şekil pano tasarımı konusunda paylaşımlarınızı bekliyorum.
kolay gelsin

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,325
Kullanıcılar
450,167
Son üye
oygg

Yeni konular

Geri