Elektrik motoru kaldıracağı ağırlık ?

mmk ve armatür akımı sabit ise bu durum gerçekleişir yoksa olmaz

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
kabiliyet teşekkürler.. Motorlardan anlıyosun galiba.. Öğrenmem gereken tek şey yukarıda verdiğim örnektede oldugu gibi kw değeri hp değeri aynı olan motorlardan düşük devirli olanın torku 2 kat fazladır diyebilirmiyiz?? (Nm değerleri arasında 2 kat fark var)

Elektrik motorunun tork u motorun kw tı ve devirine göre hasaplanır.
Örnek: 5,5 kw 3000. d/dv motorun tork u 17,5.Nm yaklaşık.
5,5 kw 1500.d/dv motorun tork u 35. Nm. yaklaşık.
Motor etiketindeki yazılı kw elektrik devresinden çektiği güçtür verdiği
güç motorün verimine göre değişir,
Daha detaylı bilgi için yılmaz rediktör ara veya elektrik motorunda tork ara

Hepinize çok teşekkürler. Mesajlardan anlıyorum ki,

1.1 kw 3000 d/dak lık bi motora 1/20 redüktör kullandığımızda max 1000 kg kaldırabilirsek
1.1 kw 1500 d/dak lık bi motora 1/10 redüktör kullandığımızda da max 1000 kg kaldırabiliriz...

Umarım doğru anlamışımdır :)) Herkese çok çok teşekkürler

hesap kabaca doğru. ancak kullanılacak halat çapı, halat uzunluğu ve buna göre donatılacak tambur çapı, yükün kaldırılma hızı hesapları değiştirir. bunları da göz önünde bulundurmanız gerekir.

arkadaşlar benimde bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.30 kg lık bir yükü 45 cm aşagı yukarı hareket ettirmek çin nasıl bir motor kullanmalıyım. ayrıca devir sayısı çok düşük olmalı sanırım. yani 0 dan 45 cm ye 5-6 sniyede çıkarsa yeterli.

Düşüncelerin doğru bunların hesabı biraz karışık ve uzun
kg*m^2
------------= W
sn^3
burada bazı sitelerin adreslerini vermek isterdim ancak site kuralları açısından doğru olurmu bilmediğim için yazamadım.
Bir motorda W sabit kalıp devir düşünce moment (kuvvet, tork) yükselir daha ağır yükleri kaldırabilir. Yani araçlardaki vites düşürme olayı.

Devir düştüğünde Güç değerinin sabit kalması için motor ebatlarının büyütülmesi gerekir. Dolayısıyla, W sabit kalmak kaydıyla, devir düşerse momentte düşer. Güç formülünü hatırlayalım...

Düşüncelerin doğru bunların hesabı biraz karışık ve uzun
kg*m^2
------------= W
sn^3
burada bazı sitelerin adreslerini vermek isterdim ancak site kuralları açısından doğru olurmu bilmediğim için yazamadım.
Bir motorda W sabit kalıp devir düşünce moment (kuvvet, tork) yükselir daha ağır yükleri kaldırabilir. Yani araçlardaki vites düşürme olayı.
Katılıyorum devir düşünce motorun kaldırma kuvveti artar.
Devir düştüğünde Güç değerinin sabit kalması için motor ebatlarının büyütülmesi gerekir. Dolayısıyla, W sabit kalmak kaydıyla, devir düşerse momentte düşer. Güç formülünü hatırlayalım...
Devir düşerse ve kutup sayısı artarsa , işte o zaman motorun kaldırma kuvveti elbette artar kardeşlerim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri