Elektrik motoru meger ölçümü

Merhabalar
Meger ile elektrik motoru ölçmeyi sorunsuz bir şekilde anladım fakat alamadığım nokta çıkan sonuca göre motor yanık mi sağlam mi ne durumda nasıl yorum yapabilirim yardımcı olabilir misiniz

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar
Meger ile elektrik motoru ölçmeyi sorunsuz bir şekilde anladım fakat alamadığım nokta çıkan sonuca göre motor yanık mi sağlam mi ne durumda nasıl yorum yapabilirim yardımcı olabilir misiniz

5 megaohmun altı kötü izalasyon kabul edilir.Zaten motor sağlam ise gigaohm mertebesinde değerler veriyor.Kural olarak uygulanan gerilim x 1000 olarak hesaplanıyor.Mesela 500 volt uyguladınız 500.000 ohm dan düşük olmaması gerekir.

Merhabalar

Yeni bir motorun izolasyon direnci 10 megaohm altında olmamalıdır.

2 MegaOhm veya Daha Düşük: Çok Kötü İzolasyon
2-5 MegaOhm Arası: Kritik İzolasyon
5-10 MegaOhm Arası: Normal İzolasyon
10-50 MegaOhm Arası: İyi İzolasyon
50-100 MegaOhm Arası: Çok İyi İzolasyon
100 MegaOhm’dan büyük: Mükemmel İzolasyon
http://www.emo.org.tr/ekler/e071983931d9222_ek.pdf?tipi=2&turu=X&sube=12

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim peki bu değerler her sargı için aynı olmak zorunda değil mi? Bir sargıda 5megaohm diğerinde 2 megaohm veriyorsa bu normal mi karşılanır. Yoksa o düşük çıkan sargı da kacak veya kötü durum olduğunu mu gösterir

Çok teşekkür ederim peki bu değerler her sargı için aynı olmak zorunda değil mi? Bir sargıda 5megaohm diğerinde 2 megaohm veriyorsa bu normal mi karşılanır. Yoksa o düşük çıkan sargı da kacak veya kötü durum olduğunu mu gösterir

İzalasyon ölçümü iki şekilde olur uçları boşa alarak faz-faz arası izalasyon ölçümü yapılır.Birde fazların gövde metal kısmına olan izolasyonu ölçülür.

Herhangi birinin 2 megaohm çıkması izolasyonun kötü olduğu anlamına gelir tedbir alınmazsa bir süre sonra kalıcı arızaya dönüşür.

Sn kral kobra dediğiniz gibi 3megaohm altındaki değerler kilo ohm mertebesine yaklaştığı için izolasyon değeri kötü olarak kabul edilir.

1 Kilo ohm = 1000 ohm
1 Mega ohm = 1.000.000 ohm

Matematiksel olarak üst katlardan ast katlara geçişlerinde açıklarsanız
Matematiksel olarak üst katlardan ast katlara geçişlerinde açıklarsanız
Bunu nacizane kendi fikrim değil petrol arama şirketinde çalışma arkadaşlarım Alman mühendisler derdi.gayet mütevazı bir şekilde yurdum insanı kibirli hareket etmezse olur mu dalga geçercesine ilginiz için teşekkürler

Son düzenleme:
Ortaya karışık bir yazı...
Objektif değer yargısına sahip olabilmek...
Gün geçtikçe ahlak ve değer yargıları kayboluyor, insan ilişkilerinde çıkar ve menfaat ön planda oluyor, eski komşuluk ve arkadaşlıklar da maalesef kalmadı. Suizan etmeyiniz hüsnüzan ediniz hadisini unuttuk. Böyle bir ortamda da ister istemez insanların algı ve anlayışları değişti, olaylara ve fikirlere bakış açılarımız hep olumsuz olmaya başladı.
Eskiden otobüste yada tramvayda şirin bir kız çocuğu görsek gülümser kendisine şakalar yapar oynardık şimdi bakıyorum insanlar sapık zannetmesinler diye bakmıyorlar bile !
Genelleme yapanların sayısıda artmaya başladı antepliler böyle urfalılar şöyle, yok fenerliler şöyle cimbomlular böyle, v.s. v.s.
Nesil ilerledikçe bu dejenerasyon artarak devam etmekte bununla aynı paralelde de algı anlayışlar bozulmakta...

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri