Elektrik motoru kaldıracağı ağırlık ?

Öncelikle herkesin geçmiş bayramı mübarek olsun...

Sorum şu: 5 metre yükseklikte bir elektrik motorumuz var diyelim Buna redüktör falan bağlamadan aşağıdan yukarıya bi yük taşımasını istiyoruz...

##0.75 kw 1 hp 1.8 A 2760d/dak 2.56 Nm (Momentiymiş)##
Bu motorda motor mili 2 cm capında diyelim
1 saniyede 2760/60=46 devir
milin cevresi 2*3.14*1=6.28 cm
1 saniyede alınan yol 46*6.28=288 cm

##0.75 kw 1 hp 2.0 A 1370d/dak 5,23 Nm ##

1 saniyede 1370/60=23 devir
milin cevresi 2*3.14*1=6.28 cm
1 saniyede alınan yol 46*6.28=144 cm

Motor verilerini bi siteden aldım... iki motorun moment değerleri arasında yaklaşık iki kat fark var...
(1hp yük 75 kg lık yükü 1 saniyede 1 metre yukarı çıkartan değermiş diye okumuştum)
Eğer 1. motoru kullanırsak 1 saniyede 75 kg lık yükü 2.88 metre yukarı mı çıkartırız..
2. motoru kullanırsak 150 kg lık bi yük kaldırabilirmiyiz? yani 150 kg 1 saniyede 144 cm kaldırmak gibi.

Aslında Tek öğrenmem gereken şu 3000 d lik bi motor mesela max 100 kg kaldırıyorsa
aynı değerlere sahip 750 d lik bi motor 400 kilogram mı kaldırır...
Teşekkürler iyi geceler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İlk kısımda yazdıkların biraz garip olmakla birlikte :) teorik olarak düşüncelerin doğru.

Son soruna gelince,
Motor devirin düşük olması momentinin yüksek olacağı anlamına gelmez. Dolayısıyla devir düştü diye daha fazla yükü kaldırabilir diye bir şart yoktur.

eger motora invertör bağlarsan daha iyi verim alabilirsin

Elektrikte yeniyim :)) garip şeyler yazıyor olabilirim :))
"Motor devirin düşük olması momentinin yüksek olacağı anlamına gelmez" demişssin mesajımda vermiş oldugum moment değerlerini elektrik motoru üreten bi firmadan aldım.. bu sitede yazan moment değerleri farklı bi değermi?? farklıysa neyi ifade ediyor.. Birde yukarıda yazdığım gibi redüktörsüz bi motorun kaç kilogram kaldıracağını nasıl bulabilirim.. nerde yazar ??
cevaplarınız için şimdiden Teşekkürler

elektrik motorları yapısı çalıştırılması yaptığı işler radiktör ve görevleri bu konuları okumanı
tavsiye ederim MEGEP dokümanlar diye form da mevcut.

Ahnur elektrik motoruyla ilgili dökümanları elimden geldiğince okumaya çalıştım ama bi türlü yaptığı işleri kafamda canlandıramadım... yaptığı işin değeri moment olarak verilmiyormu?? Bunu kg a hangi yöntemle çevirebiliriz.. Yine de tavsiye edeceğin bi döküman varsa ismini söylesen yeterli.. ben onu bulurum.. megep dökümanlarını indirmiştim zaten.. fırsat buldukçada okuyorum ama bu tür bi şeye rastlamadım...

Düşüncelerin doğru bunların hesabı biraz karışık ve uzun
kg*m^2
------------= W
sn^3
burada bazı sitelerin adreslerini vermek isterdim ancak site kuralları açısından doğru olurmu bilmediğim için yazamadım.
Bir motorda W sabit kalıp devir düşünce moment (kuvvet, tork) yükselir daha ağır yükleri kaldırabilir. Yani araçlardaki vites düşürme olayı.

kabiliyet teşekkürler.. Motorlardan anlıyosun galiba.. Öğrenmem gereken tek şey yukarıda verdiğim örnektede oldugu gibi kw değeri hp değeri aynı olan motorlardan düşük devirli olanın torku 2 kat fazladır diyebilirmiyiz?? (Nm değerleri arasında 2 kat fark var)

hocam şimdi siz bunları değiştirriken manyetomotor kuvveti(mmk) da değişir
ayrıca boyle bir şey soylemek kesınlıkle mumkun değil misalen düşünün 100kg 1000 d/d
500 d/d 200 kg kaldırması mumkun değildir bir kere siz burada çekilen gücü 2 katına(en az) çıkartıyorsunuz yani bu mumkun değil
eğer siz motorunuzun tipini bana yazarsanız sizin içn gerekli hesaplamaları yaparım saygılarımla

Fiziki olarak 2 katına çıkar ancak motorun üretim açısından cos sin değerleri ne olur tam olarak bilemem. Ama fizik kurallarına göre sürtünme vesaire hariç devirin düştüğü oranda kuvvet artar güç sabit kalır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31

Yeni konular

Geri