Elektrik kaçağı sorunu

yavuz31

Usta Üye
Arkadaşlar ben iskenderuna yakın bir beldede elektrik işi ile uğraşıyorum beldede genel olarak bir sorun var kısmen anlıyorum ama teorik ve pratik olarak çözümlemek ve sizlerinde görüşlerinizi alarak faydalanmak istiyorum sorun şu;aşırı yağmur yağdığı zaman çeşitli birkaç mahallede bazı veya bir çok evde iş yerinde v.b yerlerde herşeyde hafifde olsa insanların ürküten elektrik çarpması oluyor duvarlar musluklar cihazlar lavabo şofben gibi her yerin topraklaması mevcut sorun sadece 1 yerde değil hemen hemen tüm beldede diyebilirim denize sıfır taban %80 kayalık og ve yg çok çünki 2 liman 1 büyük demirçelik ve 100 lerce haddane mevcut tedaşın işletme nötür lerinin problemli olduğuna eminim çünki bunu tedaşta biliyo ama hangi trafoya baksınlar yada çözsünler bir çok yerde nötür de dahi düşük voltaj var kontrol kalemini yakacak derecede ben kısmen şunu anlıyorum kayalık bölgedeki binlerce topraklama toprak ile az temasından dolayı topraklama nötr olmuyo topraklamalara akan kaçak gerilim kayalıklar arasında birikerek kısmen akü kondanstör görevi görüyo yağmur yağıncada su iletken olup kayalıkta biriken enerjiyi topraklama çubuğu yada levhası vasıtası ile eve ve işyerlerine geri göndererek insanların çarpılmasına neden oluyo sizlerin görüşleri ve çözümleri nedir şimdiden teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kesınlıkle trafoların ısletme topraklamasında sorun var ıskenderun un lımanı ve daglık bolgesı taslı oldugundan dolayı belkı trafoların işletme topraklaması yuksektır.Bu ciddi bir durum il müdürlügüne basvurun ilçe işletmeleri bıraz sorumsuz davranabılır bu konu da......

bu sorunun genel olduğundan bahsetmişsiniz.En olası senaryo trafoların topraklamasındaki yetersizliktir.En yakın trafo çıkışından toprak ile nötr arasını ölçün veya ölçtürünç1-2v civarında olmalıdır.En iyisi topraklama megeri ile ölçmektir.Hatanın trafo kaynaklı olduğunu tespit ettikten sonra dağıtım şirketine başvurun.Bu sorunu çözmek asli işlerinden tüketici olarak hakkınızı arayın

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri