Elektrik faturasına bakarak kondansatör gücü hesabı

denmarko

Üye
Merhaba arkadaşlar elektrik faturasına bakarak sözleşme gücü, aylık tükettiği aktif güç değerleri ve endüktif reaktif ve kapasitif reaktif endekslerine bakarak kondansatör gücü hesaplayabiliyormuyuz ? Ayrıca çekilen endiktif ve kapasitif yükleri yorumlayarak sistemin kompanzasyonu hakkında yorum yapabilirmiyiz ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Çekilen aktif ve endüktifleri,herhangibir ölçü aleti ile görebiliyor iseniz,tabiiki kompanzas-
yonla ilgili yorum yapabilirsiniz.Ayrıca,sayaç değerlerinden istifade ederek de,gerekli kom-
panzasyon gücünü hesaplayabilirsiniz.Bu konu ile ilgili olarak,forumumuzdan, hesap örneği
bulabilirsiniz.End. / Aktif oranının ( 50 kva dan büyük tesisler için ), 0,20 den,Kap/Aktif
oranının 0,15 den küçük olması gerektiğini bildiğinizi varsayıyorum.

evet sormak istediğim aslında tam olarak faturadaki endüktif reaktif ve kapasitif reaktif endeksleri farkını alarak nasıl bi formül ile kompanzasyondaki kondansatör gücünü hesaplayabilirim idi. elimde sözleşme gücü var 44.9 kW aylık çekilen güç 7640 kW aylık çekilen endüktif reaktif güç 1960 kVar kapasitif reaktif güç 1260 kVar burdan kompanzasyon kondansatör gücü hesabını nasıl bulabilirim yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler.

Kompanzasyon tesisiniz kaç kvar lık.

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla, tesisinizin ceza oranları %33 - %20'ye tabi.
Bu aylık tüketiminize göre de sınırları aşmamaktasınız:
Mevcut indüktif oranınız:1960/7640=%25<%33
Mevcut kapasitif oranınız: 1260/7640=%16<%20

Bu da demektir ki kompnzasyon panonuzdaki kondansatörler yeterli gibi. Ama sorun var biryerlerde o da belli. Bu ya rölenin eski nesil olmasından, ya rölenin ayarsız olmasından, ya kondansatör kademelerindeki bir sorundan, ya da başka bir sebepten kaynaklanabilir.
Kompanzasyon panonuz ve işletmedeki makinaların çalışma durumlarıyla ilgili geniş içerikli bir bilgi verebilirseniz (devreye girip-çıkma aralıkları, gece-gündüz yükleri, şebekeye dengeli yüklenme durumu...) gerekli doğru tespitler gelecektir...

arkadaşlar endekslere bakara ne kadarlık bir kompanzasyon panosu varmış hesaplayamazsınız yapılacak işlem bilinçli bir kompanzasyon taahhüt firmasına gidip bakın elektrikçiye demiyorum dikkatinizi çekerim kompanzasyon taahhüt firmasına gidip sisteminizi analiz ettirip size rapor halinde çözümü ile birlikte sunmasıdır. Bazı arkadaşlar ben amperlede yapıyorum diyor ona sorum şu ya çekilen amperlerin içinde omik yük varsa ne olacak bu tarz problemli yerlerde yapılacak tek şey bilinçli bir kompanzasyon firması ile görüşüp sorunun ne olduğunu bulup size bir rapor halinde sunmasıdır eğer ikna olduysanız zaten gidip direk yaptırırsınız? Diyeceksiniz ki konu hakkında hiç bir bilgim yok nasıl ikna olacağım illaki eşrafınızda bir mühendis vardır ona elinizdeki raporu gösterdiğinizde direk size ya diyecektir çok iyi hazırlanmış bir rapor bu işi biliyor yada bu nedir böyle ona görede yeni bir firma çağırıp gerekli işlemleri yaptırırsınız. saygılarımla...

endüktiften cezaya girmiş bu iş yeri 181 TL sanırım 50 kVA sözleşmesi sanırım. 25 kVar kompanzasyon kondansatör gücü olduğunu tahmin ediyorum. Sorun kondansatör ve kademelerle ilgili olabilirmi teşekkür ederim cevaplarınız için.

Hem endüktif,hem kapasitiften ceaya giriyorsunuz.Endüktif daha fazla olduğu için,ceza o
miktar üzerinden hesaplanır.Ceza ödememek için ihtiyaç olan komp. gücü ,yaklaşık 15 kvar
dır.Sizin tesis,25 kvar.Bu durumda,tesisi etkili çalıştıramadığınız anlaılıyor.Kompanzasyonu
bilen birisinden destek almanızda yarar var.Sözleşme gücünüz 44 kw olduğu için ( kurulu güç
73 kw. ) , sınır değerleriniz 20 / 15 tir.Yönetmelikten de görüleceği üzere,sınır
değerler " KURULU GÜCE " göre tesbit edimektedir.

Ekli dosyalar

• Müşteri hizm. yönetmeliği.doc
    133 KB · Görüntüleme: 131
Son düzenleme:
...Sözleşme gücünüz 44 kw olduğu için ( kurulu güç
73 kw. ) , sınır değerleriniz 20 / 15 tir.Yönetmelikten de görüleceği üzere,sınır
değerler " KURULU GÜCE " göre tesbit edimektedir.

Bu konuda sn. Fahri Yetiş haklıdır. Benim yorumum hatalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri